آنچه در ذهن و سلیقه شماست را به عنوان یک سیستم تحمیل نکنید

علی جنتی وزیر رهبری دولت دوازدهم درباره اتفاقات اخیر کشور گفت: نگاه سیاسی به هنرمندان اشتباه است. هنرمندان به عنوان فرهیختگانی که خداوند به آنها استعداد خاصی داده و این استعداد را در خود پرورش داده است، محبوب مردم و جامعه شده اند و در هر حال از محبوبیت مردمی برخوردارند. در تمام جوامع جهان، هنرمندان خود را قهرمانانی می دانند که نماد آن کشور هستند و به آنها احترام می گذارند. البته در مملکت ما هم در مقاطعی وضع به همین منوال بود، یعنی آن زمان هنرمندان مورد تکریم و احترام بودند، اما در برخی مواقع مثل امروز با آنها برخورد متفاوتی می شد.

وی افزود: در سال 92 که به وزارت ارشاد رفتم سینما تعطیل شد و هنرمندانی که در عرصه سینما فعال بودند از فعالیت در سینما ناامید شدند اما با تلاش های صورت گرفته سینما افتتاح شد. در آن زمان هنرمندانم می گفتند 8 سال است که پا به وزارت مدیریت نگذاشته ایم، اما بعد از بازگشایی خانه سینما همه با علاقه آمدند، سینما افتتاح شد و تعداد زیادی سینما ساخته شد. که به شکوفایی این حرفه کمک کرد. البته در سایر حوزه ها هم وضعیت به همین منوال بود.

جنتی با یادآوری محبوبیت هنرمندان تصریح کرد: اکثر هنرمندان در فضای مجازی میلیون ها فالوور دارند، با هنرمندان یا ورزشکارانی که امروزه تا این حد محبوب هستند چگونه برخورد می کنند؟ وقتی شما حرمت این افراد را حفظ نکردید، با آنها رفتار نامناسبی داشتید، آنچه را که دوست دارید و می پسندید به عنوان یک سیستم به آنها تحمیل کردید، مسلم است که این هنرمندان و ورزشکاران زیر بار نمی روند و تنها نتیجه این گونه اقدامات این است که شما شما در حال گسترش نفرت هستید

  اسامی 27 بازیکن دعوت شده برای اردوی تیم ملی مشخص شد

در واقع وقتی یک فضای بسته ایجاد می کنید و هنرمند خفه می شود و نمی تواند نفس بکشد، به فضایی می رود که می تواند نفس بکشد. می گویند وقتی از فلان مسیر رفتی و احساس کردی اشتباه کردی، اشتباه بود، وقتی از آن مسیر برگشتی، مفید است.

وزیر اسبق ارشاد اسلامی همچنین گفت: باید به فکر بازگرداندن هنرمندان به نظام باشیم که اجازه ندهیم هنرمندان از نظام فاصله بگیرند و سیاست هایی اتخاذ کنیم که هنرمندان بتوانند نیازهای جامعه را برآورده کنند.

در هر صورت مردم به تفریح، سرگرمی و استراحت نیاز دارند. در حال حاضر سینما رونق ندارد، تئاتر رونق ندارد، در موسیقی هیچکس برای گوش دادن به کنسرت نمی رود. همه این موارد نشان می دهد که وقتی انسان حالش خوب نیست دنبال هیچ کدام از این چیزها نیست. در صدا و سیما شرایط این گونه است و نمی دانم چند نفر تماشا می کنند. بنابراین در این شرایط طبیعی است که فاصله افراد به تدریج بیشتر شود. بنابراین باید تلاش کنیم ارتباط مردم و نظام را تقویت کنیم.

جنتی تاکید کرد: زمانی که در وزارت مدیریت بودم مثل امروز با هنرمندان برخورد نداشتم و برخی از آنها که مشکل داشتند، رفتیم تا با آنها صحبت کنیم و مشکلاتشان را حل کنیم. انتقادهای بیهوده انجام دهید، مثلاً ما به هنرمندان نگفتیم که 20 دقیقه از این فیلم را حذف کنند یا آن قسمت از فیلم را تغییر دهند.

وی افزود: سینما با تلویزیون فرق دارد و اگر صدا و سیما یک نهاد دولتی است بودجه را هم دولت می دهد اما سینما متعلق به بخش خصوصی است یعنی کارگردان با پول خودش فیلم می سازد. و بر این اساس این سلیقه ها و کارها را نمی شود کرد.» آنچه در صدا و سیما اعمال می شود در سینما هم اعمال می شود، غیر ممکن است. به هر حال باید فضا را برای تفریح ​​مردم بازتر کنند. تماشای سریال های رادیویی در شب، هیچ دو سریالی وجود ندارد که بتواند مخاطب را مجذوب خود کند.

  اظهارنظر جدید بورل درباره مذاکرات با ایران

جنتی در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش مبنی بر آمادگی دولت برای حمایت از کنسرت ها، یادآور شد: مردم هیچ اجباری را نمی پذیرند.

منبع: مینی بان

دیدگاهتان را بنویسید