آیا مجوز واردات خودرو صادر می شود؟

جلسه مقدماتی برای تعیین تکلیف بحث واردات خودرو در حیاط مجمع تشخیص تشکیل شد. ظاهرا بن بست واردات 70 هزار خودرو با پالس مشخص نصب عیب، خود دولت را باز خواهد کرد.

در روزهای اخیر و در پی انتشار قانون بودجه سال 1401، موضوع تغییر دقیقه 90 مصوبه مجلس برای ترخیص 70 هزار خودرو حاشیه ساز شده است. مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه مجوز واردات 70 هزار خودرو را در متن بودجه گنجانده بود و این موضوع در مجلس به تصویب رسید. شورای عالی نظارت بر سیاست های مشترک نظام که پیش از این با واردات خودرو مخالفت کرده بود، مجدداً موضع خود را اعلام کرد و در نهایت موضوع از طریق هیات امنا به مجلس اعلام شد. 70 هزار خودرو از متن قانون حذف شد.

این اتفاق حواشی زیادی داشت و حتی در یکی دو هفته اخیر شاهد افزایش قیمت در بازار خودروهای خارجی و حتی برخی خودروهای داخلی بودیم. پیش از این در اواسط اسفندماه، رئیس جمهور اولتیماتوم سه ماهه ای به وزیر صمت داده بود تا سازوکاری برای واردات خودرو فراهم شود. مهم این است که واردات خودرو عملا در اختیار دولت است و موضوع گنجاندن 70 هزار خودرو مهمتر از شفافیت درآمدهای بیت المال بود.

اواخر هفته گذشته رئیس شورای تشخیص مصلحت با تاکید بر اهمیت و تاثیرگذاری این شورا بر تناسب در مسائل حساس و اساسی کشور، گفت: شورای احراز صلاحیت مصوبه ای در خصوص واردات خودرو نداشته است.

آیت الله لاریجانی گفت: بر سر واردات خودرو دعوا راه انداختند و بهانه ای برای حمله به مجمع قرار دادند تا اینکه مجلس در مورد مصوبه نظر داد و عده ای ندانسته و ندانسته مجمع و هیات عالی نظارت را متحد کردند. گفت.

  تداوم دلار جهانی

هفته گذشته جلسه مهمی در خصوص تناسب عوارض گمرکی واردات خودرو در شورا برگزار شد و در این هفته جلسه تکمیلی نیز برگزار می شود. گفتنی است بحث مخالفت با واردات از سوی هیات عالی نظارت انجام شد و هیات حسب مورد نظری در این خصوص نداشت.

جدای از این موارد همانطور که قبلا تاکید شد، موضوع واردات خودرو در محدوده مقررات است و نیازی به تصویب و ابلاغ قانون خاصی در مجلس شورای اسلامی ندارد. به عبارتی بحث واردات خودرو در سال ۹۷ توسط دولت ممنوع شد و ظاهرا پس از مکاتبات رسمی رئیس جمهور درباره ساماندهی آشفته بازار خودرو، بحث واردات خودرو اواخر اردیبهشت ماه مطرح خواهد شد.

بر این اساس، به نظر می‌رسد دیدگاه‌های شورا در خصوص مناسب‌بودن در روزهای آتی برای دولت نبض داشته باشد. به عبارت دیگر، از آنجایی که هم دولت و هم مجلس با واردات خودرو موافق هستند، تصویب نهایی شورا در صورت اقتضا می تواند راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید