آیا ویروس کرونا دوباره قدرت می گیرد؟

552292 خبر ناگهانی

پروفسور داریوش فرهود، پدر علم ژنتیک در ایران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز در خصوص جهش های متعدد ویروس کرونا و در پاسخ به این سوال که آیا این ویروس می تواند قدرت خود را بازیابد، توضیح داد: ماهیت ویروس جهش های مختلف داشته باشید، اما در روزهای اول هم گفتم که مراقب باشید جهش های جدیدی از هند رخ دهد زیرا در هند اقوام مختلف در اقلیم های مختلف زندگی می کنند و اکوسیستم های متفاوتی دارند و آفریقا یکسان است و قابل پیش بینی بود که جهش هایی از این کشورها وجود خواهد داشت. جهش ها همیشه به نفع ویروس نیستند و گاهی باعث ضعیف شدن و ناپدید شدن ویروس می شوند، نمونه بسیار بزرگ آن ایدز است، این ویروس ابتدا قربانیان زیادی گرفت، اما بعد خود به خود فروکش کرد.

ادامه مطلب

وی افزود: تا زمانی که بشریت هست بزرگترین دشمن ویروس است. ویروسی که موجود زنده ای نیست که اگر وجود داشت با آنتی بیوتیک ها از بین می رفت، اما تنها یک DNA دارد و بنابراین بدترین دشمن انسان است. در مقاله ای عنوان شد که کرونا می تواند در یک نسل باقی بماند یا خود به خود از بین برود.

پروفسور فرهود درباره ظرفیت آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایران برای مقابله با ویروس ها گفت: آزمایشگاه ها و مراکز خوبی در ایران وجود دارد و باعث افتخار است که وقتی کشورهای عربی اطراف ایران در کویر بودند، ایران تنها کشوری بود که صد سال پیش یک بخش ویروس شناسی داشتیم و ما واکسن تولید کردیم. ابتدا انستیتو پاستور و سپس موسسه رازی ساخته شد. زمانی که ایران واکسن می ساخت، چین پیشرفته نبود. من 50 سال پیش چین را دیده بودم، انگار قرن ها پیش زندگی می کردند. ایرانی ها مردم بسیار باهوشی هستند، اما متاسفانه به جای سرمایه گذاری در جای مناسب، در حوزه دیگری سرمایه گذاری می کنند.

  آموزش آشپزی / طرز تهیه دلار یا نمک سبز خانگی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید