آیا پلنگ دره پنجشیر ایرانی است؟ حیوان زیبایی که چشم شکارچیان به دنبال آن است

بدون شک پلنگ برفی یکی از زیباترین پلنگ های خانواده گربه سانان، گونه کمیاب از خانواده Panthera uncia است که در کوه های مرتفع آسیای مرکزی و جنوبی و از شرق افغانستان، هیمالیا، فلات تبت تا جنوب سیبری زندگی می کند. مغولستان و چین. برخی نیز معتقدند با توجه به گستردگی ایران در تاریخ پلنگ برفی از گونه های ایرانی است.

در شمال شرق افغانستان بین 200 تا 300 پلنگ برفی وجود دارد ، این تعداد در گذشته به دلیل عدم نظارت مقامات در محل زندگی آنها افزایش یافته است.

این گونه زیبا با پوست بسیار نرم و دم بسیار بزرگ 80 تا 105 سانتی متر برای حفظ تعادل، پای جلویی کوتاه و پای عقبی بلند که به حرکت در شیب کمک می کند، بینی بزرگ و سینه های بزرگ برای تنفس هوای رقیق، بزرگ پنجه برای جابجایی برف ، او شکارچی ماهری در کوه ها شد.

پلنگ های برفی در سن 2 تا 3 سالگی به بلوغ جنسی می رسند و به طور متوسط ​​12 تا 36 بار در روز می توانند رابطه جنسی داشته باشند. فصل جفت گیری آنها در پایان زمستان اتفاق می افتد و بارداری آنها بین 90 تا 100 روز طول می کشد. بچه ها در اواخر بهار متولد می شوند ، پلنگ ماده می تواند 2 تا 3 جوان در دوران بارداری به دنیا بیاورد و معمولاً ترازوهای لانه سازی را انتخاب می کند که بچه های آنها در ابتدا از 320 تا 567 گرم وزن دارند. آنها متولد می شوند ، تا هفته اول نابینا هستند ، بعد از 7 روز چشمان خود را باز می کنند ، توله سگها در 10 هفته اول از شیر مادر تغذیه می کنند و پس از 2 تا 10 ماه لانه خود را ترک می کنند.

  ساغلام با تراکتورسازی به توافق نهایی رسید

این شکارچی باتجربه بسیار خوش طعم است و از گونه هایی مانند بزهای کامل ، بزهای کوهی هیمالیا ، مرغ همرز ، گوسفند آبی هیمالیا ، بز و طعمه های کوچکتر مانند خرگوش ، کرکس ، گرگ و دیگر جوندگان و پرندگان مانند کبک تغذیه می کند.

رژیم غذایی و شکار آنها بستگی به تنوع فصل و فراوانی طعمه دارد و مطالعه مدفوع پلنگ برفی در شمال پاکستان طعمه های دیگری مانند میمون رزوس ، موش خانگی ، سس نخل نقاب دار ، موش کشمیری ، همستر خاکستری و هیمالیا را شناسایی کرده است. به

هنوز گزارشی از حمله پلنگ های برفی به انسان گزارش نشده است و این حیوان به سرعت مانند یک روح از چهره انسان ها ناپدید می شود ، به همین دلیل برخی آن را شبح کوهی می نامند. این حیوانات معمولاً در ارتفاع 3000 تا 4500 متری زندگی می کنند. اما گاهی اوقات در هیمالیا به بیش از 5500 متر از سطح دریا می رسند و در قسمتهای شمالی زیستگاه آنها در ارتفاع 600 تا 1500 متر مشاهده می شود.

به دلیل شکار بیش از حد پلنگ های برفی در معرض خطر انقراض قرار دارند.طبق آخرین اطلاعات تنها 10000 پلنگ برفی در طبیعت باقی مانده است که به دلیل داشتن خز طبیعی زیبا و گران قیمت در صف اول شکارچیان بی رحم قرار دارند. به

از دوران اتحاد جماهیر شوروی، جایزه ارزشمند کوهنوردی به نام پلنگ برفی وجود دارد که به کوهنوردان واجد شرایط اعطا می شود. برای کسب این جایزه، کوهنوردان باید تمام کوه های 7000 متری اتحاد جماهیر شوروی سابق را فتح کنند.

  کریستال های کاربردی نفیسه روشن + عکس

تا کنون بیش از 650 کوهنورد از جمله 31 زن این جایزه را از سال 1961 تا 2016 دریافت کرده اند. نکته جالب در مورد این لیست این است که 7 کوهنورد ایرانی در این لیست وجود دارد.

این مناطق شامل کوه اسماعیل سامانی (کمونیسم) با ارتفاع 7،495 متر ، کوه کورگنوفسکایا با ارتفاع 7105 متر ، کوه ابن سینا (لنین) با ارتفاع 7134 متر در مرز قرقیزستان و تاجیکستان ، اوج نبرد است. از Chakusu (Pubda) .ارتفاع 7439 متر در قرقیزستان و چین و قله خان تانگری در ارتفاع 7010 متری در قرقیزستان و قزاقستان است.

ارتفاع قله خان تنگری 6995 متر است ، اما حجم یخ و برف در بالای کلاه برفی ارتفاع را به 7010 متر رسانده است. به همین دلیل این قله یکی از هفت هزار متری محسوب می شود.

قله ها به ترتیب به قله های پابدا ، خان تنگری ، اسماعیل سامانی ، کورژنوسکایا و ابن سینا تعلق گرفت.

ایمان معماریان دامپزشک سابق باغ وحش ارم در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از پلنگ برفی ، گفت: پلنگ پانترا پاردوس و پلنگ برفی پانترا یونیکا است، بنابراین پلنگ برفی فقط یک پلنگ است و خانواده پلنگ نیست. “

وی افزود: پلنگ برفی تفاوت زیادی با پلنگ های دیگر دارد، این پلنگ در ارتفاعات زندگی می کند و عمدتا از قوچ، میش، میش، بز و خرگوش تغذیه می کند.

معماریان در مورد وجود پلنگ برفی در ایران گفت: در حال حاضر در ایران پلنگ برفی نداریم و گزارشی از پلنگ برفی در ایران نداریم ، اما در گذشته های دور این امکان وجود دارد ، به عنوان مثال برف بیش از 1000 سال پیش پلنگ در مناطقی از شمال شرق ایران یافت شد. “او آنجا بود.

  تیپ مردانه ویشکا آسایش + عکس

وی در خصوص تکثیر پلنگ برفی در ایران گفت: تکثیر گونه های غیر بومی مانند پلنگ برفی در اکوسیستم ایران بی فایده است و اولویت ما باید حفظ و حراست از گونه های بومی منطقه باشد.

کارشناس گربه سانان گفت: ایران یکی از کشورهایی است که طبیعت بسیار غنی از نظر تنوع زیستی و حیواناتی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، سیاه گوش، کاراکال، گربه جنگلی، گربه شنی، گربه وحشی و گربه قصری دارد. و اکنون 8 گونه مختلف گربه در کشور وجود دارد ، حتی 2 گونه از گربه ها مانند شیر ایرانی و ببر هیرکانی در 70 سال گذشته ناپدید شده اند و بسیاری از کشورها از این نعمت بزرگ محروم هستند.

وی در پایان گفت: پوشش بدن یک پلنگ برفی بسیار مویی و نرم بدن او را در برابر سرما محافظت می کند و امید به زندگی آنها در طبیعت از 10 تا 12 سال و در اسارت در صورت شرایط لازم است. تا 20 سال ارائه می شود. «./ باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید