آیا حذف یارانه نقدی جدی تر است؟ چه محصولاتی را می توان با کالابرگ خریداری کرد؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ وزیر اقتصاد اعلام کرد: پس از تصمیم نهایی ستاد اقتصادی دولت، نحوه پرداخت کالابرگ و نحوه دریافت آن را اعلام می کنیم.

با وجود اینکه حدود 3 ماه از عملیات اقتصادی دولت و حذف ارز ترجیحی می گذرد، دولت یارانه مردادماه را نقدی پرداخت خواهد کرد. این را از آخرین اظهارات وزیر اقتصاد می توان فهمید. احسان خاندوزی گفت: ارائه شیت محصول منوط به ارائه گزارش ایجاد زیرساخت های فنی دفتر ریاست جمهوری است.

این در شرایطی است که مردم بر این باورند که پرداخت کمک‌های نقدی بهتر از توزیع وجه نقد است، زیرا به خانواده‌ها اجازه می‌دهد تا در مورد نحوه خرج کردن کمک‌های خود تصمیم بگیرند. اینطور نیست که دولت تعیین کند یارانه آنها برای چه کالاهایی هزینه شود.

اما خاندوزی در تشریح طرح فاکتور الکترونیکی خاطرنشان کرد; این گزارش باید تا پایان مرداد ماه توسط دوستان ارسال شود و امید است در اوایل شهریور و پس از ارائه گزارش تصمیم نهایی در مورد جزئیات تغییر نحوه پرداخت کمک هزینه ها گرفته شود.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد؛ پس از تصمیم نهایی ستاد اقتصادی دولت نحوه پرداخت کالابرگ و نحوه دریافت آن را اعلام خواهیم کرد.

خاندوزی در پاسخ به سوال ایلانا گفت که آیا مردم پس از چندین سال دریافت یارانه، دریافت کالابرگ نقدی را می پذیرند؟ با توجه به اینکه پرداخت یارانه ها از جمله مصوبات قانون بودجه سال 1401 است و دولت در ماه های اخیر به دلیل اینکه می خواست حمایت های اولیه را انجام دهد، سعی در پرداخت یارانه داشته است. تا زمانی که زیرساخت ها برای تامین کالا آماده باشد.

  سیاه چاله ای در کمد امنیتی رژیم صهیونیستی

گزارش پارلمان در مورد طرح کالابرگ

این در حالی است که برخی از نمایندگان مجلس از احتمال اجرای طرح کارت الکترونیکی دولت از شهریور ماه خبر داده اند. مهدی تقیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: زیرساخت های صورتحساب الکترونیکی در حال آماده سازی است و طبق وعده در شهریور ماه 1401 آماده می شود.

وی در گفت و گو در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه کاتالوگ الکترونیکی با بودجه سنواتی مجلس تصویب شد، گفت: دولت با توجه به اتفاقات اردیبهشت ماه و حذف ارز از 4200 تومان، تفاوت هایی در اجرا ایجاد کرد. زیرا وضعیت همانطور است که تصور می شد، جلو نمی رفت.

وی گفت: طبق وعده داده شده، زیرساخت صورتحساب الکترونیکی در شهریور 1401 آماده می شود و کالاهای اساسی و ضروری طبق وعده دولت در قالب فاکتور ارائه می شود.

تقیانی خاطرنشان کرد: مشمولان یارانه در قانون مشخص شده اند و مشمولان هدفمندی یارانه نیز کالا را دریافت می کنند.

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس نیز گفت: نرم افزاری را پیاده سازی می کنند که امکان پرداخت 6 تا 8 قلم کالا را به صورت الکترونیکی در قالب این نرم افزار می دهد یعنی. مشمولان این طرح وارد نرم افزارها و فروشگاه های تعیین شده برای فروش خواهند شد. این نرم افزار را هم دارند. اتفاقی که پس از اجرای این طرح خواهد افتاد این است که مردم این اقلام را در نرم افزار به قیمت 1400 شهریور خریداری کرده و مبلغ آن را پرداخت می کنند و دولت مابه التفاوت را به فروشنده پرداخت می کند.

  5 درصد از پزشکان درآمد غیرعادی دارند

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: این نرم افزار می تواند از تزریق پول به جریان اقتصادی کشور جلوگیری کند و این راهکاری است که دولت قول اجرای آن را در این راه داده است.

حسینی در پاسخ به این سوال که زمان اجرای این پروژه نرم افزاری چه زمانی خواهد بود؟ خاطرنشان شد: شنیده ام قرار بود این پروژه از تیرماه به اتمام برسد اما به اتمام نرسیده و پرداخت نقدی در تیرماه انجام شده است اما با توجه به آنچه گفته شد به نظر می رسد در روزهای آینده تکمیل خواهد شد و آگوست راه اندازی شد. دامنه

چه محصولاتی و چگونه می توان با کالابرگ خرید؟

البته پیش از آن سیدمحمدرضا میرتاج الدین، نماینده مجلس چندی پیش اعلام کرده بود: «کارت الکترونیکی» به کارت های یارانه ای اطلاق می شود که امروز یارانه نقدی در آن واریز می شود و بعداً در صورت آماده سازی و زیرساخت های دولت، آن را فراهم می کند. آنها را به کارت ها اختصاص خواهد داد.

وی تصریح کرد: امروز هم مردم با این یارانه ها از مغازه ها خرید می کنند. اما از آنجایی که در همان کارت یارانه قبلی واریز شده است، می توانند وجه نقد را نیز پس بگیرند.

وی تصریح کرد: در ادامه طرح، این کارت یارانه تبدیل به یارانه کالایی می شود، یعنی مردم می توانند با این کارت ها کالاهای مورد نیاز خانواده خود را در مغازه هایی که خواننده این کارت ها اختصاص داده است، خریداری کنند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو تصریح کرد: دادن کوپن محدودیتی برای خرید کالاهای عمومی که به عنوان مثال فقط شامل مرغ، روغن و امثال آن است ایجاد نمی کند، بلکه مردم می توانند هر کالایی که نیاز دارند از حبوبات گرفته تا گوشت خریداری کنند. و لبنیات و مواد شوینده بخرید.

  رستوران مینیاتوری آینده فست فود را متحول می کند

وی تاکید کرد: یارانه ای که قرار است کاهش قدرت خرید مردم را جبران کند، امروز به صورت نقدی تعلق می گیرد، فردا در صورت آماده شدن زیرساخت ها به صورت صورتحساب الکترونیکی داده می شود که اتفاقا ، می تواند باعث رقابت سالم بین مغازه ها شود تا فروشگاه ها تخفیف های خوبی مانند کارت های هوشمندانه را به خریداران خود ارائه دهند.

بالاخره یارانه نقدی؟

با این وجود، هنوز معلوم نیست سرنوشت یارانه نقدی چه خواهد شد. اگرچه پرداخت کمک‌های نقدی فعلا ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود کمک‌های بلاعوض در مرداد و شهریور همچنان به صورت نقدی باشد.

در مجموع با توجه به اینکه گزارش زیرساخت ها در شهریور ماه اعلام می شود، بعید است دولت بتواند ظرف یکی دو هفته یارانه را حذف کند و کوپن را جایگزین آن کند. به همین دلیل، انتظار می رود تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها از مهرماه اجرایی شود. البته اگر دولت قصد تغییر روش پرداخت را داشته باشد. / خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید