اثرات آلودگی هوا بر بدن

575467 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، روانپزشک و استاد دانشگاه درباره تاثیر آلودگی هوا بر روح و روان و بروز پرخاشگری می گوید:

آلودگی هوا بر سلامت جسمی، روحی-روانی و فردی تأثیر می گذارد، آلودگی هوا با کاهش سطح اکسیژن در مغز باعث تصمیم گیری های سریع و رفتارهای تکانشی و افزایش ناسازگاری با محیط می شود.

بیشتر بخوانید:

بر اساس نتایج تحقیقات پزشکی، آلودگی هوا می تواند باعث افزایش اضطراب، استرس، خشونت و پرخاشگری، کاهش توانایی های فکری، یادگیری و تمرکز، افسردگی و برخی اختلالات روانی- جسمی و روانی شود.

این آلودگی همچنین بر روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر مستقیم دارد و باعث کاهش عزت نفس، رفتارهای ناسازگار، زوال عقل و فراموشی، آلزایمر و پارکینسون می شود که همگی باعث افزایش خلق و خوی افسرده می شوند.

تنفس ذرات آلوده در هوا و دیدن آسمان آبی تیره نیز باعث افسردگی و افزایش احساس غم و اندوه می شود.

هوای آلوده باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می شود

حدود 92 درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که میزان ذرات معلق موجود در هوا از حداقل استاندارد ایمنی بیشتر است.

نتایج یک مطالعه جدید که بر روی موش ها انجام شده است نشان می دهد که آلودگی هوا با ایجاد التهاب در مغز تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

هوای آلوده بر رشد آلت تناسلی در دوران کودکی تاثیر می گذارد!

تحقیقات نشان می دهد که آلودگی هوا می تواند بر رشد سیستم تولید مثل در کودکان نیز تاثیر بگذارد. فرانکو سالیا و همکارانش بیش از 200 کودک را از بدو تولد تا 10 سالگی مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که کودکانی که بیشتر در معرض کربن سیاه بودند، سلامت جنسی ضعیف‌تری داشتند و آلت تناسلی کمتری داشتند.

  وضعیت جاده / ترافیک سنگین در اتوبان قزوین

هوای آلوده و قاعدگی دردناک در زنان

مطالعه جدیدی که در ژورنال Frontiers منتشر شده است نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های هوا، خطر دردهای قاعدگی مداوم و دردناک را افزایش می دهد.

این یافته ها بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان بیمارستان دانشگاه پزشکی چین در تایوان است. این محققان داده های 296078 زن 16 تا 55 ساله در تایوان را که سابقه دیسمنوره (بیماری زنانه مرتبط با دردهای قاعدگی) را قبل از سال 2000 نداشتند، تجزیه و تحلیل کردند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده شامل مواجهه طولانی‌مدت زنان با آلاینده‌های هوا، از جمله اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن، اکسید نیتروژن و PM 2.5 بود. با نگاهی به داده ها، محققان دریافتند که از سال 2000 تا 2013، حدود 4.2 درصد از زنان دیسمنوره را تجربه کرده اند.

این داده ها همچنین شامل زنان جوان است که اغلب کم درآمد هستند و در مناطق شهری زندگی می کنند. در این مطالعه، زنانی که محل آلودگی آنها در چارک بالایی بود، 16.7 تا 33.1 درصد بیشتر از زنانی که محل آلودگی آنها در چارک پایین بود، بیشتر در معرض دیسمنوره بودند.

بالاترین خطر تشخیص در زنانی بود که بیشترین تماس را با آلاینده های PM 2.5 داشتند.

پروفسور چانگ، یکی از نویسندگان این مقاله، می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که سیگار می‌کشند یا الکل مصرف می‌کنند، یا دارای اضافه وزن هستند و همچنین اولین قاعدگی خود را خیلی زود می‌گذرانند، در معرض خطر ابتلا به دیسمنوره هستند. زنانی که هرگز باردار نشده اند نیز در معرض خطر هستند. اما در این مطالعه برای اولین بار نشان دادیم که یکی از عوامل خطر دیسمنوره، آلودگی هوا و به ویژه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا است.

  اقتصاد ایران قربانی جهل شده است

چانگ می افزاید: نتایج مطالعه ما تأثیر مهم کیفیت هوا بر سلامت انسان به طور کلی و خطر دیسمنوره در زنان و دختران را به طور خاص نشان می دهد. این امر به وضوح نشان می دهد که نهادهای دولتی و شهروندان باید برای کاهش آلودگی هوا به منظور بهبود سلامت انسان ها اقدام کنند.

منبع: سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید