آیا معجزه ای به نام عرق کاسنی / فواید عرق کاسنی را می دانید؟

دیگ کاسنی چیست؟

عوارض جانبی و آلرژی عرق کاسنی

عرق کاسنی یک منبع بسیار غنی از آهن است که در درمان کم خونی عالی عمل می کند. عرق کاسنی به گردش خون بهتر در بدن کمک می کند، بنابراین می توان گفت عرق کاسنی دارویی برای درمان آنژین و بیماری های قلبی است. گیاه کاسنی منبع غنی فیبر غذایی است که باعث احساس سیری در معده می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که گیاه کاسنی و عرق با کنترل احساس گرسنگی به کاهش وزن کمک می کند. عرق کاسنی با دفع سموم بدن نقش موثری در حفظ سلامت کلیه و بدن دارد.

ارزش غذایی عرق کاسنی

کاسنی گیاهی از خانواده Complexaceae است. نام علمی آن Cichorium intubus است و در هند به کسنی نیز معروف است. ارتفاع گیاه کاسنی تا 1 متر می رسد. این گیاه دارای برگ های کروی و طعم تلخی است. گیاه کاسنی دارای شاخه های سخت با گل های آبی است. این گل ها 20-15 گلبرگ دارند که صبح زود باز می شوند و در پایان روز به تدریج بسته می شوند.

عرق کاسنی به سلامت قلب کمک می کند

غلاف کاسنی منبع غنی از مواد مغذی مختلف مانند روی، منیزیم، منگنز، آهن، فولات و پتاسیم است. ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین K نیز در کاسنی وجود دارد. تمام فواید عرق کاسنی برای سلامتی به دلیل این مواد مغذی غنی است. دانه های این گیاه سرشار از اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع است.

همه چیز درباره عرق کاسنی

فواید عرق کاسنی

عرق کاسنی به هضم غذا کمک می کند

عرق کاسنی منبع خوبی از باکتری های مفیدی به نام اینولین است. این باکتری ها که پروبیوتیک نیز نامیده می شوند، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشند. این باکتری ها در مبارزه با بیماری های گوارشی مختلف مانند رفلاکس اسید، سوء هاضمه و سوزش سر دل بسیار موثر هستند، زیرا برای کاهش اسیدیته بسیار کار می کنند.

  جراح زیبایی معروف النا را در آشپزخانه مورد آزار و اذیت قرار داد

عرق کاسنی به سلامت قلب کمک می کند

اینولین موجود در عرق کاسنی به کاهش سطح کلسترول بد در بدن کمک می کند. کلسترول روی دیواره رگ های خونی خنثی است و باعث انسداد و محدودیت جریان خون می شود. این وضعیت منجر به سفت شدن رگ ها و فشار خون بالا می شود و می تواند باعث مشکلات بسیار بد دیگری مانند سکته مغزی و حمله قلبی شود. عصاره کاسنی همچنین دارای خواص ضد ترومبوتیک و ضد آریتمی است.

با معجون کاسنی از سرطان پیشگیری کنید

در مطالعات مختلف انجام شده در مورد سرطان، عرق کاسنی نشان داده است که رشد تومور را کاهش می دهد. مطالعات اولیه در این زمینه نشان می دهد که نمی توان خواص ضد توموری و آنتی اکسیدانی عرق کاسنی را نادیده گرفت.

در مطالعه ای در سال 2010، محققان دریافتند که عرق کاسنی به کاهش التهاب و درد در اکثر افراد کمک می کند. علاوه بر این، عرق کاسنی در کاهش دردهای ناشی از آرتروز بسیار موثر است. این بدان معنی است که می توان از آن برای کاهش درد استخوان، ماهیچه و مفاصل استفاده کرد.

کاهش وزن با عرق کاسنی

همه چیز درباره عرق کاسنی

اولگیفستروکز و اینولین در عرق کاسنی به وفور یافت می شود. این دو نقش بسیار موثری در کنترل وزن دارند زیرا گرلین اسید آمینه ای که مسئول احساس گرسنگی است را تنظیم می کنند. این اسید آمینه کنترل و از پرخوری و پرخوری محافظت می کند و احساس سیری را در بدن ایجاد می کند.

با عرق کاسنی اضطراب را کاهش دهید

عرق کاسنی به دلیل خاصیت آرامش بخشی که دارد استرس را کاهش می دهد. از ریشه این گیاه می توان برای درمان بی خوابی نیز استفاده کرد. عرق کاسنی به عنوان یک آرام بخش طبیعی، کاربردی تر و بسیار سالم تر از سایر مواد شیمیایی است که فقط برای بازار تجاری آنها تولید می شود. کاهش استرس و اضطراب خطراتی مانند بیماری قلبی، عدم تعادل هورمونی، بی خوابی، پیری زودرس و اختلالات شناختی را کاهش می دهد.

  جزئیات ماجرای عجیب افزایش حقوق بازنشستگان

عرق کاسنی فعالیت کلیه و مثانه را افزایش می دهد. یعنی با مصرف عرق کاسنی، سموم اضافی انباشته شده در کبد و کلیه ها از بدن خارج می شود.

دیگ کاسنی به جای قهوه

عصاره کاسنی به عنوان یک جایگزین عالی برای قهوه استفاده می شود. اگرچه فاقد کافئین است، اما مملو از فواید است. برگ های تازه آن برای تهیه سالاد تازه عالی هستند، در حالی که برگ های سبزتر آن برای پخت و پز عالی هستند، درست مانند سبزی های دیگر مانند اسفناج. عرق کاسنی مصارف دارویی زیادی دارد زیرا درمان هر دردی است. از آنجایی که کاسنی دارای اینولین است، به هضم غذا کمک زیادی می کند. اینولین مسئول تنظیم تخمیر میکروبی است، میزان جذب چربی و کلسترول را کنترل می کند و ضمن کاهش LDL مضر، HDL مفید را نیز افزایش می دهد.

عوارض جانبی و آلرژی عرق کاسنی

اگرچه عرق کاسنی فواید بی شماری دارد، اما مانند هر چیز دیگری دارای معایبی نیز می باشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به گل همیشه بهار، ابروسیا و بابونه حساسیت دارید، ممکن است به دلیل شباهت آن به کاسنی، به این گیاه نیز حساسیت داشته باشید. افرادی که از سنگ کیسه صفرا رنج می برند نیز نباید در مصرف این گیاه زیاده روی کنند زیرا مصرف زیاد آن مشکل آنها را بدتر می کند. زنان باردار نیز باید از مصرف کاسنی خودداری کنند، زیرا مصرف این گیاه با تحریک چرخه قاعدگی، خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

گیاه کاسنی بومی اوراسیا است که بعدها توسط اروپایی ها به قاره آمریکا آورده شد و امروزه به طور طبیعی در آنجا رشد می کند. در هند، کاسنی عمدتاً در مناطق شمال غربی و جنوبی رشد می کند. هندی ها گیاه کاسنی را برای استفاده از برگ، ریشه و دانه آن کشت می کردند. گیاه کاسنی می تواند در خاکی که به خوبی شخم زده شده رشد کند.

  بهترین ترکیب شاخص های نوسانات چیست؟

نیلوفر مجیدی_پژوهشگر

منبع: سایت Lybrate

دیدگاهتان را بنویسید