آیا دولت سیزدهم بنزین را گران می کند؟

به گزارش همشهری آنلاین، بررسی اظهارات مسئولان دولتی و همچنین برخی اخبار حاکی از احتمال تعدیل تدریجی قیمت کالاها و خدمات یارانه ای در ماه های آینده است.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که پس از تعدیل قیمت آرد، ممکن است نوبت به نفت و سپس انرژی به خصوص بنزین برسد. به نظر می رسد برنامه دولت سیزدهم اصلاح تدریجی قیمت کالاهای اساسی با ارز 4200 تنی بر اساس مصوبه قانونی مجلس باشد. اظهارات مسئولان نشان می دهد که سیاست رسمی دولت دو محور مشخص دارد، اول اینکه اصلاح قیمت ها نباید به خانوارها و معیشت ها فشار بیاورد و دوم اینکه جلوی قاچاق کالاهای یارانه ای و رانت گرفته شود.

توضیحات جواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی نیز موید این موضوع است. وی قول داد برای جبران افزایش قیمت آرد به مردم یارانه پرداخت می کنیم و یارانه ها بیش از هزینه های تحمیل شده به خانوارها به دلیل افزایش قیمت ها خواهد بود.

اثبات تاریخ

اگرچه مسئولان دولتی طی روزهای اخیر هرگز به صراحت درباره جزئیات این برنامه صحبت نکرده اند، اما به نظر می رسد بخشی از اظهارات وزیر جهادکشاورزی مبنی بر اینکه «قانون بودجه 1401 دولت را ملزم به تغییر نظام توزیع یارانه ها کرده است» رفتار دولت نشان می دهد. انقلابی است

میتبی بوربور، نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز با تایید همین گفته، گفت: سازوکار افزایش قیمت دارو در بطن بودجه 1401 دیده شد.

وزیر جهادکشاورزی نیز در توضیح صریح گفت: طبق قانون بودجه یارانه ها باید مستقیم به دست مردم برسد.

وی در عین حال افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی پس از وقوع جنگ در اوکراین را در تسریع در اجرای این برنامه موثر می داند و تاکید می کند: البته شروع این کار با توجه به شرایط بازار جهانی سرعت گرفت. .

  در صورت عدم رعایت برق، ادارات قطع می شوند

مراحل بعدی احتمالی

با وجود ردیابی برخی شواهد، می توان نتایج روشنی در مورد گام های بعدی دولت در این راستا گرفت. به عنوان مثال انتشار گزارش رادیویی و تلویزیونی درباره مقایسه قیمت روغن خوراکی در ایران و ترکیه احتمال حذف ارز 4200 تنی این محصول را پس از نرخ 4200 تنی آرد تقویت می کند. وزیر جهادکشاورزی نیز تلویحا این موضوع را تایید می کند.

وی گفت: ما با افزایش هزینه ها مانند انرژی، دستمزد و غیره مواجه هستیم. تولیدکنندگان نفت خواستار افزایش قیمت شدند. طی مذاکره با تولیدکنندگان، مابه التفاوت آن توسط دولت پرداخت می شود، اما در صورت تحقق بسته هدف، یارانه های اضافی هزینه های اضافی نفت را برای مردم جبران می کند.

معمای یارانه دادن به بنزین

از سوی دیگر، با توجه به اینکه طبق تصمیم F به گمانه زنی مبنی بر اینکه قیمت های بازار سوخت باید مد نظر دولت باشد. بر اساس تصمیم اخیر کارگروه توزیع سوخت، حداکثر میزان سوخت قابل توزیع در تاکسی های اینترنتی از 300 لیتر در ماه معادل 450 هزار تن به 180 لیتر معادل 270 هزار کاهش یافت. تومان. سال گذشته اخباری مبنی بر پرداخت یارانه بنزین به هر شهروند به جای هر خودرو منتشر شد، حتی دو جزیره کیش و کشم اجرای آزمایشی این طرح را آغاز کردند. به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت در حال ارزیابی نتایج این طرح و انتشار آن در سراسر کشور بر اساس مدلی تدریجی با کمترین ضربه به جامعه است.

اجرای آزمایشی در 2 استان

به نظر می رسد اتفاقی که برای اصلاح قیمت آرد و نان رخ داد در راستای برنامه کلی دولت برای هدفمندی یارانه ها باشد چرا که محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در حال بررسی حذف یارانه ارز ترجیحی و نان است.

  آخرین آمار تاج در ایران/ 241 نفر در 24 ساعت گذشته جان باختند

به گفته وی، این طرح در حال حاضر به صورت پایلوت در دو استان در حال اجراست. بررسی سایر اخبار حاکی از آن است که یکی از استان های پایلوت در اجرای این طرح، استان زنجان است. چرا که در روزهای پایانی هفته گذشته یکی از مسئولان استان زنجان با تایید خبر اجرای آزمایشی توزیع عادلانه یارانه آرد و نان در این استان گفت: بر اساس این طرح تغییری در حجم ایجاد نخواهد شد. و قیمت نان و فقط فروش نان یک بانک به شبکه یارانه متصل است.به گفته استاندار زنجان نانوایی های استان به کارتخوان هوشمند متصل شده اند تا به تعداد نان های فروخته شده به نانوا یارانه دریافت کنند.

ایده کلی دولت چیست؟

بررسی اظهارات محمد محبر، معاون اول رئیس جمهور، جزئیات بیشتری از ایده کلی دولت در این زمینه بیان می کند. محبر می گوید: علاوه بر کمک و رفع آثار حذف ارز 4200 تومانی باید از تورم و افزایش پایه پولی و نقدینگی نیز جلوگیری کرد.

مسعود میرکاظمی رئیس برنامه و بودجه این سازمان در تشریح برنامه دولت گفت: یارانه ها را حذف نمی کنیم بلکه در حال توزیع بهینه آن هستیم. میرکاظمی در عین حال تاکید می کند که تصمیمی برای تغییر نوع پرداخت یارانه گرفته نشده است. البته اگر این اصلاحات قیمتی انجام شود و یارانه پرداخت شود بسیاری از این ظرفیت های اقتصادی فعال می شود، نه لغو یارانه، بلکه یارانه مستقیم به خود مردم پرداخت می شود.

وی گفت: بر اساس قانون بودجه اگر بخواهیم طبق سال گذشته حرکت کنیم باید 20 میلیارد دلار برای تامین مواد اولیه، کالاهای اساسی و داروی ارزی پرداخت کنیم. اما بودجه امسال تنها 250 هزار میلیارد تن منابع واقعی را تأمین می کند که معادل نیمی از منابع دلاری سال گذشته یا 10 میلیارد دلار است.

  راه های ذخیره هاست

استراتژی افزایش تدریجی قیمت ها

اما علاوه بر آنها، نکات جدیدی برای طرح دولت از اظهارات احسان هندوزی وزیر اقتصاد آمده است. به گفته وزیر اقتصاد، راهبرد دولت ادامه کار برای حذف ارز ترجیحی با «پایه گذاری» و افزایش تدریجی آن است.

هندوزی می گوید: در سال 1400 طبق قانون بودجه دولت موظف شد از مهرماه قیمت کالاهای اساسی را بر اساس نرخ ارز اتس (یعنی دلار 24 هزار تومان) محاسبه کند، اما چون معتقد بودیم این کار را نکردیم. که ابتدا باید در این زمینه پایه گذاری کنیم این کار باید به تدریج و با کمترین فشار بر توده ها انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید