آیا ملین ها می توانند باعث یرقان شوند؟

575323 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، ابوالفضل نمازی فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در برنامه نبض شبکه بهداشت و درمان درباره زردی گفت: زردی یا یرقان نشانه خاصی از هپاتیت نیست؛ بلکه یرقان از علائم هپاتیت است. زردی یک علامت نسبتا غیر اختصاصی بسیاری از بیماری ها است، زردی سرنخی برای یافتن علت آن است.

بیشتر بخوانید:

وی گفت: حساس ترین عضو در برابر افزایش بیلی روبین خون، سفیدی چشم است. بعد از چشم، پوست و غشای مخاطی زرد می شود.

نمازی افزود: تشخیص زردی در افراد با پوست تیره سخت تر است. بیلی روبین از تجزیه گلبول های قرمز به دست می آید. طول عمر گلبول های قرمز 120 روز است. اگر این تعادل مختل شود، یعنی. در صورت افزایش تولید یا مختل شدن ترشح آن، میزان بیلی روبین در خون افزایش می یابد و در غشاهای مخاطی و پوست رسوب می کند.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، التهاب کبد را به سه دسته پیش کبدی، کبدی و پس از کبدی تقسیم کرد و افزود: بسیاری از بیماری های خونی وجود دارند که تجزیه هموگلوبین را بیش از حد افزایش می دهند و باعث زردی می شوند. هر بیماری که سلول های کبدی را تحت تاثیر قرار دهد، مانند هپاتیت A، B، C، D، E و هپاتیت خود ایمنی، انواع داروهای شیمیایی و گیاهی و همچنین طیف وسیعی از سرطان ها (سرطان کبد، سرطان مجاری صفراوی، پانکراس، اثنی عشر و غیره) که باعث انسداد مسیر خون کبد و مجرای صفراوی می شود و باعث زردی می شود.

  شایعه بازگشت رضایی به استقلال و واکنش نامشخص مدیرعامل تراکتورسازی

این متخصص یادآور شد: شرح حال دقیق از بیمار به همراه آزمایشات و تصویربرداری های مختلف امکان تشخیص بیماری زمینه ای را فراهم می کند.

نمازی در پاسخ به این سوال که آیا مسکن ها می توانند باعث یرقان شوند، گفت: بله، رایج ترین مسکنی که باعث مسمومیت کبدی می شود، استامینوفن است. زردی به طور ناگهانی در مسمومیت دارویی ظاهر می شود که گاهی منجر به پیوند اورژانسی کبد می شود.

این کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که سرطان ها چه زمانی با ظهور زردی خود را نشان می دهند، گفت: این زمان بستگی به محل سرطان دارد. اگر سرطان در ابتدای لوزالمعده قرار داشته باشد، چون در مجاورت خروجی صفرا قرار دارد، زردی زودتر ظاهر می شود یا سرطان مجاری صفراوی که به سرعت باعث زردی می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد یادآور می شود: برخی از مواد غذایی حاوی رنگدانه ای به نام کاروتن (کاروتن موجود در سبزیجات مانند هویج، نارنگی، پرتقال، کدو تنبل و …) باعث افزایش زردی پوست می شوند. اما از آنجایی که میزان بیلی روبین خون را افزایش نمی دهند، جای نگرانی نیست.

وی خاطرنشان کرد: برخی از داروهای گیاهی که به صورت عمده خریداری می شوند و خلوص بالایی ندارند می توانند با اختلال عملکرد کبدی همراه باشند. مانند مصرف زیاد چای سبز به خصوص اگر خالص نباشد باعث زردی پوست می شود.

وی خاطرنشان کرد: داروها و عرقیات گیاهی را فقط زیر نظر متخصصان طب سنتی مصرف کنید. در صورت مواجهه با زردی با مراجعه به پزشک و انجام معاینات بالینی و آزمایش خون از سلامت خود مطمئن شوید.

  تحویل 2000 دستگاه خودرو شاهین به بورس کالا

نمازی در پاسخ به این سوال که آیا ذرات شن و ماسه در کیسه صفرا می تواند باعث یرقان شود، گفت: معمولا اینطور نیست، فقط در صورتی که این ذرات ماسه از کیسه صفرا به مجرای صفراوی حرکت کرده باشد و باعث انسداد مسیر و افزایش بیلی روبین خون شود.

این کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا استعمال دخانیات می تواند باعث زردی پوست شود، گفت: سیگار اگرچه باعث افزایش غلظت خون و تیره شدن رنگ لب ها و همچنین تغییر رنگ موضعی دندان ها می شود، اما باعث زردی نمی شود. از پوست ..

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: بیماری های خونی که با آسیب گلبول های قرمز (همولیز) همراه است، مانند کم خونی داسی شکل، فاویسم (حساسیت به لوبیا)، تالاسمی ماژور و … باعث زردی پوست می شود.

وی یادآور شد: کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی که شدید نباشد باعث زردی پوست نمی شود. اما کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک اگر شدید باشد باعث زردی پوست می شود.

این کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا قهوه برای کبد مفید است یا خیر، گفت: اثر محافظتی قهوه بر سلول های کبد ثابت شده است و مصرف آن به افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می شود. اما مانند هر دارویی، شمشیر دولبه است و به دلیل وجود کافئین می تواند عوارض دیگری ایجاد کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید