آیا بازار مسکن به ثبات می رسد؟

636701008254869711 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، عباس زینلی گفت: افزایش قیمت مسکن در سال گذشته قابل توجه نبود، اما اینکه در اسفندماه شاهد افزایش شش درصدی در تهران بودیم، ناشی از تصور عمومی از اقتصاد در سال آینده است.

وی گفت: آنچه در گذشته در فرهنگ اقتصادی ما وجود داشته این است که معمولاً می خواهیم از مرز عبور کنیم و وقتی انجام می دهیم آرام می شویم. این انتظارات تورمی از این منظر ناشی می شود.

بیشتر بخوانید: وضعیت بازار مسکن در اولین روز پس از تعطیلات چگونه بود؟

این کارشناس بازار مسکن افزایش نسبی قیمت مسکن را ناشی از شرایط عمومی اقتصادی دانست و گفت: رشد قیمت کالاها در بخش ساختمانی نیز مشاهده می شود. این معمولا هر سال اتفاق می افتد. فکر می کنم امسال بازار مسکن آرام شود. البته احتمال برگشت قیمت بسیار کم است.

زینلی تاکید کرد: در مورد معاملات افت قیمت وجود دارد; به نظر می رسد از سال گذشته قیمت ها در شمال تهران شکسته شده است اما در کل بازار بازگشت قیمت ها اتفاق نخواهد افتاد.

وی باز شدن قیمت مسکن را منطقی دانست و گفت: قیمت ها در سامانه عرضه و تقاضا پیش بینی شده است. بنابراین هیچ کالایی به طور غیرمنطقی به قیمت مشخصی نمی رسد. کاهش قیمت زمانی اتفاق می افتد که عرضه نامحدود یک محصول در یک جغرافیای معین وجود داشته باشد. اما در بخش مسکن کشورمان چنین چیزی وجود ندارد و همچنان با فشار تقاضا مواجه هستیم.

این کارشناس بازار مسکن در خصوص تاثیرات طرح نهضت ملی مسکن بر قیمت مسکن گفت: دولت فقط این خانه ها را نخواهد ساخت و نسازد. دولت باید امکانات و شرایط مناسبی را برای بخش خصوصی فراهم کند تا به آمار ساخت یک میلیون خانه دست یابد.

  مهدی طارمی متاهل بود

زینلی گفت: تجربه نشان می دهد که قادر به تولید مسکن متناسب با تقاضای واقعی نیستیم. بنابراین ساخت چهار میلیون بلوک در مدت چهار ساله تعیین شده از سوی دولت قابل تکمیل نیست. با این حال، بهتر است قضاوت منفی نداشته باشیم و دولت را به این کار تشویق کنیم. امیدی در بین مردم وجود دارد که امیدواریم ظرفیت آن افزایش یابد.

متوسط ​​هزینه مسکن در تهران 35 میلیون تن است

بر اساس اسفندماه 1400، متوسط ​​قیمت مسکن در تهران 35 میلیون و 120 هزار تن در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.2 و 16 درصد افزایش داشت. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات در این ماه حدود 6.8 هزار فقره است که نسبت به ماه قبل 19.9 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.6 درصد افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید