آیین نامه اجرایی طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان به دولت ارائه شد.

636653676035524389 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ با توجه به کاهش منابع آب حاصل از رودخانه هیرمند و در نتیجه کاهش منابع آبی ورودی به چاه نیمها (که تامین آب شرب بخش بزرگی از استان سیستان و بلوچستان به آن وابسته است) و همچنین به دلیل وقوع خشکسالی های پی در پی در کشور از جمله در استان سیستان و بلوچستان استفاده از منابع آب دریا و نمک زدایی آن برای تامین آب شرب در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا قانون «حمل و نقل آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان» به پیشنهاد نمایندگان شورای اسلامی و حمایت دولت در بهمن ماه 1400 به عنوان بند «خ» به ماده (2) الحاق شد. قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستاهای کشور (مصوب 1393).

بر اساس قانون فوق، وزارت نیرو موظف است با وزارت صنعت، معدن و تجارت و با استفاده از اختیارات علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه سرمایه گذاری داخلی یا خارجی برای استحصال آب، نمک زدایی، همکاری لازم را داشته باشد. انتقال و استفاده از نمک و فلزات به جا مانده از دریای عمان برای تامین سیستان و استان بلوچستان. خرید آب شیرین کن و حمل شده برای جبران هزینه های شرب نیز به موجب ماده (20) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) توسط سرمایه گذار تضمین می شود.

همچنین وزارت نیرو موظف است آیین نامه این بند را حداکثر تا سه ماه پس از تصویب تنظیم و تصویب کند.

در همین راستا، وزارت نیرو طرح اولیه را تهیه و ویرایش کرد و با توجه به محتوای پروژه، موضوع در نشست مشترک با نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونت علمی رئیس جمهور مورد بررسی قرار گرفت. و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، به منظور هماهنگی و همگرایی لازم بین نهادهای اصلی دخیل در صدور مقررات ایجاد شود.

  جوانان ایرانی، چمن‌ترین جوانان جهان

انتظار می رود با تصویب مفاد اجرایی قانون و تبیین وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی مشمول در روند اجرای پروژه و همچنین حمایت های لازم از شرکت پیمانکار و سرمایه گذار آب. پروژه انتقال از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، اجرای پروژه با سرعت بیشتری به بهره برداری می رسد و برای تامین آب شرب سالم و بهداشتی با اطمینان استاندارد در اختیار مردم شریف استان سیستان و بلوچستان قرار می گیرد.

همچنین به منظور ایجاد اشتغال پایدار و حفظ مرزهای کشور، تصویب آیین نامه آبرسانی به صنایع از منابع آب دریا تسریع می شود.

لازم به ذکر است پیشنهاد مذکور هم اکنون در کمیته زیرساخت، صنعت و محیط زیست دولت در دست بررسی کارشناسان قرار دارد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید