آیا ترامپ به توییتر راه پیدا کرده است؟

خدمات سیاسی

طرح دفاعی اگرچه پس از فراز و نشیب های فراوان از دستور کار مجلس خارج شد، اما همچنان در دستور کار مجریان قرار دارد و ظاهرا به صورت مخفیانه اجرا می شود.

سوال ما این است که واقعا چرا اصولگرایان به دنبال چنین طرحی هستند؟ آیا جبهه پایداری از جامعه خود و اعتراضاتش به محدودیت ها آگاه نیست؟

برای بررسی ابعاد مختلف طرح حفاظت، با مصطفی ایزدی، روزنامه نگار، فعال سیاسی و نویسنده گفت وگو کرده ایم که جزئیات آن به شرح زیر است:

اصلا چرا حفاظت؟ به نظر شما دلیل ارائه، پیگیری و تصویب این طرح چه بوده است؟

طرح حمایت از مصرف کنندگان اینترنتی هنوز تصویب نشده است اما در اینکه روزی کم و بیش تصویب خواهد شد، نباید شک داشت. این طرح به دلیل شهرت کم و زیاد نمایندگان مجلس یا سایر مسئولان از طریق فضای مجازی وارد مجلس یا خارج می شود. مثل آقای عنابستانی که در حین انجام وظیفه به گوش سرباز «سیلی» می زند یا نوه آقای کلیباف «سیسمونی» یا «ناهار خوردن»؟ آقای رئیس! شاید آنها این کار را بارها و بارها با دو اورژانس و سه اورژانس انجام دهند.

به هر حال چند سالی است که فضای مجازی که بر دوش اینترنت است و در دنیا رخنه کرده و از روز به روز رسانی در حال جدیدتر شدن است، خشم برخی از مسئولان و دولت های کشورمان و شاید برخی از دولت های دیگر کشورها را برانگیخته است. آنها را ناراحت کرد و آنها را به این فکر انداخت که به نوعی افسار این چموش مزاحم را می کشند و به دست خود می گیرند.

در واقع فناوری یا به قول ما فناوری همیشه برای بسیاری مشکل ساز بوده است.

در کشور اسلامی ما بیش از هر جای دیگری دین برای کمک به مبارزه با اتلاف احتمالی این پدیده جدید و مترقی معرفی شده است.

از قدیم الایام همینطور است. در گذشته ای نه چندان دور که دولت و دولت ایران پایبند به فناوری نبود، علمای تراز اول با آن مخالفت کردند و مومنین را از نزدیک شدن به خود منع کردند و آن را با انگ تحریم رنگ آمیزی کردند.

بعد از انقلاب که علما به میدان آمدند و عنان ممنوع و قانونی شد، همه چیز به آنها داده شد، اعم از فناوری های جدید یا همان فناوری های جدید. برقی که آمد مخالف بود، ماشینی که آمد مخالف بود. سخنراني كه با مخالفت روبرو شد. رادیویی که آمد، سینمایی که آمد، تلویزیونی که آمد، مخالفت ها قوی تر شد، ویدئویی که آمد، خیلی بیشتر. وقتی دیش های ماهواره بیرون آمد، مخالفت ها به حدی افزایش یافت که دولت حاضر شد صدها هزار میلیارد هزینه کند و بسیاری از حامیان دولت خود را از دست بدهد، شاید بتواند مردم را از داشتن بشقاب و تماشای تلویزیون خارجی باز دارد، اما من نتوانست! چرا؟ چون مردم می خواهند.

اکثر مردم می دانند که چگونه از فناوری استفاده کنند تا به زندگی آنها آسیب نرسد. این همه مخالفت از صد سال پیش تا کنون به این دلیل است که حاکمان و متولیان سیاسی … مردم را صغیر می دانند و خود را موظف می دانند که دست خردسالان را بگیرند و راه را به آنها نشان دهند. دلیل بی توجهی مردم و به نتیجه نرسیدن همه این ایرادها از ورود برق و لوازم برقی گرفته تا ماهواره، همه به این دلیل است که مردم می خواهند به مقامات عالی رتبه و بزرگواران بگویند ما کوچک نیستیم و بفهمیم دین و اخلاق چگونه است. ، خانواده و اعمال هستند. از ارزش خود محافظت کنیم بدبینی مردم همیشه در مواجهه با سوء تفاهم شاکیان خود را نشان می دهد.

  خانه رویایی فریبا نادری + عکس

اما امروزه اینترنت و فضای مجازی فرق کرده است. فضای مجازی پرده ها را پس می زند و درهای بسته را باز می کند. اینترنت دیگر سخنران نیست که یک عالم دینی اجازه نمی دهد در سخنرانی هایش از آن استفاده شود، با این استدلال که اگر خدا می خواست ما را بزرگ می کرد! و اختراع گوینده دخالت کافران در کار خداست. اینترنت دیگر ویدیویی نیست که مسئولان فکر کنند این شیطان تنها می تواند فیلم های مبتذل نشان دهد! اینترنت و فضای مجازی دیگر ماهواره ای نیستند که فقط با یک دیش متر مربع قابل استفاده باشند! اینترنت و لوازم رنگارنگ و فراوان آن، از ایمیل گرفته تا انواع اپلیکیشن ها و ابزارهای ارتباطی، امروزه در چنته هر کس که بخواهد است و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند مردم را از آن محروم کند. اگر شخصی مانند این محقق دانلود شده فیلتری مانند تلگرام را سفارش دهد، مردم بلافاصله به سوییچ فیلتر می روند و دوباره از آن استفاده می کنند. چرا این بدیهیات مورد توجه تصمیم گیرندگان قرار نمی گیرد؟ به این بهانه که فضای مجازی باید مدیریت شود. من از نمایندگان پارلمان اروپا می‌خواهم که به همه ابزارهای اداره فضای مجازی متوسل شوند، شما شکست خواهید خورد و نتیجه غیرقانونی شدن مردم خواهد بود. قانون عدم استفاده از تجهیزات ماهواره و حکم قضایی بازپرس اخراجی مبنی بر فیلتر تلگرام اتفاق افتاد. آیا ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به اجبار وارد توییتر شد که مرکز آن نیز در کشور خودش بود؟ اگر مسئولین می خواهند اخلاق مردم و معنویات جامعه را حفظ کنند باید به تولید محتوا برای این وسایل ارتباطی توجه کنند اما نه مانند برنامه های صدا و سیما که جز آزار و اذیت و انتقام برای جوانان سود دیگری ندارد. کند کردن اینترنت و فیلتر کردن فضای مجازی هزاران میلیارد تومان و شاید بیشتر ارز از بیت المال مسلمانان را از دست می دهد و این پول را بهتر از این مزاحمت ها برای نتیجه خرج می کند. اما اگر تصمیم گیرندگان نگران شهرت خود هستند که گاه ناشی از اشتباه است، طبل رسوای آنها در فضای مجازی به صدا در می آید و می خواهند برای جلوگیری از این سروصدا آن را محدود کنند، بهتر است رفتار خود را تغییر دهند و سعی کنند که ممکن است یا ممکن است نشوند. پیش از شنیده شدن در فضای مجازی، ناخواسته مرتکب اشتباهی نشده اند و با اصلاح خود و عذرخواهی، اشتباه کرده اند. اگر مردم به خاطر صداقت و شجاعت خود عذرخواهی کنند، قطعاً برای افشای اشتباهات خود به فضای مجازی متوسل نمی شوند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

فکر می کنید با وجود این برنامه ریزی ها جامعه پایدار خواهد بود؟

جامعه هرگز سرسخت نیست. ممکن است افراد یا گروه هایی از مردم با یک دولت یا سازمان لجاجت کنند، اما جامعه به طور کلی در برابر کسی لجاجت نمی کند. جامعه الزاماتی دارد که باید رعایت شود. اگر توجه نکند راه خودش را می رود. اگر دولت در مسیر جامعه و حرکت جامعه به خواسته های خود مانع تراشی کند، مردم یا مسیر خود را تغییر می دهند و در غیر این صورت به سمت مطالبات خود می روند یا به اصطلاح. گاهی امنیت مقاومت منفی است. در مورد این طرح حفاظتی، اگر تصویب شود و مانع استفاده آزادانه از اینترنت و فضای مجازی شود، قطعاً جامعه استقامت نخواهد کرد، بلکه به سمت فیلتر شکن خواهد رفت. اگر اینترنت اینطوری کند شود مردم یا خسته می شوند یا اعتراض می کنند چون کاری از دستشان بر نمی آید. بستگی به شرایط داره هیچکس به خیابان نمی آید تا با کسانی درگیر شود که وضعیت کلی جهان و مردم ایران را خلاصه نمی کنند و معتقدند کار فضای مجازی تنها افشای اشتباهات و تخلفات مسئولان و یا تشویق به ابتذال و فساد است. اعتراض و فریاد زدن.تظاهرات.

جوانان به واسطه تسلط خود به اینترنت و علوم IT به راحتی می توانند در مواجهه با محدودیت های قانونی مسئولان، طرحی نو در نظر بگیرند و به کار روزانه خود که یک تجارت مشروع و مورد نیاز جامعه است، ادامه دهند. به همین دلیل است که نمایندگان مجلس باید به این واقعیت برسند و قانون بیهوده و مضر را تصویب کنند و در غیر این صورت این تصور به وجود می آید که این طراحان طرح حفاظت هستند که با جامعه لجبازی می کنند.

احتمال اجرای طرح حفاظت چقدر است؟

تجربه نشان داده است که چنین طرح ها و برنامه هایی در میان مدت و بلندمدت از دستور کار خارج شده است.

البته پس از تصویب طرح حفاظت، تدابیری اندیشیده می شود و دستوراتی برای بقا و یادگیری به دستگاه ها و حامیان مجلس شورای اسلامی داده می شود. زمانی که قانون منع استفاده از تجهیزات ماهواره ای تصویب شد، صدا و سیما، وزارت ارشاد و سایر مراکز فرهنگی و تبلیغی وظایف و مسئولیت هایی را به مردم واگذار کردند تا مردم به جای استفاده از ماهواره، به سراغ برنامه ها و فیلم های تولید داخل بروند. محصولاتی که جایگزین و قابل رقابت با برنامه های تلویزیونی به زبان فارسی خارجی باشد را ارائه نمی دهند حدود 65 درصد مردم برنامه های ماهواره ای را تماشا می کنند.

البته قانون برای نیروهای انتظامی هم تکلیفی تعیین کرده است که هر جا دیش ماهواره دیدید جمع آوری کنند. این کار در حین اجرا بسیار پر سر و صدا بود. کارکنان و یگان های کشیک ناجا مدام مشغول برداشتن پلاک از پشت بام ساختمان های بلند و کم ارتفاع بودند. این اقدام به قدری طولانی شد و همه آن را پسندیدند و مردم را به گلایه واداشت که تقریباً در همه منازل، ادارات و ادارات شرکت ها به تدریج پلیس از پشت بام خارج شد و به مخالفت مردم تا امروز پایان داد. در حومه شهرها گیرنده هایی برای استفاده از ماهواره ها و تلویزیون های خارجی متعلق به منتقدان، مخالفان و دشمنان نظام اسلامی وجود دارد و عملاً هیچ کس یا نیرویی برای جمع آوری و منع استفاده از آنها وجود ندارد. در واقع این طرح به طرز رحمتی شکست خورد. از همان ابتدا مشخص بود که چنین طرح هایی پس از هزینه های بالای مادی و زیان های بزرگ دولتی با شکست مواجه می شوند. تجربه دیگر فیلترینگ تلگرام بود که اعلام شد بسیاری از حامیان نظام با طرح های جایگزین و طراحی و فعال سازی ابزارهایی مانند سروش و هاتف و انواع اپلیکیشن ها با نام های مختلف مردم را تشویق به استفاده از آن ها کردند. خیلی ها هم تلگرام را ترک کردند و وارد رسانه های ایران شدند. اما پس از غیرممکن شدن چنین ابزارهایی، تلگرام آرام آرام رونق سابق خود را به دست آورد و استفاده از آن دوباره تا به امروز فراگیر شد. اتفاقی که در نهایت رخ داده و همچنان ادامه دارد، استفاده گسترده از سوییچ فیلتر است که سودهای کلانی را در جیب شرکت های در حال شکستن فیلترها به ارمغان می آورد. در همان زمان یکی از این شرکت ها اعلام کرد که بیشترین درآمد ما از ایران است. هنوز مشخص نیست چرا قوه قضائیه این حکم بیهوده و شکست خورده را لغو نکرد تا حداقل برای مردم هزینه نداشته باشد؟!

  نمک بخوریم یا نه؟

با توجه به این تجربه و تجربه گذشته، پیش بینی می شود که این طرح در مدت کوتاهی با شکست مواجه شود و مردم به تدریج فراموش کنند که چنین قانونی نیز وجود دارد، چرا که بسیاری از جوانان به ویژه زنان خانه دار و افراد بدون اشتغال رسمی از آن رنج می برند. این دو سر را به هم متصل می کند و به هیچ قیمتی از مبارزه با حفاظت دست نمی کشد. البته شایعاتی مبنی بر استفاده از ماهواره ای بسیار قدرتمند در سطح بین المللی شنیده می شود که تمامی قاره ها را پوشش می دهد (استارلینک) و هیچ کشوری قادر به افزایش یا کاهش سرعت یا پارازیت آن نخواهد بود. .

به نظر شما دولت با طرح دفاعی مخالف است یا خفه می کند؟

از آنجایی که تمام ارکان دولت در تمام نقاط کشور از اینترنت استفاده می کنند و تاخیر در ارائه خدمات عمومی را با مشکل مواجه می کند، از سوی دیگر، دولت باید در قبال بیکارانی که در نتیجه طرح حمایتی شغل خود را از دست می دهند پاسخگو باشد. . بهترین کار این است که دولت به هر طریقی از تصویب آن جلوگیری کند. قوه قضاییه همچنین سرعت اینترنت را کاهش می دهد و به افرادی که از طریق فضای مجازی با آن تجارت می کنند آسیب می رساند. به همین دلیل است که فکر می کنم عقلای حکومت و قوه قضائیه با هم مخالفت خواهند کرد. اما اگر این طرح در مجلس تصویب و در هیات امنا تصویب شود، دولت و سایر قوا موظف به اجرای آن هستند و نمی توانند آن را مسکوت بگذارند. والسلام

دیدگاهتان را بنویسید