آیا مربیان پرتغالی در استقلال و سپاهان موفق خواهند شد؟

565650 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، جلال چراغپور درباره حضور مربیان خارجی مانند ساپینتو، گوربن بردیف و خوزه مورایس در تیم های استقلال، تراکتورسازی و سپاهان و تاثیر حضور این مربیان در لیگ برتر گفت: برای حضور مربیان خارجی است. مربیان خارجی، این نیاز مدت هاست که احساس می شود، باید فکر و ایده جدیدی مطرح می شد و دلیلش هم اتفاقاتی است که در مربیگری لیگ افتاد. هرکسی که در سال های گذشته دستیار مربی بوده بدون افزودن مطالب جدید مربی می شود.

وی ادامه داد: نمی‌خواهم نامی ببرم، اما مخاطبان می‌دانند که برخی پس از چند سال مربیگری، بدون اینکه کلاس، دانش یا دوره جدیدی برای پیشرفت روز فوتبال پیدا کنند و تغییراتی در تربیت بدنی داشته باشند. به روش مدرن، با توسعه فوتبال. ما تمام کردیم، آنها سرمربی شدند. این اتفاق در این دوره افتاد و چند کمک مربی مربی ارشد شدند. این یک چیز را به ما نشان می دهد. اینکه دوباره در یک تیم دیگر مشابهات ایدئولوژیک و تاکتیکی مشابهی را با شاخه اصلی شاهد خواهیم بود، به تدریج تعداد آنها افزایش می یابد، مثلاً یک نفر در یک تیم کمک می کند و حالا به عنوان سرمربی شاخه اصلی ظاهر می شود؛ اما به نظر می رسد که یک نفر در یک تیم کمک کند. همانطور که در 15-10 سال اخیر این رویه تکرار شده است، شاهد یکنواختی لیگ بوده ایم.

کارشناس فوتبال کشورمان به بخشی دیگر از مربیان فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: بخشی دیگر از مربیان ما بازیکنان بازنشسته بودند. بازیکنان بازنشسته چیزی جز دانش مربی خود نیاموخته اند. مربی آنها سالهاست داخلی بوده و در نتیجه الگوی تغییر دانش و کاهش سواد در فوتبال ما با همین روحیه ادامه دارد. این اواخر اگر پیراهن تیم ها را عوض کنند، آدم نمی داند در کدام تیم بازی می کند، همه تیم ها یکسان و با اختلاف بسیار کم!

  آیا کنکور ارشد 1401 به تعویق افتاد؟

شراگپور تصریح کرد: با آمدن مربی ای مثل استراماچونی به استقلال، دریچه جدیدی در فوتبال ما ایجاد شده و او این تفکر را به مدیران تزریق می کند که با رویکردی جدید می توانند به اتفاقات خوب برسند و بعد یک چیز دیگر. اتفاق می افتد. در استقلال: مشاوری مانند گابریل پین در کنار مربی قرار گرفت، ما نمی‌خواهیم از ارزش مربی بکاهیم، ​​اما تفاوت نگرش را دیدید که باعث اختلاف آشکار در یک تیم شد.

ادامه مطلب

چراغ پور گفت: انگیزه تغییرات تنها چند اتفاق بود که در نتیجه از تغییرات استقبال می کنیم. امیدوارم این مربیان پیچیدگی فوتبال ما را درک کنند و گرفتار پیچیدگی ها نشوند و بتوانند ایده های خودشان را به کار گیرند. اتفاقات و موانع متعددی می تواند بر سر راه این موج مربیان خارجی باشد. اولاً چون تمرینات واقعی‌تر است و فشار تمرین بیشتر است، بازیکنان مسن‌تر مقاومت می‌کنند و جریان‌هایی در تیم ایجاد می‌کنند که نمی‌گذارند شدت تمرین باعث افزایش عمر فوتبالی آنها شود، این یک امر طبیعی است و مدیران باید به این موضوع توجه کنند. ، این مقاومت می تواند در بازیکنان مسن تر که هفت یا هشت میلیارد درآمد دارند رخ دهد.

وی گفت: موضوع دوم این است که مربی که می آید تفاوت چندانی با تفکرات درونی نخواهد داشت. مثل قبل مربیان آمدند و تفاوتی نداشتند و خیلی زود دلشان برایشان تنگ شد. اما مشکل سوم این است که عکس آن در حال وقوع است. یعنی مربیانی که با ذهن روشن و نگرش بسیار بالاتر به فوتبال ما می آیند، مثل این است که یک مدرس دانشگاه را برای تدریس در مقطع ابتدایی ببریم! این انباشته شدن افکار وقتی به تیم تزریق می شود می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، بنابراین همه باید منتظر باشیم و ببینیم کدام یک از این اتفاقات در سطح مربیگری رخ می دهد. همه ما می دانیم که فوتبال یک روند مداوم است، نه یک لحظه. در نتیجه تغییر در فوتبال یک روند مداوم است. مدیران باید بدانند که نتایج ممکن است به همان سرعتی که فکر می کنند تغییر نکنند، اما مطمئن هستند که تغییر خواهند کرد.

  برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد / مردم نگران نباشند -

«پیش از این مربیان کروات زیادی در فوتبال ایران کار می کردند و تاثیر مثبتی روی فوتبال ما داشتند. چراغپور در پاسخ به این سوال که به تسنیم گفت: اکنون با اضافه شدن دو مربی پرتغالی به استقلال و سپاهان، فکر فوتبالی این مربیان را مناسب فوتبال ایران می دانید؟ اسپانیا و پرتغال.” اولین نفراتی که لژیونر فوتبال ما شدند مثل شجاعی، نکونام، طارمی، علیپور و… در کشورهایی مثل پرتغال و اسپانیا موفق بودند.

این کارشناس فوتبال یادآور شد: از سوی دیگر مربی پرتغالی (کیروس) هشت سال در تیم ملی حضور داشت و دستاوردهایی داشت. او به راحتی بازیکنانی را که می خواست در فوتبال ما پیدا کند، یکباره 28 بازیکن پیدا کرد و با سیستم چرخشی در تیم ملی بازی کرد، بنابراین فوتبال ما به پرتغال نزدیک است و اگر فوتبال آنها را از نظر فرم فوتبال تحلیل کنیم، تعداد ما از نظر پاس ها، فرم و سرعت بازی به پرتغال نزدیک هستیم. از طرفی فوتبال ما بلوک شرق را هم لمس می کند، چون آنها هم فشار داخلی پایینی دارند، ما به این دو سبک نزدیک هستیم. سبک بلوک شرق بیشتر مکانیزه است و با پاس های بلند و فیزیک ترکیب می شود، اما پرتغالی ها از همین فیزیک برای درگیر شدن استفاده می کنند، یعنی به جای پاس بلند از سیستم درگیری استفاده می کنند. در کل فوتبال ما به هر دو کشور نزدیک است و مشکلی از این بابت نداریم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید