آیا خبر تولید الکل در کارخانه های تولید اتانول صحت دارد؟

اما به دلیل قیمت پایین الکل در سایر کشورها و فراوانی در بازار، به این دو دلیل منطقی به نظر نمی رسد; آیا می توان ادعای تولید الکل در واحدهای دارای مجوز را تایید کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بین سال‌های 1391 تا 1397 حدود 40 کارخانه تولید اتانول در کشور فعالیت می‌کردند که محصولات این تعداد واحد تولیدی، نیاز بازار را به طور کامل تامین می‌کرد، اما اپیدمی کرونا در پایان سال 2018 این وضعیت را به کلی تغییر داد. . تغییر کرد.

رشد مصرف و تقاضای بازار برای مواد ضدعفونی کننده، کمبود و احتکار، قیمت های نجومی، خلوص متفاوت مشروبات الکلی و سایر مشکلات مشابه کشور را در وضعیت خاصی قرار داده است. از سوی دیگر درخواست ها برای ایجاد تاسیسات تولید اتانول افزایش یافته اما به دلیل کندی صدور مجوزها شرایط سخت شده است.

وضعیت کرونا در کشور و عدم آگاهی از این بیماری در ماه های اول به گونه ای بود که در شهرهای مختلف شاهد استفاده نادرست و هدر رفت مواد ضدعفونی کننده بودیم. علاوه بر این مشکل، هشدارهای مداوم مبنی بر لزوم ضدعفونی مستمر دست ها و تجهیزات همراه و ترس از کمبودهای بعدی، تقاضای عجیبی را برای این مواد در بازار ایجاد کرده است.

وزارت اطلاعات شخصی در سال 2018: تولید الکل نیازی به مجوز ندارد!

در نهایت تحت تاثیر تقاضای بالا، در دهه آخر اسفندماه 1396 معاون وقت مشروبات الکلی از صدور ابلاغیه ای خبر داد که بر اساس آن تولید مشروبات الکلی تا سفارشات بعدی نیاز به مجوز از سازمان مشروب ندارد. واحدهای تولیدی فقط موظف به راه اندازی کسب و کار خود هستند و از سازمان غذا و دارو حواله دریافت کرده اند.

  جزئیات تحویل خودروهای وارداتی در بورس کالا

با وجود این مصوبه و راه اندازی چندین واحد تولیدی جدید، همچنان کمبود مواد ضدعفونی کننده در بازار احساس می شد و در نهایت شاهد ظهور کارگاه های کوچک و بزرگ تولید اتانول در کشور بودیم. حتی تعدادی از خطوط تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی برای تولید مواد ضدعفونی کننده اصلاح شد که همگی با نظر مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ساخته شد.

حسین مدرس حیابانی، معاون وقت وزیر صنعت، معدن و تجارت در آن زمان گفت: بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در وزارت صنعت، معدن و تجارت و با توجه به اعلام آمادگی برخی واحدهای تولیدی برای تولید الکل مورد نیاز کشور، تولید «الکل بدون مجوز در واحدهای تولیدی امکان پذیر است».

اقدامات فوق منجر به رفع نیاز کشور به مواد ضدعفونی شد، اما دولت همچنان به کنترل و کاهش ویروس کرونا و کاهش نیاز به مواد ضدعفونی کننده ادامه داد و تاکنون تصمیم جدیدی برای ساماندهی تولید الکل در کشور اتخاذ نکرده است و این امر منجر به اشباع بازار شد. سوالی که پیامدهای قابل توجهی دارد.

تصویب قوانین تولید اتانول در اواسط سال 99

جالب است بدانید که در ابتدای مرداد ماه سال 1398 رئیس سازمان غذا و دارو مقررات مربوط به ایجاد کارخانه های تولید، بسته بندی و توزیع اتانول را ابلاغ کرد که به موجب آن مفاد این مصوبه جایگزین کلیه مقررات قبلی شد. و دستورالعمل ها؛ اما در عمل حتی خود این سازمان نیز قوانین ابلاغی خود را رعایت نکرد.

بر اساس این قوانین، اتانول یک فرآورده دارویی در فهرست رسمی داروهای ایرانی محسوب می شود و مقررات مربوطه از سوی سازمان غذا و دارو اعلام خواهد شد.

  آیا خوردن گوجه فرنگی باعث رفع خستگی می شود؟

همچنین بر اساس ماده 9 این آیین نامه، مدارک مورد نیاز برای تایید اصولی تولید اتانول دارویی به شرح زیر است:

– درخواست نامه در قالب شخص حقوقی

– ارائه تصویر پروانه تاسیس کارخانه از اداره کل

– تایید بازدید کارشناسی سازمان غذا و دارو

– ارائه عکس پروانه به مسئول فنی

– تصویر فیش واریزی ممهور به مهر امور مالی سازمان غذا و دارو

– ارائه پروپوزال برای تولید محصول شامل لیست تجهیزات شرکت، خلاصه ای از فرآیند تولید از ماده اولیه تا استخراج محصول.

از سوی دیگر، بر اساس قانون تنظیم مقررات فعالیت های پزشکی و دارویی و مواد غذایی و آشامیدنی، صدور مجوز برای هر تاسیسی باید با مجوز وزارت بهداشت انجام شود.

ضمناً مطابق ماده 6 این آیین نامه برای ایجاد واحد تولید، بسته بندی و توزیع اتانول باید پروانه تاسیس کارخانه اخذ شود که طبق بند 2 ماده 20 قانون صادر می شود. در مورد مسائل پزشکی و دارویی و مقررات مواد غذایی و آشامیدنی.

FDA قوانین خودش را اجرا نکرد!

با وجود اینکه سازمان غذا و دارو مقررات مربوط به تولید، بسته بندی و توزیع اتانول را تصویب کرده است. اما در عمل حاضر به انجام آن نشد، در واقع همچنان شاهد تولید الکل توسط برخی واحدهای تولیدی غیردارویی و حتی شرکت های دارویی بدون اخذ مجوز هستیم.

آزادسازی بازار اتانول در کشور باعث شایعاتی مبنی بر تولید مشروبات الکلی در برخی از واحدهای متخلف شده است، حتی اخباری مبنی بر ممنوعیت فعالیت یک واحد تولیدی دارای مجوز به منظور تولید الکل به گوش می رسد. وی تا به امروز هیچ مرجع رسمی در این منطقه وجود ندارد.

  انتشار دومین لیست روانشناسان و مشاوران قلابی / شاهین فرهنگ بدون مجوز + اسامی

آیا خبر تولید الکل در کارخانه های تولید اتانول صحت دارد؟

به گفته باسم ازدو رئیس انجمن تولیدکنندگان اتانول، سالانه 150 میلیون لیتر اتانول توسط اعضای این انجمن در کشور تولید می شود.

همچنین اظهارنظر یکی از مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشان می دهد که میزان تولید این واحدها با مواد اولیه مطابقت ندارد و در واقع باید شاهد تولید اتانول بیشتر بر اساس میزان خام باشیم. مواد به واحدهای دارای پروانه ارسال می شود اما به دلیل عدم نظارت نمی توان در مورد تولید الکل اظهار نظر دقیقی کرد.

واضح است که بخشی از تولید اتانول از چرخه توزیع حذف می شود، در واقع احتکار یا صادرات (با یا بدون مجوز) را باید دلیل مغایرت مواد اولیه و خروجی سنگدانه ها دانست. اما به دلیل پایین بودن قیمت مشروبات الکلی در سایر کشورها و وفور بازار به این دو دلیل منطقی به نظر نمی رسد. آیا می توان ادعای تولید الکل در اماکن دارای مجوز را تایید کرد؟/ مهر

دیدگاهتان را بنویسید