اثرات مخرب جنگ در اوکراین بر تجارت جهانی / افزایش قیمت ها به نفع صادرکنندگان خواهد بود

562432 خبر ناگهانی

کمیسیون اروپا در گزارش اخیر خود تأثیرات جنگ اوکراین و اوکراین را بر تجارت و سرمایه گذاری جهانی بررسی کرد. بر اساس این گزارش، جنگ اوکراین به طور مستقیم بر پنج حوزه از جمله بازارهای کالا (به ویژه مواد غذایی و انرژی)، شبکه های حمل و نقل، زنجیره تامین، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و بخش های خاص تأثیر گذاشته است. از منظر توسعه، درک چگونگی عملکرد این عوامل مختلف و تأثیر آنها بر اقتصادهای فردی مهم است.

در این گزارش آمده است: «تجارت غذا و انرژی بیشترین آسیب را از این جنگ دیده است. روسیه و اوکراین از جمله هفت تولیدکننده و صادرکننده بزرگ گندم، ذرت، جو، تخمه آفتابگردان و روغن آفتابگردان هستند. روسیه همچنین تامین کننده مهم سوخت های فسیلی مانند نفت خام و گاز طبیعی، کود و کالاهای کشاورزی است.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، اختلالات عرضه از هر دو طرف منجر به افزایش قیمت‌ها و پیامدهای منفی برای تجارت جهانی و رونق و اثرات نامتقارن بر کشورهای صادرکننده و واردکننده می‌شود. صادرکنندگان از قیمت های بالاتر مواد خام، افزایش تولید و عرضه و جایگزینی بخشی از کاهش صادرات از اوکراین و روسیه استفاده می کنند. ضرر واردکنندگان دو گونه است: آنها هر دو کالا را مصرف می کنند و از آنها به عنوان مواد اولیه برای تولید کالا و سایر خدمات صادراتی استفاده می کنند.

مدل تعادل عمومی قابل محاسبه[1] اثرات آن را بر تجارت و رونق تعیین می کند. درآمدهای جهانی 0.7 درصد کاهش یافت و [این میزان] برای کشورهای کم درآمد به دلیل کاهش صادرات جهانی 1 درصد خواهد بود. صادرکنندگان کالاهای صنعتی مانند ویتنام، تایلند و مکزیک به ویژه در بخش‌های وابسته به انرژی کاهش شدیدی را تجربه می‌کنند. صادرکنندگان محصولات زراعی مانند ترکیه، برزیل و هند و صادرکنندگان سوخت های فسیلی مانند نیجریه و خاورمیانه شاهد افزایش صادرات خواهند بود که اثرات منفی جنگ را کاهش می دهد.

  ترفندهایی برای کاهش خارش پوست سر

این گزارش ادامه می دهد که مداخلات سیاست تجاری باعث بی ثباتی بیشتر بازارهای مواد غذایی می شود. حدود یک چهارم از صادرات گندم جهان از اوکراین و روسیه انجام می شود. کل سهم آنها از ذرت و کود قبل از جنگ حدود 15 درصد بود. اختلال در عرضه این کالاهای کلیدی قیمت ها را افزایش می دهد. به عنوان مثال، قیمت گندم از زمان شروع جنگ از اواخر فوریه تا کنون بیش از 40 درصد افزایش یافته است (و احتمالاً 60 درصد افزایش می یابد).

بر اساس این گزارش، مداخلات سیاست تجاری وضعیت را تشدید می کند. محدودیت های صادراتی باعث کاهش بیشتر عرضه جهانی می شود، در حالی که اقداماتی مانند آزادسازی واردات و یارانه ها باعث افزایش تقاضا می شود. از آغاز جنگ، 53 سیاست تجاری جدید (67 سیاست با احتساب یارانه ها) معرفی یا ابلاغ شده است. محدودیت‌های صادراتی، مانند ممنوعیت کامل یا الزامات صدور مجوز، شامل 31 اقدام جدید است. محدودیت های صادراتی به تنهایی هفت درصد به قیمت گندم اضافه می کند و خطر تشدید تنش ها را ایجاد می کند که می تواند منجر به بحران غذایی شود. هزینه های بالاتر مواد غذایی بیشترین آسیب را به واردکنندگان مواد خام وارد می کند و فقر جهانی را تشدید می کند. عمدتاً کشورهای کم درآمد و کم درآمد در جنوب صحرای آفریقا (بوتسوانا، زیمباوه) و خاورمیانه (الجزایر، تونس).

انتهای پیام/


[1] تعادل کل قابل محاسبه

دیدگاهتان را بنویسید