آیا افزایش حداقل 57 درصدی دستمزد در سال 1402 صحت دارد؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان کار گفت: مسئولان اداره کار و فعالان کارگری از سال 1401 به سبد معیشتی تورم 50 درصدی توجه کنند.

در شرایطی که رئیس سابق بانک مرکزی از تکرار نشدن افزایش 57 درصدی دستمزد در سال جاری صحبت می کرد، برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اجتماعی موضوع افزایش 50 درصدی را مطرح کردند که انتقاد برخی از فعالان کارگری و کارشناسان را در پی داشت. مشکلات در محل کار

علیرضا حیدری (کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران) با اشاره به جایگاه های حقوقی موجود در سطح مدیران و فعالان، گفت: با توجه به شرایط تورمی جدی در سال جاری، این تصور که افزایش حقوق سال گذشته را پایه گذاری می کنیم و تقاضای میزان افزایش سال گذشته یک استراتژی مذاکره کاملاً اشتباه است زیرا اندازه حداقل سبد معیشتی و نرخ تورم و تورم مواد غذایی نسبت به سال 1400 کاملاً متفاوت بوده است.

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: نهاد دولتی و به ویژه سازمان برنامه و بودجه در مورد حقوق و دستمزد بخش بزرگی از کارگران، کارمندان و مستمری بگیران کشور تصمیم گیری می کند. آنها خواسته یا ناخواسته مشکل را بر اساس اشتباه تعریف می کنند. البته با توجه به حضور نخبگان اقتصادی در سازمان برنامه و بودجه، بعید است که اشتباه کرده باشند و عمدی به نظر می رسد; بحث ما این است که فرد شاغل و مستمری بگیر برای تامین حداقل معیشت چه رقمی باید کسب کنند تا اقشار پایین جامعه بتوانند زنده بمانند!

وی ادامه داد: وقتی کارفرما و دولت از بند دوم هنر بی توجهی می کنند. 41 قانون کار در مورد نسبت تورم و حداقل سبد معیشتی خانوار به دستمزد و اگر بخواهند نصف تورم سالانه از سال 1401 (که قطعا بالای 50 درصد است) را در نظر نگیرند و نزدیک به 70 را در نظر نگیرند. درصد تورم غذا و می خواهد دستمزدها را بین 20 تا 30 درصد (یعنی نیمی از تورم) افزایش دهد، حتی دستمزد سال گذشته را هم ترمیم نمی کند.

  پزشک خانواده برای سای جمعیت شاهی اجرا می شود

حیدری تصریح کرد: مسئولان وزارت کار و فعالان کارگری توجه داشته باشند که روی تورم بالای 50 درصدی سال 1401 چه سبد معیشتی گذاشته شده است. توسط دولت و کارفرمایان با یک محاسبه عجیب به 9 میلیون تومان کاهش یافت. اما امروز در شرایطی قرار داریم که خود وزارت کار سبد معیشت را 14.7 میلیون تومان محاسبه کرده است و محاسبه گروه های خاصی مانند سازمان برنامه و بودجه حدود 13.5 میلیون تومان است. یعنی خود دولت تورم بالای 60 درصد سبد معیشتی را پذیرفته است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت و سازمان برنامه سعی می کنند معیارها و شاخص ها را تغییر دهند تا بودجه و محاسبات دستمزدی خودشان درست باشد، تصریح کرد: سیاست های سرکوب دستمزد که عمدتا جزو سیاست های کلان دولت سیزدهم و دولت های گذشته بود، انجام می شود. ناشی از سیاست است که این کاهش تقاضای کل است و دولت فکر می کند که از این طریق می تواند تورم را کاهش دهد که اشتباه است. دولت به دلیل فقدان انضباط مالی و ناتوانی در اصلاح ردیف های غیرضروری بودجه و ناتوانی در کاهش هزینه های خود با بحران کسری بودجه مواجه است و اکنون بر این باور است که با کاهش تقاضای کل و کاهش سطح دستمزد از چاپ بیشتر پول جلوگیری می کند. افزایش تورم در حالی که این اقدام طبق بسیاری از تجربیات گذشته مشکل کسری بودجه و تورم را حل نخواهد کرد. بنابراین توصیه ما به دولت و مجلس این است که به جای رفع کسری بودجه از جیب فقرا، سایر ردیف های بودجه غیرضروری را اصلاح کنند.

حیدری با بیان اینکه عدم انضباط و اصلاح بودجه و حفظ ردیف های بودجه و افزایش بی مورد و مظلومانه بسیاری از اقشار قبل از عده قلیل موجب افزایش ارقام عجیب و غریب تحت عنوان هزینه های ضروری شده است، افزود: افزایش ها در طرح ساخت و ساز نیست، فقط هزینه ها را افزایش می دهد، دولت می شود. این موضوعی است که بحث عدم تحقق درآمدهای بودجه در مواجهه با افزایش هزینه ها را به راه انداخت. این اقدامات باعث افزایش تورم می شود و تورم خود نوعی دست در جیب فقرا و مردم با دستمزد ثابت است.

  درمان سرطان کبد با روشی جدید توسط دانشمندان ایرانی

و افزود: اگر دولت مشکل را درست تعریف کند می فهمد که افزایش دستمزدها با یک محاسبه منطقی به نفع دولت و جامعه است. در جریان افزایش غیرمنطقی 10 درصدی دستمزد سال گذشته برای مستمری بگیران و کارگران با سایر سطوح حقوقی، غیرمنطقی بودن این اقدام مشهود بود. و امسال نیز دولت می تواند با ارائه افزایش 20 درصدی همین داستان ها و سناریوها را تحمیل کند، اما از نظر واقعی دولت بدهکار جامعه است و این بدهی هر سال در حال افزایش است و شرایط را پیچیده می کند.

این کارشناس تامین اجتماعی با بیان اینکه «در سال 1401 نسبت به سال 1400 تورم بیشتری داریم، یعنی طبق ماده 41 قانون کار افزایش دستمزد باید بیش از 57 درصد نسبت به سال گذشته باشد»، اظهار داشت: رقم 9 میلیون تومان است. از حداقل سبد معیشتی که سال گذشته توسط وزارت اقتصاد به شورای عالی کار تحمیل شد و طرف کارگری برای شکست مذاکرات آن را پذیرفت و رقم برآورد شده 11 میلیون را کاهش داد. با توجه به اینکه میانگین تورم امسال بالای 50 درصد بوده است، افزایش حداقل دستمزد امسال باید بالاتر از 57 درصد مصوب سال گذشته باشد. دلیل این امر این است که نرخ تورم مواد غذایی که نقش اساسی در سبد حداقل معیشتی دارند، توسط نهادهای آماری حدود 70 درصد برآورد شده است و این در صورتی است که هنوز به تورم مسکن اضافه نکرده باشیم.

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به التهاب بازار مسکن به دلیل نبود تقاضای موثر نیروی کار برای این محصول، گفت: معمولاً در کشور هر کالایی که تقاضای کافی نداشته باشد به دلیل ضعف مالی مردم صادر می شود اما مسکن یک کالای مصرفی بادوام است که قابل صادرات نیست. بنابراین ما با رکود عمیقی در مسکن اعم از خرید و اجاره مواجه هستیم که با صادرات حل نمی شود. البته کاهش جدی تقاضا باعث فروپاشی قیمت مسکن به عنوان کالایی که دلالان املاک در آن فعال هستند، نمی شود، بلکه بازار ساخت و ساز را کند می کند. در این شرایط چندین صنعت مختلف مرتبط با صنعت ساختمان در بن بست هستند و این مشکل بحران اقتصادی جدیدی را به کشور تحمیل می کند. صنایعی مانند فولاد، سیمان و محصولات الکترونیکی مرتبط با کابل های ساختمانی، کاشی و صدها مورد دیگر با رکود بازار مواجه خواهند شد و همه اینها به این دلیل است که سهم مسکن از دستمزد سال ها فراموش شده است.

  راهی برای درمان خشکی و خارش پوست سر

حیدری با بیان اینکه «اعدادی که از سوی ما، فعالان کارگری و اعضای شورای عالی کار به عنوان اعداد مربوط به سبد داده می شود خوش بینانه است»، اظهار داشت: با در نظر گرفتن همین خوش بینی از افزایش بیش از پیش دفاع می کنیم. بیش از 57 درصد دستمزد سال گذشته و رقم منتشر شده از سوی وزارت کار در خصوص حداقل سبد معیشتی 14.7 میلیون تومانی برای خانوار 3 نفره شهری قابل قبول است.

وی نسبت به پایین نگه داشتن مصنوعی دستمزدها هشدار داد و گفت: دولت با هدف کاهش تورم و نقدینگی و کاهش تقاضا این سیاست را در پیش گرفت، اما نمی‌داند که با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، بسیاری از مشکلات دیگر مانند رکود اقتصادی دوباره بر گردن دولت خواهد بود. اجرای این سیاست، سیاستی را اجرا می کند که منجر به کاهش درآمد کل و تولید ملی می شود. در کوتاه مدت می توان تورم را کنترل کرد اما چرخ تولید نیز با این روش متوقف می شود. مسکن تنها یکی از مواردی است که بسیاری از کسب و کارها را به خواب می‌برد و مسئول آن نوع رکودی است که سیاست‌های خود دولت برای سرکوب و کنترل مصنوعی هزینه‌های نیروی کار، اقتصاد را با آن مواجه کرده است.

منبع: اخبار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید