آموزش کاشت کیوی در گلدان و در منزل

515098 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بیشتر مردم کیوی را به دلیل طعم لذیذ و بوی بسیار خوبی که دارد دوست دارند. آنها آن را دوست دارند، اما به نظر شما آیا می توان کیوی را در خانه کاشت یا در گلدان کاشت؟ بله این میتواند انجام شود. در این بخش هر آنچه را که باید در مورد کاشت کیوی در گلدان بدانید را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:

چگونه کیوی بکاریم؟

می توانید این گیاه را از طریق بذر یا قلمه تکثیر کنید. همه چیز به شما بستگی دارد. حدود 4-5 سال طول می کشد تا کیوی به ثمر برسد، بنابراین باید صبور باشید. گونه های نر و ماده این گیاه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

انتخاب نوع کیوی

سه نوع کیوی در بازار موجود است، کیوی معمولی، کیوی طلایی، توت یا کیوی مقاوم. کیوی معمولی موجود در اکثر فروشگاه ها پوستی ضخیم، کرکی و قهوه ای دارد. کیوی طلایی نسبت به کیوی معمولی شیرین تر، کمتر کرکی و لطیف تر است. کوچکتر است، پوست نازک و ظریفی دارد و در برابر سرما مقاوم است.

انتخاب دانه ها

همانطور که گفتیم می توانید این گیاه را از طریق بذر یا قلمه تکثیر کنید. اگر می خواهید کیوی را از طریق بذر بکارید، می توانید بذر انواع مختلف این میوه را از فروشگاه های مخصوص بخرید یا بذر یک کیوی سالم و رسیده را جدا کنید.

خیساندن دانه های کیوی

برای کاشت بذر کیوی، بذرها را به مدت یک هفته در ظرفی حاوی آب ولرم و در جای نسبتا گرم بگذارید.

  آخرین فرصت برای حذف نشدن پرسپولیس و استقلال از آسیا

جوانه زنی بذر کیوی

دانه های کیوی خیس شده را در یک دستمال مرطوب یا دستمال کاغذی با آب ولرم قرار دهید و سپس به مدت 2 روز در ظرف پلاستیکی قرار دهید و در جای گرمی قرار دهید تا سبز شده و جوانه بزنند. اطمینان حاصل کنید که دستمال مرطوب است تا زمانی که بذرها جوانه بزنند، بنابراین اگر رطوبت دستمال تمام شد، دستمال را دوباره مرطوب کنید.

گلدان را انتخاب کنید

کیوی باید در گلدانی با زهکش مناسب کاشته شود و اندازه کوچک 30 سانتی متری برای آن کافی است. بعد از دو سال که متوجه رشد گیاه شدید، می توانید از مقداری زغال برای زهکشی ته گلدان استفاده کنید. آن را به یک قابلمه بزرگتر منتقل کنید. پس از کاشت کیوی در گلدان، بهتر است تا دو سال گلدان خود را جابجا نکنید و در بیرون بکارید.

مراقبت از گیاهان

پس از مدتی گیاه رشد می کند و قطعاً بلند و کمی سنگین می شود. بنابراین باید از یک رگ قوی استفاده کنید. می توانید آن را در فضای بزرگی مانند بالکن قرار دهید تا برگ ها به راحتی رشد کنند.

خاک مناسب

کیوی در گلدانی با زهکشی مناسب به خوبی رشد می کند. خاک آن باید غنی باشد کود باید از مواد طبیعی و آلی باشد که از رشد گیاه حمایت کند. سطح قلیایی آن باید کمی اسیدی و کمی قلیایی باشد. برای این گیاه از خاک رسی یا شنی استفاده نکنید.

کاشت بذر کیوی جوانه زده در گلدان

برای کاشت بذرهای جوانه زده، 3 تا 4 بذر جوانه زده را به همراه دستمال کاغذی که بذرها را روی آن گذاشته اید، در گلدان مورد نظر قرار دهید. این کار را تا تمام شدن بذرهای جوانه زده ادامه دهید، دقت کنید که بذرها از فاصله دور روی خاک قرار بگیرند.روی بذرها را با یک لایه نازک خاک بپوشانید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بهترین مکان برای پرورش کیوی

این گیاه برای رشد سالم به آفتاب کامل نیاز دارد. بنابراین آن را در جایی قرار دهید که حداکثر نور خورشید را دریافت می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 5 تا 6 ساعت بهترین وضعیت ممکن است.

دمای مناسب

عموماً این گیاه در دمای بین 4 تا 15 درجه سانتیگراد عملکرد بهتری دارد. اگر در منطقه گرم زندگی می کنید، بهتر است دمای آن را بین 10 تا 21 درجه سانتیگراد نگه دارید. اگر گیاه جوان باشد در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد می تواند بمیرد.

آبیاری گیاه

مرطوب نگه داشتن خاک برای رشد مناسب گیاه بسیار مهم است. اگر کیوی را از بذر کاشته اید، گیاه را با احتیاط با سرنگ آبیاری کنید تا دانه ها تکان نخورند. گیاه را زیاد آبیاری نکنید زیرا کیوی دوست ندارد در آب غوطه ور شود و باعث پوسیدگی ریشه می شود. پس خاک گیاه را زیاد در آب خیس نکنید.

لقاح مناسب

گیاه کیوی نیاز به کوددهی منظم دارد. البته ریشه های آن حساس است و در اثر مصرف زیاد کود ممکن است بسوزد. خیلی مراقب باش.

هرس کنید

سالی یکبار می توانید این گیاه را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس این گیاه زمستان است. از طرفی می توانید کیوی را بعد از گل دهی هرس کنید.

استفاده از کودهای شیمیایی

این گیاه در خاک مرطوب بهتر رشد می کند و می توانید یک لایه کود شیمیایی به خاک اضافه کنید و مراقب باشید که خاک خشک نشود. کود شیمیایی باید 4-6 سانتی متر از پایه گیاه فاصله داشته باشد.

  درگیری مسلحانه بین سربازان اسرائیلی و مبارزان فلسطینی در نابلس

آفات و بیماری ها

این گیاهان معمولاً به بیماری و آفات مبتلا نمی شوند. اما در صورت لزوم می توانید از روغن چریش برای از بین بردن آفات گیاه خود استفاده کنید.

مراقبت از گیاه کیوی در زمستان بسیار مهم است. محافظت از آن در برابر سرمای زمستان بسیار مهم است تا به میوه های گیاه آسیب نرساند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید