آیا فروپاشی اقتصادی قریب الوقوع است؟

سرعت رشد اقتصادی در ایالات متحده به دلیل اختلالات ناشی از افزایش موارد Quid 19 به طور غیرمنتظره ای کاهش یافته است. اما با توجه به حجم تقاضا و خرید در بازار داخلی، این کاهش تصویر دقیقی از وضعیت اقتصادی نیست. .

بر اساس برآوردهای اولیه وزارت بازرگانی آمریکا که در روز پنجشنبه 28 می منتشر شد، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال جاری حدود 1.4 درصد کاهش یافت. این اولین مورد کاهش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده از زمان آغاز اپیدمی کرون در حدود دو سال پیش است. نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه پایانی سال گذشته 6.9 درصد بوده که رقم قابل توجهی است.

اقتصاددانان در اوایل سال جاری برآوردهای متفاوتی از نرخ رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه اول سال جاری داشتند.

کاهش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده می تواند به دلایل مختلفی باشد. یکی از عوامل اصلی ممکن است افزایش تورم و کاهش انباشت مواد اولیه و کالاهای مورد استفاده در صنعت باشد. در عین حال به نظر می رسد برخی از حوزه های اقتصاد کشور هنوز موفق به بازگشت به سطح تولید قبل از بحران نشده اند.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند وضعیت سه ماهه نخست امسال بازتاب دقیقی از وضعیت اقتصادی کشور نیست، زیرا تقاضا و خرید مصرف کنندگان به طور پیوسته در حال رشد است و سرمایه گذاری در تجهیزات و ماشین آلات نیز افزایش چشمگیری داشته است.

تحت تاثیر این عوامل، حجم تقاضای داخلی منهای تجارت، انباشت مواد اولیه و پولی که دولت به اقتصاد کشور تزریق می کند، در سه ماهه پایانی سال گذشته حدود 2.6 درصد افزایش یافت.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

انتظار می رود فدرال رزرو آمریکا در هفته آینده میانگین نرخ بهره بانکی خود را نیم درصد افزایش دهد و به زودی برخی از دارایی های خود را کاهش دهد. این بانک همچنین برای اولین بار در سه سال گذشته برای مقابله با افزایش تورم در ماه مارس، نرخ بهره را 25 درصد افزایش داد.

نرخ رشد سالانه قیمت‌های مصرف‌کننده در اسفندماه امسال به بالاترین سطح ۴۰ ساله خود رسید، اما با وجود افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت به‌ویژه سوخت خودرو، همچنان نشانه‌ای از کاهش خرید و مصرف داخلی در بازار دیده نمی‌شود.

افزایش قابل توجه دستمزدها و پس‌اندازها در طول بحران کرونا که حداقل 2 تریلیون دلار بالاتر از حد معمول است، عامل مهمی در محافظت از مصرف‌کنندگان در برابر افزایش تورم است.

بازار کار ایالات متحده نیز به دلیل بهبود سریع فعالیت های اقتصادی پس از دوره سلطنت در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد. داده‌های اداره کار که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که کاهش تقاضا برای بیمه بیکاری در ماه آوریل ادامه داشت و میانگین تعداد متقاضیان بیمه بیکاری در طول هفته به حدود 180000 نفر رسید.

بررسی ها از موسسات اقتصادی نشان می دهد خانوارهای کم درآمد که معمولاً در برابر تورم آسیب پذیرتر هستند، در ماه های اخیر تاب آوری بهتری از خود نشان داده اند.

با این حال، همچنان این نگرانی وجود دارد که اقتصاد آمریکا تحت تأثیر بانک مرکزی برای جلوگیری از افزایش شدید تورم در 18 ماه آینده وارد رکود شود. نگرانی از افزایش همزمان نرخ سود و تورم در کاهش شدید رشد در بازار مسکن دیده می شود.

  جدول پخش برنامه های تلویزیونی مدارس دوشنبه 8 آذر 1400

دیدگاهتان را بنویسید