آیا تنهاترین پرنده جهان از تنهایی خارج می شود؟

کوروس ربیعی رئیس اداره حیات وحش و محیط زیست مازندران گفت: موضوع انتقال یک قطعه درنا سیبری از بلژیک به ایران سال گذشته از سوی محیط زیست و برخی ارگان های داخلی و خارجی مطرح شد و امسال با جدیت بیشتری پیگیری شد.

وی افزود: مردی در بلژیک پذیرفته است بخشی از درنای سیبری که در اختیار دارد را به صورت رایگان در اختیار سازمان محیط زیست قرار دهد تا این درنای ایرانی را در سفر مهاجرت همراهی کند.

ربیعی با بیان اینکه مقدمات این انتقال در ایران انجام شد، ادامه داد: در این راستا مجوزهای گمرک و دامپزشکی کشور اخذ شد و حتی فضایی در تالاب فریدکنار برای حضور درنای بلژیکی ساخته شد تا پس از ورود از بین دو درنا می توانند با هم زندگی کنند

رئیس اداره نظارت بر محیط زیست و حیات وحش مازندران گفت: طرف بلژیکی برای نهایی شدن این انتقال نیاز به اخذ مجوز از گمرکات و دامپزشکی کشور خود و کنوانسیون بین المللی حفاظت از گونه های در حال انقراض دارد که در حال انجام است.

وی با بیان اینکه طرف بلژیکی هنوز این مجوزها را دریافت نکرده است، افزود: درنای سیبری تا اسفندماه در تالاب سرخرود باقی می ماند و اگر قرار است این درنا از بلژیک به مازندران منتقل شود باید زودتر انجام شود.

کوروس ربیعی گفت: این اقدام برای حفظ مسیر کوچ سیبری به ایران در حال پیگیری است.

در دهه 70 و 80 با حضور کارشناسان خارجی و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، روسیه و بنیاد جهانی درنا، طرح هایی برای احیای درناها مانند انتقال درناهای پرورشی به فریدونکنار اجرا شد، اما هیچ کدام را نگرفتند. محل.

  با 45 هزار تن احمدی نژاد حتی یک کیلو مرغ هم نمی شد خرید

سرنوشت سه جمعیت درنای سیبری

آهوهای سیبری به سه جمعیت شرقی، غربی و مرکزی تقسیم می شوند، جمعیت شرقی شامل حدود سه هزار آهو است که همچنان به چین مهاجرت می کنند، جمعیت مرکزی که به هند مهاجرت می کنند ناپدید می شوند و جمعیت غربی نیز به ایران می آیند.

در سال 1930 جمعیت گله غربی گوزن سفید سیبری بیش از 200 گوزن تخمین زده شد، اما به دلایلی تعداد آنها در سال 2005 به دو نفر یعنی امید و آرزو کاهش یافت و با مرگ آرزو، “امید” تبدیل به گله شد. آخرین بازمانده از جمعیت غربی درناهای سفید سیبری. در این سال ها به تنهایی به ایران مهاجرت کرد.

امید برای رسیدن به ایران به مدت دو ماه از طریق روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان به تالاب بین المللی فریدونکنار مازندران رسید و حدود چهار ماه از فصل زمستان را در این تالاب سپری کرد و در اسفندماه به سیبری بازگشت.

در ناامیدی روز پنجشنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری پس از طی ۳۶۰۰ کیلومتر، وارد تالاب فریدونکنار شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید