آیا ساخت خانه های ویلایی باعث بهبود بازار مسکن می شود؟

636701008254869711 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهم ترین طرح های دولت به شمار می رود که در این طرح دولت راهکارهایی برای بهبود و رونق بازار مسکن و جبران عقب ماندگی ها را در خود قرار داده است. دستور جلسه.

یکی از برنامه هایی که اخیرا دولت در نظر دارد اجرا کند، توزیع زمین و ساخت مسکن به صورت کلبه است و بسیاری از پروژه های نهضت ملی مسکن به جای ساخت و ساز به صورت افقی ساخته می شود. واحدهای متراکم

آغاز ساخت خانه های کوچک در شهر قم

یکی دیگر از شهرهایی که هم اکنون در قالب طرح افقی توسعه شهری در دستور کار قرار دارد، شهر قم است. افزودن زمین به فضای شهری کشور برای افزایش عرضه زمین در طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهم ترین فعالیت های وزارت راه و شهرسازی در این بخش است.

برهمین اساس اخیرا پس از کش و قوس های فراوان در قم، با افتتاح حریم شهر در این شهر، زمینی به مساحت 560 هکتار برای ساخت مسکن با مجوز معاونت معماری و شهرسازی در نظر گرفته شد.

بر این اساس با توجه به آخرین جزئیات به دست آمده از صورتجلسه کمیته فنی طرح ملی نهضت مسکن که ۱۴ شهریورماه در دفتر معاونت شهرسازی و معماری برگزار شد، مشخص شد. ۷ درصد از واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب ساخت یک میلیون واحد مسکونی در شهر قم حداکثر ۵۵ متر مساحت دارند.

دستور ریاست جمهوری برای توسعه افقی شهرها

رئیس‌جمهور در آخرین سفر خود به وزارت راه و شهرسازی به دستگاه‌ها دستور داد تا زمین‌های خود را برای طرح‌های نهضت ملی مسکن اختصاص دهند و از سوی دیگر بانک‌ها نیز برای تسریع در اجرای پروژه‌ها تسهیلات تخصیص دهند. متاسفانه بانک ها حمایت لازم را ندارند.

  دوره دانشجویی هم جزو سنوات بیمه محسوب میشه؟

در همین رابطه اخیرا رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت: عقب ماندگی جدی در ساخت و ساز مسکن در کشور داریم که بیشتر آن مربوط به تامین نیازهای جدید است و بین 10 تا 15 میلیون نداریم. واحدهای مسکونی

وی گفت: از مهرماه به بعد تحویل مسکن به متقاضیان ادامه دارد، اعلام می کنم در شهرهایی که زمین وجود دارد، در مدت زمان مشخصی به مردم زمین رایگان می دهیم تا خانه بسازند.

یکی از مهمترین پروژه هایی که در حال حاضر در دستور کار قرار دارد، ساخت خانه های یک طبقه و دو طبقه است و به عقیده بسیاری از کارشناسان، اجرای این پروژه باعث کاهش هزینه های ساخت مسکن و افزایش سرعت اجرای آن می شود. پروژه ها در این زمینه در همین راستا وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که برنامه دولت ساخت مسکن یک طبقه و دو طبقه است و هم اکنون 200 هزار واحد مسکونی روستایی در مرحله نهایی سازی است و در نظر داریم تا 800 هزار واحد مسکونی روستایی را تا پایان سال تکمیل کنیم. پایان دولت

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 300 هزار خانه شخصی در دستور کار است، گفت: هدف ما در کشور افزایش عرضه مسکن است که به صورت شبانه روزی نظارت می شود.

وی افزود: مشکل ما مشکل زمین نیست و برای 2 سال آینده زمین را تامین کرده ایم. رئیس جمهور دغدغه ساخت و ساز مسکن را دارد و شبانه روز بر این موضوع نظارت دارد و به همه دستگاه ها دستور داده است تا پایان شهریورماه زمین مورد نیاز را تامین کنند.

  13 ژوئن در تاریخ چه گذشت؟

قاسمی با اشاره به تفاهم وزارت راه و سازمان ثبت اسناد گفت: در صورت عدم تامین زمین از سوی مسئولان نهضت ملی مسکن، سند زمین به صورت یک طرفه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد. زمین تعیین شده توسط دولت برای جابجایی مسکن ملی 4 درصد از کل زمین است.

قاسمی تاکید کرد: ما در نهضت ملی مسکن از بانک های دیگری جز بانک مسکن راضی نیستیم و بسته اعتباری ما اجرای دقیق قانون جهش تولید و عرضه مسکن است.

در این خصوص حسین عبداللهی کارشناس ساخت و سازهای مسکونی گفت: بهتر است توسعه افقی شهرها در راستای احیای بافت های فرسوده در دستور کار قرار گیرد و این دو در تضاد با یکدیگر دیده نشوند. توسعه عمودی و بلندمرتبه سازی در فرآیند بازآفرینی بافت فرسوده باعث تراکم و باریکی زیاد می شود و مشکل راه ها همچنان در این مناطق باقی است.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: از ساخت واحدهای مسکونی کوچک که منجر به افزایش تراکم در این پارچه ها می شود نیز باید جلوگیری شود.

وی گفت: برای توسعه مسکن به زمین نیاز داریم، زمین کافی برای خدمات عمومی در تهران وجود ندارد. باید کمربند تهران را طبق طرح تفصیلی گسترش دهیم و مردم را با مشوق ها به مکان های جدید منتقل کنیم تا زمین جدید را با مسکن موجود مبادله کنیم و جمعیت را در سراسر تهران پراکنده کنیم.

همچنین عبدالله اوتادی از اعضای اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: زمین در تهران به اندازه کافی وجود دارد بنابراین نیازی به ساخت ساختمان های بلند نداریم که این خود باعث ناهمگونی واحدهای مسکونی در شهرها می شود.

  رشد اقتصادی ایران در سال گذشته 4.3 درصد بود

در حال حاضر ساخت واحدهای ویلایی در کشور رونق می گیرد به طوری که ایوانکی پرچمدار ساخت واحدهای ویلایی در کلانشهر تهران محسوب می شود و پیشرفت فیزیکی واحدها در این شهر به مرحله فونداسیون و اسکلت رسیده است.

طرح افقی توسعه شهرها یکی از مهمترین تصمیمات برای اجرا و تسریع در روند ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن است و در این بخش دستگاه ها باید همکاری لازم را برای تحقق هر چه سریعتر این پروژه ها انجام دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید