آیا تا چند ساعت دیگر بین ایران و آمریکا به توافق می رسد؟

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در وین درباره ازسرگیری توافق هسته‌ای در مصاحبه با خبرنگار کامرسانت، النا چرننکو، گفت که این روند به پایان رسیده است و سند 20 صفحه‌ای نهایی در مورد ازسرگیری این “توافق بزرگ” از قبل روی میز است. مذاکرات با این حال، همانطور که او توضیح می دهد، هنوز برای خوشحالی زود است.

در حال حاضر مذاکرات برای احیای برجام در چه مرحله ای است؟ آیا می توان آن را نهایی نامید؟

– من هم اینچنین فکر میکنم. مرحله فعلی را می توان آخرین مرحله نامید. قبل از آن راه زیادی را طی کرده است. پیش نویس سند نهایی تهیه شده است. چند نکته وجود دارد که نیاز به توضیح بیشتری دارد، اما این پیش نویس در حال حاضر روی میز است و بسیار بزرگ است، بیش از 20 صفحه کوچک است. این مبنایی است که بر اساس آن می توان مذاکرات را در زمان نسبتاً کوتاهی تکمیل کرد.

در مصاحبه ای با کومرسانت در ماه ژوئیه گفتید که 90 درصد راه برگشت انجام شده است. الان چقدر وقت مونده؟

– تجربه انجام این مذاکرات نشان می دهد که بهتر است از این گونه ارزیابی ها خودداری شود و همچنین تاریخ های مشخصی ارائه شود. ما هنوز تعدادی از مسائل، از جمله مسائل نسبتاً اساسی را برای رسیدگی داریم. روند مذاکرات از 9 روز گذشته به حالت تعلیق درآمده است و هیئت ایرانی روز سه شنبه برای ارائه موضع اصلاح شده خود به وین بازگشت. بسته به خواسته طرف ایرانی، مشخص خواهد شد که چقدر تا پایان روند مذاکرات باقی مانده است.

و آیا سند نهایی مستلزم اقدام شورای امنیت سازمان ملل است که قطعنامه خاصی در سال 2015 در حمایت از برجام تصویب کرد؟

– این یک سند سیاسی خواهد بود که مراحل خاصی را برای بازگشت به نتیجه اولیه ثبت خواهد کرد. جنبه های سیاسی و عملی این سند به رفع تحریم های آمریکا و همچنین اقدام هسته ای که ایران باید انجام دهد و در نهایت روند اجرای این توافقات اشاره دارد. پس از حصول توافق نهایی، دوره مقدماتی برای اجرای آن آغاز خواهد شد. ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد. آن وقت روزی فرا می رسد که در نهایت شاهد اجرای برجام طبق توافق در سال 2015 خواهیم بود. قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل هنوز مورد بحث قرار نگرفته است. ممکن است مورد نیاز نباشد.

  بهرام رادان و ترلان پروانه در اکران گربه سیاه + عکس

گفتی باید روی چند نکته اساسی تصمیم بگیری اینها چیه؟

– می دانید در دیپلماسی چندجانبه این اتفاق نمی افتد که درخواست های یک کشور 100 درصد در نظر گرفته شود. در هر صورت من چنین نمونه هایی را نمی شناسم. اینها همیشه سازش هستند، گاهی سازش های دشوار. گاهی اوقات این روند تا حدودی یکنواخت است. بدیهی است که اکنون چند نکته وجود دارد که ایران می خواهد بیشتر به آنها دست یابد.

بنابراین، تکرار می‌کنم، ما با درک کامل با خواسته‌های طرف ایرانی برخورد می‌کنیم. سوال این است که تا چه حد می توانند برای بازیگران غربی در این روند مناسب باشند. همه اینها موضوع مذاکرات خواهد بود. در اینجا نیز هر کشوری باید تصمیمات سیاسی بگیرد – با آنچه قبلاً به دست آمده موافقت کند یا در برخی موارد سعی کند چیزی را به سمتی که این کشور به آن نیاز دارد “برگرداند”.

آیا من به درستی متوجه شدم که سند نهایی تهیه شده به احیای کامل توافق هسته ای با ایران طبق توافق در سال 2015 اشاره دارد؟ یعنی نمک و امثال آنها، درسته؟

یک راه حل موقت در پایان سال گذشته – برای به دست آوردن زمان برای مذاکره – مناسب است. اکنون وضعیت وسط پر است. در نظر گرفته نشده. همه نگاه ها به احیای برجام اولیه است. تکرار می کنیم، ما به رسیدن به این هدف بسیار نزدیک هستیم.

فرض بر این است که برجام به شکل اولیه – بدون ضمیمه و استثناء – باز می گردد. با این حال، شاید به دلیل این واقعیت است که شرایط در چند سال اخیر بسیار تغییر کرده است، ممکن است برخی تفاوت های ظریف ظاهر شود. اما همه اینها موضوع مذاکرات در آخرین مرحله از روند خواهد بود.

  با بورس / شاخص کل 1379 واحد لحظه به لحظه رشد می کند

شماری از مقامات و کارشناسان غربی ضرب الاجل اواسط فوریه را به عنوان آخرین مهلت مذاکرات تعیین کرده اند و تاکید کرده اند که اگر تا آن زمان راه حل نهایی پیدا نشود، مذاکرات فایده چندانی نخواهد داشت. برخی دیگر تا 7 مارس و نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به آنها مهلت می گویند. آیا واقعا زمان تمام شده است؟

– در مورد فدراسیون روسیه ما به شدت با تعیین ضرب الاجل مصنوعی مخالفیم. ضمناً قبول داریم که مذاکرات به تعویق نیفتد و در صورت تمایل می توان تا پایان ماه جاری تکمیل شود. با توجه به اراده سیاسی و تمایل طرفین برای نشان دادن انعطاف معقول، این امر واقع بینانه است. انرژی هسته ای خود همچنان یکی از حساس ترین جنبه های آن است. ایرانی ها نصب سانتریفیوژهای جدید را متوقف کرده اند، اما همچنان به تولید اورانیوم غنی شده 20 و 60 درصد، بسیار بیشتر از اورانیوم اصلی ادامه می دهند. شرکای غربی وضعیت را به گونه‌ای ارائه می‌کنند که ارزش عدم اشاعه را از دست می‌دهد و نزدیک به صفر به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که آنها می گویند مهم است که مذاکرات هر چه زودتر به پایان برسد. در هر صورت تلاش می کنیم مذاکرات را در اسرع وقت و ترجیحاً در این ماه به نتیجه برسانیم.

تصمیم اخیر آمریکا برای رفع محدودیت ها بر برنامه هسته ای غیرنظامی ایران و به اصطلاح بازگرداندن معافیت های تحریمی را چگونه ارزیابی می کنید؟

این قدمی است که باید خیلی وقت پیش برداشته می شد. نکته این است که از 13 فوریه که این تصمیم اعلام شد، پروژه های هسته ای دیگر مشمول تحریم های فراسرزمینی آمریکا نخواهند بود.

  جزئیات بلیت فروشی برای دیدار از استقلال

این نیز بر منافع ما تأثیر مثبت دارد. ما در برجام چند پروژه را اجرا می کنیم. به عنوان مثال، پروژه ای برای تولید ایزوتوپ های پزشکی پایدار در یک مرکز در فردو.

جنبه های دیگری مانند نحوه برخورد با مازاد اورانیوم غنی شده در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که فراتر از پارامترهای اساسی برجام است. این اورانیوم یا باید رقیق شود یا حذف شود. اگر به خارج از ایران صادر شود، کشوری که این کار را انجام می دهد نیز باید مطمئن باشد که مشمول تحریم های آمریکا نخواهد شد.

بنابراین ارزیابی (از تصمیم تجارت ایالات متحده) مثبت است. این گام به بهبود برجام سرعت می بخشد. و این احتمالاً نشانه آن است که مذاکرات واقعاً وارد فاز نهایی شده است و آمریکایی ها دیگر نمی توانند چنین تصمیمی را به تعویق بیندازند.

بازگشت به برجام: المپیک زمستانی در حال حاضر در حال برگزاری است و اگر از نظر ورزش صحبت کنیم، در جمع بندی می توان گفت که مذاکره کنندگان برجام در حال حاضر در فینال و در آستانه رسیدن به هدف هستند؟

تجربه من به من می گوید: تا زمانی که از آن چیزی رد نشده اید، نباید چیزی بگویید!

همیشه این احتمال وجود دارد که کسی کار اشتباهی انجام دهد که به راحتی مذاکرات در وین را تضعیف کند. این احتمال را نمی توان به طور کامل رد کرد. اما چنین وضعیتی نشان دهنده بی مسئولیتی شدید کسانی است که دست به چنین اقدامی می زنند. در زمانی که مذاکرات تا این حد پیشرفت کرده است، ایجاد تنش غیرضروری و به خطر انداختن یک نتیجه مثبت مطلقاً غیرقابل قبول است. پنج دقیقه با خط پایان فاصله داریم. و این قسمت آخر باید با عزت، سریع و کارآمد بگذرد.

دیدگاهتان را بنویسید