آیا اجاره بها کاهش می یابد؟

541261 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، راهکارهایی با محوریت مداخله در سیاست گذاری در حوزه هایی مانند قیمت گذاری مسکن، صدور بخشنامه، دستورالعمل، ابلاغیه، توصیه به عدم خرید، جلوگیری از قیمت گذاری در سایت های فروش، تعطیلی و بسته شدن و سایر راهکارهای مشابه برای کنترل این بازار. . ، سال هاست که توسط مسئولان و کارشناسان به چالش کشیده شده است.

بیشتر بخوانید:

برخی از برنامه های مسکن در سال های اخیر اجرا شده و پس از شکست کنار گذاشته شده است. برخی دیگر از جمله تعیین سقف 25 درصدی برای اجاره نامه ها که از دو سال پیش همزمان با همه گیری ویروس کرونا آغاز شد، همچنان پابرجا هستند و افزایش اجاره بها در کشور نشان می دهد که این برنامه در حال شکست است.

با توجه به وجود بیش از 28 میلیون واحد مسکونی در کشور و تاثیر متغیرهای مختلف از جمله تورم، بازارهای موازی، ساخت و ساز، سود و دستمزد بانکی در بازار مسکن، فعالان عمده و کارشناسان بازار مسکن، سیاست های اجباری بازار مسکن را در دستور کار قرار دادند. حتی برخی معتقدند که برنامه های کنترلی بازار را هرج و مرج تر می کند. به‌عنوان مثال، به گفته کارشناسان، ممنوعیت انتشار قیمت‌های آگهی توسط سامانه‌های املاک، شفافیت بازار را از بین برده و فضایی را برای قیمت‌های دلخواه باز کرده است.

اخیرا یکی از نمایندگان مجلس که معتقد است بازار مسکن کاملا رها شده و مسئولیتی ندارد، از قیمت گذاری اجاره بها حمایت کرد. اقبال شاکری عضو کمیسیون اتباع مجلس به خانه ملت گفت: چرا نگران ورود به بحث اجاره و تعیین قیمت هستیم؟

  مطالبات بازنشستگان در حال پیگیری است

در این باره با یک کارشناس مسکن صحبت کردیم و نظر وی را در مورد قیمت گذاری برای فروش و اجاره مسکن جویا شدیم. فرشید پورحاجت گفت: تمام مداخلات برای تعیین تعرفه مسکن جایگاهی ندارد و اگر اوضاع را بدتر نکند بهبودی نخواهد داشت.

وی گفت: شأن دولت نظارت و تسهیل گری است. از سال 1387 یعنی 14 سال پیش قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن به تصویب رسید و قرار بود در این 14 سال سازمان اجاره در کشور ایجاد شود اما متاسفانه هنوز قوه مجریه را در اختیار نگرفته است. فرم. تنها زمانی که شرایط بازار اجاره در کشور به مرز بحران می رسد، صدایی از وزارت راه و شهرسازی می شنویم که می خواهیم سازمان اجاره ای ایجاد کنیم. اما مشخص نیست این سازمان چه زمانی شروع به کار خواهد کرد.

دبیر کانون انبوه سازان مهم ترین عامل ایجاد تعادل در بازار مسکن را افزایش ساخت و ساز دانست و گفت: شرایط کسب و کار برای بخش خصوصی برای تولید مسکن آسان نشده و هر سال وضعیت بدتر می شود. . وی ادامه داد: فرار سرمایه در حوزه تولید مسکن در حال انجام است، مداخلات بعضاً دولت و مجلس نیز باعث تشدید این وضعیت می شود.

به گفته پورحاجت، امسال عوارض ساخت و ساز، دستمزد و مالیات های بالا بیشتر از تورم است. قیمت مصالح ساختمانی که مدام در حال افزایش است و سیمان به 46 هزار گونی رسید.

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 36 درصد خانوارهای کشور مستاجر هستند. بازار اجاره تابعی از مولفه های اقتصادی است. بنابراین نمی توانیم هزینه مسکن را 50 درصد، اجاره را 50 درصد افزایش دهیم، تورم مصالح ساختمانی را کنار بگذاریم و انتظار داشته باشیم که قیمت ها با بخشنامه فروش و اجاره کنترل شود.

  قمار جرم است مگر اینکه متکی به موشک و مسائل دفاعی کشور باشد!

بر اساس این گزارش، هنوز اوج نقل و انتقالات آغاز نشده است، بنابراین تغییرات قیمت اجاره بها نسبت به پایان سال گذشته محسوس نیست. براساس اعلام بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته در تهران، اجاره بها نسبت به بهمن ماه 0.4 درصد افزایش داشته و نرخ رشد سالانه آنها 46 درصد است. این ارقام برای کل کشور به ترتیب 1.2 و 50 درصد اعلام شد.

احتمالا اواخر خرداد با شروع فصل جابجایی مستاجران، تعرفه های جدید باز می شود. اگرچه قیمت مسکن تا حدودی تثبیت شده و به نرخ رشد سالانه 16 درصدی رسیده است، اما کارشناسان پیش بینی می کنند که اجاره بها کسری قیمت مسکن را جبران کند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید