آیا داستان به روز رسانی اپلیکیشن های جعلی واقعی است؟

562346 خبر ناگهانی

به گزارش گروه پژوهشی ایسکانیوز، کافه بازار و دو اپ استور مایکت از بزرگترین اپ استورهای ایران هستند که طیف وسیعی از اپلیکیشن های خارجی و ایرانی را پوشش می دهند. هر دو اپ استور دارای اپلیکیشن هایی برای اندروید و iOS هستند و به تعداد زیادی از کاربران ایرانی خدمات رسانی می کنند. کافه بازار البته سابقه و قدمت طولانی تری نسبت به مایکت دارد، اما مایکت توانسته از فضای مصرفی جذابی که برای کاربرانش در نظر گرفته شده عقب نماند. مصرف کنندگان نظرات متفاوتی در مورد این دو اپراتور دارند، برخی مایکت و برخی دیگر بازار را ترجیح می دهند.

دعوای توییتری کافه بازار و مایکت بر سر چه بود؟

کافه بازار توییتی در صفحه رسمی توییتر خود منتشر کرد که به طور جدی مایکت را به غیرواقعی بودن به روز رسانی های خود متهم کرد. توییت های کافه بازار را بخوانید:

بازار «به‌روزرسانی‌های» غیرواقعی، مایکت را برای برخی از بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی که کاربران قبلا دانلود کرده‌اند اسکن می‌کند و تأیید می‌کند که مایکت این کار را انجام داده و شواهد فنی و غیر فنی لازم را در این زمینه در اختیار دارد. بازار این حق را برای خود محفوظ می دارد که در این زمینه اقدام قانونی انجام دهد.

نکته این توییت این است که بازار ابتدا مایکت را به به روز رسانی غیرواقعی برنامه های دانلود مصرف کننده متهم می کند و سپس ادعا می کند که شواهد فنی برای اثبات آن وجود دارد. اما بازار هنوز شواهد فنی برای متهم کردن مایکت ارائه نکرده است.

  اگر بتوانید مردم را متقاعد کنید

آپوستور مایکت در پاسخ به همین توئیت به کافه بازار گفت: مایکت در یک کمپین بازاریابی به کاربر خود تخفیف می دهد و سهم خود را نیز از درآمد ارائه می کند. آیا این شما را ناراحت می کند؟

وحید رحیمیان، مدیرعامل مایکت نیز گفت: در کنار ساخت فیلم جعلی و نشر اکاذیب برای از بین بردن رقیب، در صورت امکان روی محصول خود کار کنید تا گوشی ها ویروس را شناسایی نکنند.

حسن ارمندهی مدیرعامل بازار نیز در پاسخ به رهیکیان گفت: او مدیرعامل مایکت است. او دو بار توییت کرد. گفته می‌شود اولین ویدیوی جعلی است که ادعا می‌کند مایکت اجازه نمی‌دهد به‌روزرسانی‌های جعلی بر کاربران تسلط یابد. تخلف را هم با مثال ثابت کردند. چیزی که بعدا دیدند قابل انکار نیست و در توییت بعدی شرکت خود را به عنوان یک روش بازاریابی معرفی کردند.

دعوا یا رقابت؟

به نظر می رسد رابطه بین اپ استور مایکت و کافه بازار به عنوان دو رقیب همیشه تیره بوده است. این اولین بار نیست که مایکت و کافه بازار با هم درگیر می شوند. به عنوان مثال، مایکت در سال 1999 از کافه بازار شکایت کرد و اپ استور را به انحصار آن متهم کرد. مایکت به خبرگزاری ها گفت که بلافاصله پس از بحران تاج از کافه بازار در شورای رقابت ملی شکایت خواهد کرد. همچنان شاهد شکایت و شکایت کافه بازار علیه مایکت هستیم.

به نظر می رسد این دعواها و گلایه ها بین دو اپ استور پرکاربرد ایران چندان شبیه رقابت سالم نیست و تنها یک جنجال است که هر از چند گاهی به راه می افتد. البته در هر منطقه نبردهایی بین رقبا وجود دارد. در ادامه این بحث و در صورت روشن شدن دلایل فنی کافه بازار برای متهم کردن مایکت تکراتو به او اطلاع می دهد.

  راسته اصلی قلمرو آزاد شده دریا و رودخانه

دیدگاهتان را بنویسید