آیا بالا رفتن از پله باعث آرتروز می شود؟

532315 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، میزان از دست دادن غضروف به دلیل آرتروز ممکن است جزئی باشد یا تقریباً تمام مواد محافظی که مفاصل زانو را سالم نگه می دارد از بین برود.

بیشتر بخوانید:

در برخی موارد، آسیب غضروف می تواند آنقدر شدید باشد که استخوان های داخل مفصل از بین بروند. سن، ژنتیک و چاقی عوامل خطر اصلی برای آرتروز زانو هستند. اما استرس مکانیکی مکرر نیز می تواند پیشرفت آرتروز را تسریع کند.

فعالیت بدنی برای جلوگیری از از دست دادن عضلات و کاهش سفتی مفاصل ضروری است. ورزش به انعطاف پذیری بدن کمک می کند و مفاصل زانو و ماهیچه های حمایت کننده را تغذیه و تقویت می کند. اما حرکات تکراری می تواند مشکل ساز باشد، زیرا آنها مفاصل زانو را تکراری و حتی فشار می آورند. سوالی که ممکن است به ذهن متبادر شود این است که آیا بالا رفتن از پله برای مفاصل زانو مضر است و خطر ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهد؟

کوهنوردی و سلامت مفاصل

آیا تا به حال از دستگاه کوهنوردی در باشگاه یا خانه برای تمرین و گرم کردن استفاده کرده اید؟ این دستگاه ضربان قلب شما را فوراً افزایش می دهد، اما با گذشت زمان با مفاصل شما چه می کند؟ هنگام راه رفتن روی یک سطح صاف، کمی به مفاصل زانو فشار می آورید زیرا مفاصل شما نیاز به حمایت از بالاتنه شما دارند، اما میزان فشار به وزن بدن شما بستگی دارد. بنابراین، افرادی که چاق یا دارای اضافه وزن هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند، زیرا فشار بیشتری به مفاصل زانو وارد می‌کند.

  افزایش حقوق بازنشستگان چه می شود؟

اضافه وزن در هر مرحله فشار بیشتری به زانوهای شما وارد می کند، اما زمانی که از پله ها یا تپه ها بالا می روید، فشار روی زانوها 8 تا 10 برابر افزایش می یابد. تصور اینکه چنین فشاری چقدر می تواند انحطاط مفاصل زانو را تسریع کند، دشوار نیست، به خصوص اگر در معرض آرتروز باشید.

فردی با زانوهای سالم که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آرتروز نیست ممکن است بتواند بدون هیچ مشکلی از پله ها بالا برود یا از نردبان استفاده کند. اما اگر قبلاً آرتروز دارید یا سابقه خانوادگی آن را دارید، بالا رفتن مکرر از پله ها می تواند برای شما مشکل ساز باشد. واضح است که وقتی از پله ها بالا می روید یا بالا می روید فشار بیشتری به مفاصل شما وارد می شود و اگر اضافه وزن داشته باشید این فشار چند برابر می شود.

پایین رفتن از پله ها چطور؟

ممکن است فکر کنید که بالا رفتن از پله بیشترین فشار را به مفاصل شما وارد می کند، اما پایین رفتن از پله ها نیز همین کار را می کند. اگر مفاصل زانو شما در حال حاضر به دلیل آرتروز آسیب دیده باشند، با پایین آمدن از پله ها، زانوهای شما ناپایدارتر می شوند. این بی ثباتی رباط ها و غضروف ها را تحت فشار قرار می دهد که می تواند ساییدگی یا درد مفاصل را بدتر کند. بنابراین، بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها می تواند برای زانوها مضر باشد و آسیب غضروف را بدتر کند.

بنابراین اعمال فشار اضافی به مفاصل زانو که در حال حاضر ناپایدار هستند (بالا و پایین رفتن از پله ها) عاقلانه نیست. راه‌های مطمئن‌تری برای ورزش کردن وجود دارد و ورزش‌هایی وجود دارند که نسبت به بالا رفتن از پله‌ها فشار بسیار کمتری به زانو وارد می‌کنند. ممکن است مجبور باشید در برنامه روزانه خود از پله ها بالا و پایین بروید، اما اگر آرتروز زانو دارید، استفاده از نردبان ورزشی راه هوشمندانه ای نیست. کوهنوردان فشار زیادی به مفاصل شما وارد می کنند، به خصوص اگر اغلب از آنها استفاده می کنید.

  نقل و انتقالات استقلال و پرسپولیس تمام شد!

شما همچنان به فعالیت بدنی نیاز دارید

حتی اگر آرتروز دارید، فعالیت بدنی ضروری است. این حرکت زانوها را نرم و صاف نگه می دارد و عضلات چهار سر را که عضلات اصلی جلوی ران هستند و زانو را تثبیت می کنند، تقویت می کند. اگر در حال حاضر به آرتروز زانو مبتلا هستید، ورزش با شدت کم می تواند راه خوبی برای ورزش بدون آسیب بیشتر به زانو باشد.

برای ورزش های هوازی، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا از جمله ورزش هایی هستند که اکثر پزشکان به افراد مبتلا به آرتروز زانو توصیه می کنند. برای تقویت عضلات چهار سر ران نیز باید تمرینات قدرتی انجام دهید. اگر آرتریت شما شدید یا بسیار دردناک است، چند جلسه فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد. بسیار مهم است که تمام تمرینات قدرتی را به شکل مناسب انجام دهید تا فشار اضافی روی زانوهای شما وارد نشود.

درد هنگام بالا رفتن از پله ها یکی از اولین علائم آرتروز زانو است

آیا زانوهای شما می توانند پیامی را منتقل کنند؟ طبق تحقیقات، درد هنگام بالا رفتن از پله ها ممکن است اولین علامت آرتروز باشد. این نتایج پس از مطالعه بر روی 4673 نفر که مبتلا به آرتروز بودند یا مستعد ابتلا به آرتروز بودند، به دست آمد. در این افراد زانو درد هنگام بالا رفتن از پله اولین علامت آرتروز زانو است. علامت بعدی درد هنگام راه رفتن و علامت بعدی درد هنگام ایستادن، دراز کشیدن یا نشستن بود. بنابراین، احساس ناراحتی در زانو هنگام بالا رفتن از پله ممکن است اولین علامت هشدار دهنده ضعیف شدن مفاصل زانو باشد. به بدنت گوش کن!

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

منبع: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید