ابتکار جدید آمازون؛ تقلید صدای مردگان

در یک ابتکار جدید، آمازون به صاحبان الکسا اجازه می دهد تا از صدای عزیزانشان، حتی بستگان فوت شده خود، مانند پدربزرگ و مادربزرگ، استفاده کنند.

روهیت پراساد، معاون ارشد آمازون، روز چهارشنبه در کنفرانس بزرگ این شرکت در لاس وگاس اعلام کرد.

به گفته وی، این فروشگاه اینترنتی در حال توسعه سیستمی است که پس از شنیدن حداقل یک دقیقه صدای شخص مورد نظر را تقلید می کند. در اینجا نحوه عملکرد الکسا، که نوعی دستگاه صوتی هوشمند است، با این صدای انتخاب شده است.

روهیت پراساد، با اشاره به اینکه “بسیاری از مردم عزیزان خود را در طول همه گیری ویروس کرونا از دست دادند”، گفت که این پروژه با هدف “تداوم خاطرات” است.

آمازون هنوز درباره جزئیات این طرح و زمان عرضه آن اظهار نظر نکرده است.

این طرح بخشی از حوزه فناوری است که نیاز به بررسی بیشتر دارد، زیرا علاوه بر مزایای احتمالی، می توان از آن سوء استفاده کرد.

به عنوان مثال، مایکروسافت اخیراً مشاغلی را که می توانند از نرم افزار بازیابی صدا استفاده کنند، محدود کرده است.

هدف اصلی این فناوری کمک به افراد مبتلا به اختلالات گفتاری یا سایر مشکلات است، اما برخی نگران هستند که از این تقلید برای تبلیغ یا نشر اکاذیب سیاسی استفاده شود.

آمازون امیدوار است این پروژه به الکسا کمک کند تا حضور بیشتری در زندگی خریداران داشته باشد. به گفته مدیر عامل آمازون، الکسا حدود 100 میلیون مشتری در سراسر جهان دارد که با پیش بینی های فروش منتشر شده در ژانویه 2019 مطابقت دارد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

روهیت پراساد در این کنفرانس گفت که هدف آمازون از تولید الکسا ارائه «هوش عمومی» با قابلیت انطباق با محیط کاربر و یادگیری مفاهیم جدید با دخالت اندک خارجی است.

وی تاکید کرد: این توانایی را نباید با “شناخت هوش مصنوعی رایج و همه چیز با تمام توان” یا به اصطلاح “IJI” که برخی دیگر از شرکت ها به دنبال آن هستند، اشتباه گرفت.

کنفرانس آمازون یک منبع عالی در رسانه ها برای تشریح قابلیت های آینده الکسا بود.

در بخشی از این برنامه، ویدیویی از کودکی پخش شد که از الکسا می‌پرسد که آیا می‌تواند بقیه آهنگ جادوگر شهر اوز را با صدای مادربزرگ مرحومش بشنود.

لحظه ای بعد، الکسا سفارش را تایید کرد، صدایش را تغییر داد و شروع به خواندن داستان با لحنی معمولی کرد، ظاهراً شبیه صدای مادربزرگ واقعی کودک.

دیدگاهتان را بنویسید