آیا اندروید ایرانی در راه است؟

این دعوت نامه در حالی صادر شد که مشاغل با مشکلات ناشی از فیلتر رسانه های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند. از سوی دیگر، تلاش های ناموفق نشان می دهد که این مدل از تولید داخلی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار نمی گیرد.

بیش از 88 روز از فیلتر شدن شبکه های اجتماعی پرکاربرد می گذرد و در این مدت کاربران و کسب و کارها متحمل ضررهای هنگفتی شده اند. اکنون در شرایطی که کسب و کارها برای غرق نشدن در باتلاق فیلترینگ دست و پنجه نرم می کنند، وزارت ارتباطات برای تولید سیستم عامل خود فراخوان داده و سازندگان داخلی سیستم عامل موبایل نیز دعوت به همکاری شده اند.

اما تجربیات مشابه و شکست خورده در سال های اخیر نشان می دهد که محصولات بومی مانند موتورهای جستجو، تلفن همراه، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی بومی سازی شده نه تنها نتوانسته توجه کاربران را به خود جلب کند، بلکه باعث اتلاف وقت و هزینه های هنگفتی نیز شده است. .

پروژه شکست خورده را دوباره باز کنید

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز یکشنبه در راستای مأموریت تولید سیستم عامل تلفن همراه هوشمند فراخوانی را اعلام کرد. در فراخوانی که از سوی معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات منتشر شده، آمده است: «براساس اجرای بند 18 اهداف عملیاتی سند طرح جامع معماری و شبکه ملی اطلاعات و به منظور شناسایی فنی و قابلیت های عملیاتی برای تولید و توسعه سیستم عامل تلفن های همراه هوشمند توسط اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکت های خصوصی، سازمان های مردم نهاد و سازمان های غیردولتی که حداقل یک سیستم عامل بر روی گوشی هوشمند از تاریخ 20 ژانویه 1401 نصب شده است. برای ارزیابی دعوت خواهد شد.

با این حال، مدت هاست که شایعاتی در مورد تولید سیستم عامل خودش وجود دارد. در دولت قبل و با حذف تعدادی از برنامه های ایرانی از بازارهای بین المللی، این پروژه در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت. در تیرماه ۱۳۹۷، محمدجواد آذریجهرمی، وزیر اسبق ارتباطات، ویدئویی را در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد که نشان از عزم جدی وزارت ارتباطات برای توسعه اندروید ایرانی دارد. این تصمیم به منظور حذف اپلیکیشن های ایرانی از بازارهای خارجی گرفته شد تا دیگر امکان حذف اپلیکیشن های ایرانی وجود نداشته باشد. حتی در آن زمان سیستم عاملی معرفی شد که جهرمی عنوان کرد که کاربران می توانند با استفاده از این سیستم عامل از تمامی نرم افزارهای بین المللی استفاده کنند. تا زمانی که گوگل نتواند تلفن های آنها را دستکاری کند. او حتی ادعا می کند که این سیستم عامل اختصاصی اندروید را می توان در هر آزمایشگاه سایبری در جهان تحقیق کرد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات پیش بینی کرد این نسخه بتواند بین 0.5 تا 8 درصد از مخاطبان اندرویدی کشور را به خود جذب کند.

  نرخ بهره بین بانکی کمی متفاوت است

وظیفه ای متناسب با معماری شبکه ملی اطلاعات

این طرح در نهایت محقق نشد، اما وزارت ارتباطات دوباره آن را به چرخش درآورد. به نظر می رسد عیسی زارع پور بر تلاش برای ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه بومی ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید دارد. وزیر ارتباطات در پاسخ به فراخوان توسعه سیستم عامل خود، گفت: این یکی از وظایفی است که شورای عالی فضای مجازی بر عهده این وزارتخانه گذاشته است. زارع پور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران گفت: ایجاد سیستم عامل اختصاصی یکی از وظایفی است که شورای عالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در راستای تحقق این تکلیف قانونی، در نظر داریم با بهره گیری از شرکت های نخبه و دانش بنیان کشور فعال در این زمینه، این وظیفه را انجام دهیم. وی همچنین گفت: به سمتی پیش می رویم که زیرساخت های لازم برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور را داشته باشیم. همه کشورهای توسعه یافته به سمت داشتن دارایی های دیجیتال خود حرکت می کنند. در حوزه تلفن همراه و سیستم عامل، همکاران معاونت فناوری این وزارتخانه خواستار شناسایی ظرفیت های موجود در کشور و استفاده از آن برای ایجاد سیستم عامل خود شدند.

حامد بیدی، یکی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، اجرای چنین طرحی را پرهزینه می داند و معتقد است در حال حاضر پیش نیاز آن در کشور وجود ندارد. وی در این خصوص به دنیای اقتصاد گفت: مصوبات اسناد بالادستی در گذشته در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده بود و این موضوع یک طرح کلی بود که اجرای آن به دولت های گذشته تاکید شده بود اما همانطور که عمدتاً تحقق چنین ایده هایی بسیار پرهزینه است و نیاز به پیش نیازهایی دارد که معمولاً وجود ندارد و تجربه موفقی در این زمینه ها به دست نیامده است. توجه به این نکته ضروری است که طراحی و توسعه سیستم عامل نیازمند زیرساخت نرم افزاری قابل توجهی است. وقتی صحبت از توسعه یک سیستم عامل می شود، باید قابلیت ها و پتانسیل های فنی و نرم افزاری وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن پتانسیل و قابلیت ها یک سیستم عامل ایجاد کرد و ثانیاً نرم افزاری تولید کرد که بتواند روی آن سیستم عامل اجرا شود. نیازهای مصرف کننده.”

  گروه های آموزشی امتیاز ویژه ای در رتبه بندی معلمان خواهند داشت

وی با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در این زمینه گفت: اگر سیستم عامل کاملاً متفاوت باشد و نرم افزاری روی آن اجرا نشود، آن سیستم عامل بی فایده خواهد بود. حتی کشوری مانند چین با تمام قدرت و زیرساخت هایی که در این زمینه دارد، چنین ایده ای را مطرح نکرده است. در این میان چین مخاطبان بسیار زیادی دارد و از نظر قابلیت های فنی و زیرساختی بسیار پیشرفته است. در واقع اجرای چنین ایده ای مستلزم پیش شرط ها و همچنین نیاز به تخصص گسترده و بسیار پرهزینه است. اجرای این ایده در شرایط فعلی مقرون به صرفه نیست. به خصوص زمانی که هنوز در پیش پا افتاده ترین و ابتدایی ترین زمینه ها به بلوغ لازم نرسیده ایم.

این کارشناس فناوری با اشاره به اینکه سیستم عامل خود را ندارد، گفت: زمانی که برای توسعه چنین سیستم عاملی در کشور الزامات وجود نداشته باشد، این مشکل باعث ایجاد رانت و سوء استفاده می شود. از نظر سیستم عامل بومی، آنچه تاکنون دیده ایم این است که نسخه های کپی شده نرم افزارهای متن باز موجود در دنیا بهینه شده و مورد استفاده قرار گرفته اند. تا به امروز تنها سیستم عامل های متن باز توسط توسعه دهندگان به عنوان سیستم عامل های اختصاصی معرفی شده اند. این ممکن است هدف از ارائه یک سیستم عامل اختصاصی را حل کند، اما نمی توان آن را طراحی و توسعه یک سیستم عامل متفاوت در نظر گرفت.

تجربه تلخ هواوی

شاید بهترین نمونه در این زمینه شرکت چینی هوآوی باشد که پس از تحریم های دولت آمریکا مجبور به توسعه سیستم عامل انحصاری موبایل خود شد. در اواسط سال 2019، دونالد ترامپ تحریم های گسترده ای را علیه هواوی اعمال کرد و از آن زمان به بعد، هواوی در لیست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار گرفت. از آن زمان، بخش موبایل هوآوی متحمل ضررهای زیادی شده است و اکنون تقریباً در این بخش فعالیت خود را از دست داده است. اگرچه هواوی در تلاش بوده تا در بازار جهانی موبایل جایگاه اول را به خود اختصاص دهد، اما در حال حاضر نام این شرکت حتی در بین 5 سازنده برتر این بازار قرار ندارد. بر اساس تحریم های آمریکا، گوگل اعلام کرد که دیگر با این شرکت همکاری نمی کند و مجبور است از امکان استفاده از خدمات و اپلیکیشن های آن در گوشی های هوشمند هواوی خودداری کند. گوگل اعلام کرد کاربران باید از نصب برنامه های اندروید بر روی گوشی های هواوی خارج از فروشگاه پلی استور خودداری کنند. با این حال، کاربرانی که مدل های قدیمی گوشی هوآوی داشتند، می توانند از سیستم عامل اندروید استفاده کنند. با این حال، آنها دیگر نمی توانند به روز رسانی نرم افزار را دریافت کنند. تحریم‌های آمریکا سرانجام هوآوی را مجبور کرد تا سیستم عاملی برای تلفن‌های همراه خود تولید کند. با این حال، این سیستم عامل جدید نتوانست جلوی سقوط این شرکت را بگیرد و هواوی با افت شدید فروش گوشی همراه مواجه شد. تا جایی که یکی از مدیران این شرکت اعتراف کرد که اگر تحریم های سختگیرانه دولت آمریکا وجود نداشت، این غول ارتباطی چینی می توانست در کنار اپل یکی از پیشگامان اصلی بازار جهانی گوشی های هوشمند باشد. اکنون با وجود تحریم های آمریکا، گوشی های هواوی دیگر به خدمات گوگل و سیستم عامل اندروید و البته تراشه های 5G دسترسی ندارند و به همین دلیل فروش موبایل های این شرکت به شدت کاهش یافته است. بررسی تجربیات مشابه و ناموفق داخلی و حتی خارجی نشان می دهد که اقبال زیادی در بومی سازی محصولات و خدمات بین المللی و پرطرفدار وجود ندارد و مصرف کنندگان همیشه ترجیح داده اند به روندهای کلی دهکده جهانی پایبند باشند.

  فهری زاده پوریای ولی زمان بود

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید