آیا گرمایش زمین بر خواب تأثیر می گذارد؟

تیمی از محققان دانشگاه کپنهاگ (دانمارک) در مطالعات خود دریافتند که افزایش دمای ناشی از تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین تاثیر منفی بر کیفیت و مدت خواب ما دارد. نتایج این محققان نشان می دهد که دمای بالا و هوای گرم باعث می شود پس از 70 یا 80 سال هر سال حدود 50 تا 58 ساعت خواب از دست بدهیم. در واقع، ما تقریباً یک ساعت در هفته کمتر می‌خوابیم.

همچنین به گفته این محققان افزایش دما از ابتدای قرن بیست و یکم باعث شده است که افراد 44 ساعت خواب شبانه خود را از دست بدهند. مردم در حال حاضر حداقل 11 شب در سال می خوابند که کمتر از مردم قرن گذشته است. این گروه تحقیقاتی دانمارکی با استفاده از مچ بندهای مجهز به شتاب سنج های ویژه برای ردیابی خواب افراد، داده های خواب افراد سراسر جهان را که در این مطالعه شرکت کرده بودند، جمع آوری کرد. سپس این داده ها با زمان خواب و بیداری همان افراد که در گزارش های قبلی ارائه شده بود مقایسه شد. این مجموعه داده شامل هفت میلیون گزارش دریافتی از 47000 نفر از 68 کشور در تمام قاره های جهان به جز قطب جنوب است.

تاثیر دمای محیط بر کیفیت خواب

محققان دانمارکی با تجزیه و تحلیل این داده ها دریافتند که وقتی دمای هوای محیط در شب بیش از 10 درجه افزایش می یابد، کیفیت و کمیت خواب افراد کاهش می یابد و زمانی که این دما از 30 درجه بیشتر شود، افراد به طور متوسط ​​14 دقیقه کمتر می خوابند. در واقع، هر چه دمای محیط گرمتر باشد، احتمال اینکه فرد کمتر از هفت ساعت توصیه شده بخوابد بیشتر است. کولتون مینور، مدیر پروژه و محقق دانشگاه کپنهاگ می گوید: خواب بخشی از برنامه روزانه ما به عنوان انسان است و ما تقریبا یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانیم. بنابراین کیفیت و کمیت خواب بسیار مهم است.»

  کدام جاده ها در نوروز خطرناک تر می شوند؟

هر شب که برای خواب آماده می شویم، بدن ما گرمای خود را به محیط می دهد. با باز کردن رگ‌های خونی، جریان خون بیشتری به دست‌ها و پاها می‌فرستد. علاوه بر این، هسته بدن سردتر می شود. برای اینکه این فرآیند به درستی انجام شود، باید محیط اطراف ما خنک تر از بدنمان باشد، در غیر این صورت به موقع خوابمان نمی برد و از میزان خواب کاسته می شود. در واقع این کاهش خواب بیشتر زمانی اتفاق می افتد که افراد در هوای گرم دیر به رختخواب می روند و سپس زودتر از خواب بیدار می شوند. اختلال خواب عواقب جدی برای سلامت انسان دارد.

تاثیر گرما بر خواب برای همه یکسان نیست

برای اولین بار، محققان شواهدی را در مقیاس جهانی جمع آوری کرده اند که نشان می دهد دمای بالاتر از حد متوسط ​​خواب انسان را کاهش می دهد. محققان همچنین دریافتند که تأثیر گرما بر کم خوابی افراد در نقاط مختلف جهان یکسان نیست. افرادی که در کشورهای کم درآمد زندگی می کنند، افراد مسن و البته زنان بیش از دیگران از اختلالات خواب ناشی از گرما رنج می برند. بدن سالمندان معمولاً توانایی تطبیق با دمای شبانه را ندارد و به همین دلیل به دلیل تب بالا دچار کم خوابی می شوند. در این میان، هر درجه تغییر دما در سالمندان دو برابر بیشتر از افراد میانسال یا جوان درک می شود. اکنون محققان امیدوارند که مطالعه خود را گسترش دهند و داده‌هایی را از داوطلبان بیشتری به‌ویژه از جمعیت‌های آسیب‌پذیرتر، مانند کسانی که در گرم‌ترین و فقیرترین مناطق جهان زندگی می‌کنند، به دست آورند. این محققان می گویند: برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین، بهتر است پیامدهای گرمایش زمین را بهتر ارزیابی و درک کنیم.

  کسی منیژه سلیمی را به خاطر دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید