آیا امتحان آخر هفته برگزار می شود؟

حسن مروتی معاون امور امتحانی سازمان سنجش آموزش کشور در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت آب و هوا و تاثیر آن در کنکور 1402 گفت: کنکور قطعا در آخر هفته برگزار می شود و از نظر وسایل گرمایشی اقدامات لازم با تمامی دستگاه ها انجام شده است. و با توجه به برگزاری آزمون در مراکز آموزشی، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی، مقدمات این امر فراهم شده است.

وی به برگزاری کنکور 9 و 30 دی ماه 1401 اشاره کرد و از وزارت ارتباطات خواست که اینترنت را قطع کند و اظهار داشت: قطع اینترنت یکی از راه های کنترل تقلب در کنکور است، اما خانواده ها بدانند که هستند. در جریان کشف یکی از شبکه های کلاهبرداری برترین دستگیرشدگان آماری به دست آمد که 5 هزار و 500 دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت که برای تقلب در کنکور استفاده می شود به خانواده ها و داوطلبان فروخته شده است.

و افزود: درخواست ما این است که خانواده ها وارد این کار نشوند. این دستگاه ها بسیار پیشرفته هستند و در حال ورود به کشور هستند.

مروتی یادآور شد: درخواست سازمان سنجش از وزارت ارتباطات قطع اینترنت در ایام کنکور به ویژه آزمون علوم تجربی بود، چرا که پیش از این کارشناسان وزارت ارتباطات اعلام کرده بودند که قطع نقطه چندان موثر نیست و امکان دریافت آنتن وجود دارد. همچنین در هیچ کشوری در دنیا کنکوری به شکلی که ما کنکور برگزار می کنیم برگزار نمی شود که بخواهیم با هم مقایسه کنیم.

سازمان سنجش درخواست خود را مبنی بر قطع اینترنت ارائه کرده است اما تصمیم اصلی وزارت ارتباطات است.

  از فراخوان مردمی تامین کنندگان مترو تا اجرای طرح آزمایشی ساماندهی برخی ایستگاه ها

وی خاطرنشان کرد: سازمان سنجش درخواست خود را مبنی بر قطع اینترنت ارائه کرده است اما تصمیم اصلی وزارت ارتباطات است زیرا از نظر فنی می توانند نظر بدهند. همچنین تمام راه های ممکن برای تقلب را بررسی کردیم و قطع اینترنت یکی از این راه هاست.

معاون امور امتحانی سازمان سنسه گفت: گفته می شود سوالات در کانال ها و فضای مجازی با جواب قرار می گیرد و عده ای خریده اند، قطعا کذب است. برگه سوال فقط در ابتدای جلسه امتحان به صورت مهر و موم شده در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

وی یادآور شد: متأسفانه وسایل الکترونیکی مختلفی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند وارد کشور شده است از جمله تلفن همراه که به صورت خودکار، پاک کن، عینک و … در اختیار مردم قرار می گیرد. افراد از این دستگاه ها برای عکس گرفتن از سوالات جلسه استفاده می کنند و آنها را به بیرون می فرستند، برخی از افراد بیرون به سوالات پاسخ می دهند و پاسخ ها را به آن افراد می گویند.

مروتی تصریح کرد: در سال های اخیر سعی کردیم در جلسه با دستگاه های سیگنال یاب و آشکارساز عده ای را پیدا کنیم. اما با وجود بیش از 2000 زیرمنطقه، ما معتقدیم که برخی از داوطلبان این دستگاه ها را حمل می کنند، بنابراین سعی می کنیم با دستگاه های تأیید و تشخیص فیزیکی آنها را شناسایی کنیم.

وی گفت: راه دیگر بررسی سوابق تحصیلی فرد است که در صورت مغایرت با نتایج کنکور بررسی و تحلیل می شود. پاسخنامه داوطلبان در دست ماست و باید بین بچه ای که شبانه روز درس می خواند و متقلب فرق باشد و عدالت آموزشی خدشه دار نشود.

  - حال و هوای پیاده روی زائران اربعین در مسیر علما

معاون سازمان سنجش درباره تفاوت کنکور 1402 با گذشته گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1402 کنکور در دو نوبت و یک بار پذیرش انجام می شود. 40 درصد سوابق تحصیلی قطعا در ارزیابی یک فرد موثر است. نسبت به گذشته تعداد سوالات تعدیل شده و در زمان آزمون فقط دروس تخصصی دارای دفترچه و هر کدام دارای پاسخنامه جداگانه می باشد.

داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود در دو یا سه گروه آزمایشی حضور یافته اند باید کارت ورود به جلسه خود را جداگانه دریافت کنند.

وی به مناسبت انتشار کارت ورود به جلسه کنکور در روز شنبه 3 دی ماه گفت: کارت ورود به جلسه به داوطلبان و داوطلبانی که علاوه بر آزمون اصلی در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند داده شده است. گروه باید کارت را دریافت کند شما آن را جداگانه دریافت کنید. در صورت نقص کارت توجه داشته باشید که برخی از موارد از طریق سایت ارزیابی قابل انجام است و برخی نیاز به اصلاح در باجه دارند.

وی درباره برگزاری دو بار در سال کنکور گفت: اصل برگزاری دو بار در سال خوب است و استرس داوطلبان را کاهش می دهد، اما انتقاداتی هم به مصوبه هیئت وجود دارد که آیا مرجع علمی دقیقی برای آن اجرا می شود یا خیر. همه، که امیدواریم با دقت انجام شود.

در صورت تامین تجهیزات لازم، سازمان سنجش آمادگی انجام آزمایش در ماه یکبار را دارد

معاون آزمون های سازمان سنجش یادآور شد: با تامین تجهیزات لازم، سازمان آزمون حاضر است هر ماه یک بار آزمون را برگزار کند. ضمناً در آزمون 1402 نمرات افراد تا دو سال اعتبار دارد.

  صندلی داغ با مجید حسینی در برنامه جاذبه

وی درباره لغو کنکور و ایده آل خود برای متقاضیان گفت: کنکور قابل لغو نیست زیرا برای برخی رشته های پرطرفدار صندلی کافی نداریم. زیرا در چرخه تحصیل و کار ضمن اینکه اختلاف درآمد وجود دارد، رقابت میدانی نیز وجود دارد. الان عملاً 70 درصد رشته ها بدون کنکور و با معدل متوسط ​​قبول می شوند، نه به خاطر بی اهمیت بودن این رشته ها، بلکه به دلیل درآمد کم این رشته ها که باعث کم شدن استقبال آنها شده است.

مروتی در خصوص رعایت عدالت آموزشی با اعمال 40 درصد تجربه آموزشی گفت: سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است و نظر خود را اعمال نمی کند اما معتقدیم باید برای بررسی تأثیر این 40 درصد تحقیقات انجام شود.

وی افزود: منتقدان و حامیان این موضوع باید بر اساس پژوهش اظهار نظر کنند.منتقدان می گویند که استفاده از 40 درصد از یک دوره آموزشی به دلیل سطح بسیار متفاوت تحصیلی که از کله پاچه تا غیرانتفاعی را شامل می شود، از عدالت آموزشی دور است. . از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آموزش و پرورش معتقد است با این زیربنای آموزشی، دوره متوسطه اهمیت پیدا می کند و سرنوشت کودکان در سه ساعت کنکور مشخص نمی شود.

نائب رئیس سازمان سنجش گفت: ایده آل این است که کنکور را لغو کنیم اما با حرف و عمل نمی شود چون تنها یک متغیر در آن دخیل نیست.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید