اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع خواهد کرد

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره نام افراد و نهادهای ایرانی رایزنی خواهند کرد.

از ماه اکتبر، اتحادیه اروپا دو دور تحریم‌ها را در قالب مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر علیه ایران اعمال کرده است.

در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از اعمال تحریم های جدید علیه ایران به بهانه حقوق بشر خبر داد، این کشور در سال های اخیر از کشورهای متجاوز در یمن و در جنگ با مردم یمن حمایت کرده است، بنابراین حقوق بشر بین المللی سازمان ها خواستار تعلیق هستند.این حمایت ها که بیشتر نظامی هستند تبدیل شدند

لازم به ذکر است که سه شنبه شب خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال از احتمال افزایش تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران به بهانه مسائل حقوق بشری و ادعای پهپادها خبر داد.

لارنس نورمن در توئیتی اعلام کرد که بسته جدید تحریم ها برای بررسی در نشست آتی شورای وزیران خارجه کشورهای اروپایی آماده شده است. او مدعی است در آن بسته 10 فرد و موسسه ایرانی به بهانه ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین در فهرست تحریم ها قرار دارند.

دور بعدی نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه هفته آینده برگزار می شود.

در 23 نوامبر ماه گذشته، دیپلمات‌های ارشد کشورهای اروپایی، 29 فرد و 3 نهاد ایرانی را به فهرست تحریم‌های اتحادیه اضافه کردند و مسائل حقوق بشری را بهانه‌ای برای ادامه رویکرد مداخله جویانه در امور داخلی ایران و تلاش برای تنفس مصنوعی به آشوب‌گران عنوان کردند. به این ترتیب فهرست تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران به 126 شخص حقیقی و 11 شخص حقوقی رسید.

  آخرین آمار کرونا در ایران/ ۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند

این ائتلاف و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه اخیرا به بهانه مشکلات حقوق بشری و ادعای بی اساس دخالت ایران در جنگ اوکراین، تحریم های جدیدی را اعمال کردند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این نسبت به پیامدهای رفتار مداخله جویانه غرب هشدار داده و گفته بود که چنین اقداماتی بی پاسخ نخواهد ماند.

ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر درباره مواضع کشورهای اروپایی گفته بود: چند کشور به رفتار سیاسی روی آورده اند و جمهوری اسلامی اجازه دخالت به این کشورها را نخواهد داد. توصیه ما این است که کشورهای اروپایی از استفاده ابزاری از حقوق بشر خودداری کنند و از چارچوب دیپلماتیک استفاده کنند.

وی تصریح کرد: تحریم ها و استفاده از ابزار تحریم، برگ سوخته ای است که اثربخشی لازم را برای ایران نخواهد داشت، ایران به تحریم ها پاسخی متناسب و لازم خواهد داد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید