آیا روغن خوراکی گران می شود؟

شاید مردم به گرانی کالاهای اساسی عادت کرده باشند اما با توجه به تورم کمتر، تامین مواد غذایی مورد نیازشان بسیار سخت شده است.روغن نباتی محرمانه 450 هزار تن شکر 27 هزار تن در هر کیلوگرم گوشت گوسفند 240 کیلوگرم هزاران تومان و سایر محصولات و خدمات غذایی همچنان به رشد خود ادامه می دهند، اما متاسفانه دولت همچنان وعده کاهش قیمت این اقلام را می دهد. آنها از ثبات قیمت اقلام اساسی مورد نیاز سفره خود اطلاعی ندارند.

اخیراً بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاع رسانی راهبردی وزارت کار، قیمت برخی از مواد غذایی در اردیبهشت ماه 1401 نسبت به ماه قبل به گونه ای بوده که برای 2 قلم کالای منتخب، این تغییرات بالای 10 درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت کالاها است. این انتخاب مربوط به روغن مایع با 22.3 درصد، شکر با 10.3 درصد و شکر با 9.4 درصد است.

آیا نفت گران می شود؟

قبل از تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نفت، سالانه 1.4 میلیون تن نفت برای مصرف و 100 هزار تن برای بازارهای هدف صادر می شد که در سال 97 با تخصیص ارز ترجیحی مصرف به 2.2 میلیون تن رسید و قیمت نفت در فروشگاه ها و حتی کسب و کارهای کوچک به اواسط سپتامبر 2016 باز می گردد، زمانی که قفسه ها به طور ناگهانی خالی شدند، مردم ساعت ها در صف منتظر ماندند تا خریدها را دریافت کنند و این روند ماه ها طول کشید.

علیرغم تلاش‌های متولیان بازار و کارخانجات روغن نباتی، مشکلات سیستم توزیع منجر به ایجاد بازار سیاه نفت و عرضه چند برابر قیمت‌های ذکر شده شد که در ژوئیه 1400 آرام شد، هرچند قیمت نفت حلب چندین برابر افزایش یافت و در پی مسائل جاری موضوع اصلاح یارانه ها مطرح شد و کارشناسان و فعالان این صنعت تاکید کردند که با اصلاح نظام یارانه ها و نبود زیرساخت های لازم در این بخش، قیمت نفت تا حدودی افزایش می یابد. بیش از 200 درصد، هشدار می دهد که این محصول انبوه مردم حذف خواهد شد!

  جزئیات قیمت کالاهای اساسی در سبد خانوار اعلام شد

روغن خوراکی در بهترین حالت همچنان در خط مقدم افزایش قیمت قرار دارد و حدود 250 درصد افزایش یافته است و تولیدکنندگان با وجود کاهش تقاضا در بازار همچنان نسبت به وضعیت قیمت ها انتقاد دارند.

عرضه قند کم و گران

امروزه شکر هنوز در اکثر فروشگاه ها و فروشگاه ها کمیاب است. افزایش قیمت شکر گروه شکر در سال گذشته 13 تا 93 درصد بوده است. در این مدت قیمت هر کیلوگرم شکر 70 درصد، شکر فله 81 درصد و شکر بسته بندی 93 درصد افزایش یافت و مدتی نایاب شد. در حالی که قیمت شکر در سال گذشته 4 برابر شد، در سال 1400 قیمت شکر آزاد 270 درصد افزایش یافت.

تولیدکنندگان معتقدند که شکر در کشور تولید می شود، اما بخش قابل توجهی از نیازهای تولید شکر از طریق واردات تامین می شود. اکنون در صورت لغو تحریم‌ها، وضعیت سرمایه‌گذاری در واردات مورد نیاز این بخش کاهش می‌یابد، اما با توجه به اخبار مذاکرات، نمی‌توان انتظار زیادی برای موضوع لغو تحریم‌ها داشت.

آیا کالای اصلی را از توده مردم حذف کردید؟

اسماعیلی یکی از بنکدارهای مواد غذایی در خیابان انبار نفت می گوید: این روزها فروش روغن و شکر نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد کاهش یافته است اما مردم نمی توانند این کالاها را به کلی از سفره های خود حذف کنند.

این فعال صنفی ادامه داد: بیشتر مردم فقط برای دیدن غذا از این خیابان عبور می کنند و وقتی قیمت اجناس بیشتری را می خواهند از خرید منصرف می شوند.

وی تاکید کرد: مشتریان خرد تا سال گذشته شکر فله و قوطی های بزرگ روغن خانگی خریداری می کردند و تا مدت ها نیازی به خرید این اقلام به صورت کم نبود. اما همین مشتریان در کمتر از یک سال فرصت خریدهای کوچک را از دست داده و کمتر در این خیابان برای خرید اجناس مورد نیاز منزل خود رفت و آمد می کنند.به گفته اسماعیلی؛ در حال حاضر هیچ هیجان کاذبی در بازار روغن و شکر به دلیل کاهش قدرت خرید وجود ندارد. خانوارها فقط یک هفته یا یک ماه خرید می کنند تا مواد لازم را تهیه کنند اما این نوع خرید فقط برای خانوارهای متوسط ​​است و این کار را انجام می دهند و این نشانه خوبی برای رفاه اقتصادی خانوارها نیست. !

  با این پیرزن وحشتناک آشنا شوید + عکس

دیدگاهتان را بنویسید