آیا سفر جوزف بورل به ایران در مذاکرات تاثیری دارد؟

637164366873641704 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه (3 تیر) از سفر جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا به تهران برای دیدار با وزیر امور خارجه خبر داد. امور خارجه و سایر مقامات.

سفر مقامات بلندپایه اروپایی حتی اگر موضوع مذاکره و لغو تحریم ها باشد، دیگر به دلیل بی توجهی همیشگی آمریکایی ها، مردم را شوکه نمی کند، زیرا این ملت به مذاکره با غرب و آمریکا خوش بین نیستند. . ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: غرب به ویژه آمریکا به دنبال این است که با توافق، نفت ایران را به سبد انرژی جهانی اضافه کند و فشار بر دولت های خود را کاهش دهد.

وی گفت: آمریکایی ها می خواهند از حضور بورل در ایران به عنوان برگ برنده در سفر بایدن به منطقه استفاده کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی، بورل را بخشی از پازل فشارهای آمریکا در مذاکرات برشمرد و گفت: بلافاصله پس از سفر انریکه مورا به ایران، تحرکاتی در شورای حکام آژانس و صدور قطعنامه دیگری علیه ایران صورت گرفت. “غربی ها باید رویکرد سازنده و کارشناسی خود را در مذاکرات روشن کنند.

بازی اروپا در خاک آمریکا همواره چالشی جدی برای مذاکرات بوده است و اروپا جزء لاینفک جاده سنگلاخ به برجام است. در پی خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اروپایی ها از ایران خواستند در برجام بماند و قول دادند بدون حضور آمریکایی ها به تعهدات برجام عمل کنند. راهبردهای اروپایی اینستکس و SPV برای ادامه مسیر برجام هرگز محقق نشد و جمهوری اسلامی ایران را وادار کرد تا برای کاهش تعهدات خود گام بردارد.

  وحدت یعنی مشارکت در اقدام علیه نقشه های استکبار/تک قطبی در جهان

در هر صورت اولین سفر نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا به تهران با استقبال وزارت امور خارجه کشورمان انجام شد که حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان آن را سفری مثبت و خارجی دانست. با دنیا سیاست می کند و در مذاکرات به دنبال رفع تحریم ها است و همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره با عزت و البته بر اساس نتیجه استقبال می کند.

وزیر امور خارجه گفت: «کشور ما آماده از سرگیری مذاکرات در روزهای آینده است.» رئیس جمهور و جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیستند.

جوزف بورل با تاکید بر اینکه هدف اصلی سفر من عبور از بن بست و کاهش تنش ها بوده است، گفت: در روزهای آینده و به سرعت مذاکرات را آغاز خواهیم کرد. ما به عنوان هماهنگ کننده برجام پیشنهاداتی را در اسفند ماه ارائه کردیم و یک سری متون و سؤالات مطرح شد که ایران و آمریکا باید به آنها پاسخ می دادند و برای پاسخ به این سؤالات باید مذاکرات متوقف می شد، اما لازم نبود سه ماه متوقف شود. اما امروز باید مذاکرات از سر گرفته شود و این تصمیمی است که باید در تهران و واشنگتن اتخاذ شود.

بورل با ابراز امیدواری از اینکه این توافق امنیت اقتصادی ایران را تضمین کند، گفت: ایران بازار بزرگی است و اقتصادهای ما می توانند مکمل یکدیگر باشند تا برجام این مسیر را تکمیل کند.

حضور یک نماینده ارشد اروپایی در ایران برای از سرگیری مذاکرات برای احیای برجام در حالی صورت می گیرد که نتیجه مذاکرات صرفا به تصمیم سیاسی بایدن برای ارائه تضمین عملی برای تعهدات برجام بستگی دارد. خروج یکجانبه ترامپ از برجام و تشدید فشارها و تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران با وجود برجام، مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا قانون راهبردی لغو تحریم‌ها را تصویب کند تا دولت بتواند حقوق خود را پیگیری کند. خواسته های ملت

  توانمندسازی دانشگاه ها برای شرکت در آزمون دستیاری به صورت محلی

داستان نقض بین‌المللی حاکمیت ایالات متحده در حالی ادامه دارد که 25 رهبر مذهبی ایالات متحده هفته گذشته بیانیه‌ای صادر کردند و از بایدن خواستند تا بازگشت سریع به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دنبال کند. این بیانیه توسط دوستان کمیته ملی قانونگذاری (FCNL) تهیه و توسط ائتلاف گسترده ای از رهبران مذهبی و رهبران سازمان های مذهبی از جمله رهبران پروتستان، کاتولیک، انجیلی و یهودی و همچنین رهبران جوامع مختلف مسیحی و رئیس امضا شد. شورای ملی کلیساها.

در این بیانیه آمده است: «ما قویاً از دولت بایدن می‌خواهیم که پای میز مذاکره بماند و برای صلح با جسارت عمل کند». در این بیانیه همچنین از دولت بایدن خواسته شده است که در روند مذاکرات پیشرفت کند، نه تهدید یا ارعاب.

اکنون با پشت سر گذاشتن شرایط پرتنش در روزهای اخیر، طرفین بار دیگر برای از سرگیری مذاکرات به توافق رسیده اند. اگرچه مشخص نیست جزییات توافقات صورت گرفته در دیدار 4 ساعته امیرعبدالیان با جوزف بورل چه بوده است، اما مسلما از فضای التهابی اقدامات جدی متقابل کاسته شده است. به ویژه، بورل پیش از ورود به تهران، پس از دیدار با رابرت مالی در وین، در توئیتی نوشت که رابرت مالی بر تعهد قاطع ایالات متحده برای بازگشت به توافق تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید