آموزش کاشت و پرورش گیاه تمبر هندی

555274 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، تمر هندی از خانواده Fabacaea است و منشا آن شرق آفریقا است و در هند نیز کشت می شود. البته برخی معتقدند درخت تمر هندی بومی هند است. در حال حاضر این گیاه در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کاشته و کشت می شود.

بیشتر بخوانید:

ارتفاع این درخت به 3 تا 25 متر می رسد، اما می تواند تا 25 متر نیز رشد کند. تنه درخت بسیار ضخیم است و گاهی اوقات می تواند چندین تنه داشته باشد. دارای برگ های سبز تیره مانند پر است که دارای 40 گلبرگ و طول برگ های آن 5 تا 3 سانتی متر است.

درخت زعفران همیشه سبز است اما اگر شرایط محیطی مناسب نباشد برگ های آن می ریزد. گل های این درخت به صورت گل آذین می باشد. قطر هر گل 5 میلی متر و اندازه گل آذین 25 سانتی متر است میوه به صورت غلاف به طول 15 سانتی متر است.

تفاله خامه ترش یک غذای ترش مزه است که از آب و کربوهیدرات تهیه می شود، هندی ها از این فرنی آب میوه درست می کنند. البته از تمر هندی به عنوان سس و ادویه نیز در برخی غذاها استفاده می شود.

مالزیایی ها معتقدند که تمر هندی هوش را افزایش می دهد، بنابراین وقتی نوزاد تازه متولد می شود، مقداری تمر هندی با شیر نارگیل در دهان کودک می ریزند. درخت تمر هندی برای رشد و باروری خوب باید دارای خاک مناسب و حاصلخیز با زهکشی خوب و زیر نور آفتاب باشد. درختان بالغ می توانند دمای زیر 4 درجه سانتیگراد را در زمستان تحمل کنند.

ویژگی های ظاهری تمبر هندی

طول این درخت بین ۲ تا ۳ متر است. رشد بسیار کندی دارد اما عمر طولانی دارد برگهای درخت همیشه سبز و سبز روشن است.

این درخت در روزهای پایانی اردیبهشت، گل های زرد با خطوط نارنجی یا قرمز و 5 برگ تولید می کند.

در مهرماه میوه های درخت تمر هندی که به صورت دانه های درشت هستند قهوه ای و ترش مزه می شوند و پر از شکر می شوند.

هر میوه دارای 3 تا 5 مغز است که در گوشت با طعم ترش مانند خمیر، رشته فرنگی و فیبر موجود است.

میوه تمر هندی دارای پوست قهوه ای سفت است که طول آن تا 25 سانتی متر می رسد.

تمر هندی در آفریقا و آمریکای جنوبی بین 6 تا 6 مغز با مغزهای پهن، صاف و قهوه ای دارد، اما تمرهندی در شبه قاره هند میوه های بزرگ تری با 6 تا 6 مغز دارد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

الزامات پرورش تمبر هندی

این درخت بسیار بادوام است و حتی در زمین هایی با شرایط آب و خاک نامناسب نیز قابل کاشت است. در مناطق با بارندگی 50-150 میلی متر به صورت دیم کشت می شود و در صورت مواجهه با کمبود آب می تواند به رشد خود ادامه دهد. مناطق گرم برای رشد این درخت مناسب است اما حداکثر دما باید بین 2 تا 2 درجه سانتیگراد باشد و دمای حداقل تا 2 درجه زیر صفر را تحمل کند.کاشت این درخت در مناطق یخی مجاز نیست.

خامه ترش را می توان در انواع خاک های رسی، سنگی، شنی و با زهکشی مناسب کشت کرد. برای رشد بهتر این درخت باید در نور مستقیم و دور از سایه باشد. شاخه های درخت زعفران در برابر باد بسیار مقاوم هستند و ریشه های عمیق درخت باعث ماندگاری درخت زعفران می شود. درخت تمر هندی می تواند تا ارتفاع 2 متری از سطح دریا رشد کند. برای استفاده بهینه از زمین، درختان می توانند حد واسط (مانند لوبیا) تا 4 سال سن داشته باشند.

اب

درختان قوی و بالغ می توانند خشکی را تا حد قابل قبولی تحمل کنند، در حالی که درختان جوان بهتر است زمانی آبیاری شوند که سطح خاک تا عمق 2 سانتی متری خشک شده باشد تا ریشه درختان بهتر رشد کنند. از نظر رطوبت، اگرچه این درخت متعلق به مناطق گرمسیری است، اما برای باروری بیشتر، نیاز به رطوبت کم دارد، یعنی اگر هوای منطقه هنگام رسیدن میوه، رطوبت بیشتری داشته باشد، کیفیت میوه کاهش می یابد.

درجه حرارت

این درخت از مناطق استوایی سرچشمه می گیرد و در صورت قرار گرفتن درخت در دمای منفی 3 درجه سانتی گراد می میرد. بنابراین کاشت این درخت در مناطق با آب و هوای سرد توصیه نمی شود.

روشنایی

تمر هندی را باید در مکانی که نور مستقیماً به مدت حداقل 6 تا 3 ساعت بتابد کاشته شود. کمبود نور می تواند باعث آسیب هایی مانند عدم گلدهی، از بین رفتن میوه های جوان و ریزش گل شود.

خاک

خامه ترش باید در فضای باز کاشته شود. نگهداری از درختان تمر هندی گلدانی اگرچه در چند سال اول امکان پذیر است، اما در نهایت رشد خوبی نخواهد داشت و گل و میوه نمی دهد، زیرا دارای سیستم ریشه ای وسیع و گسترده است و این سیستم ریشه به فضای باز و کافی نیاز دارد. و چون گلدان فضای کمی دارد، ریشه ها نمی توانند در آن رشد کنند. فاصله صحیح درختان از یکدیگر به اندازه درختان و حاصلخیزی خاک بین 2 تا 2 متر بستگی دارد.

  خطر کسر امتیاز فولاد پس از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات

برای تغذیه درخت تمر هندی در اوایل بهار لایه ای از کود حیوانی پوسیده به ضخامت حدود 2 تا 15 سانتی متر دور تنه درخت ریخته می شود که می تواند رطوبت را حفظ کرده و طوقه گیاه را پوسیده کند. البته درخت تمر هندی بدون کود شیمیایی نیز میوه می دهد، اما استفاده از کود مناسب درخت را زنده و شاداب می کند.

آلو

وقتی شاخه ها، ساقه ها و شاخساره های درخت بیشتر شد باید قسمت هایی از آن را برید. هنگام هرس درخت فقط ۲ درصد از حجم درخت باید هرس شود.

کاشت فوک هندی در زمین اصلی

بیشترین رشد درخت تمر هندی در مکان هایی با آفتاب کامل و در فضای باز است. از کشت تمر هندی در سایه درختان دیگر، مرداب ها، در سایه قوی، اطراف مناطق متروکه، نزدیک پناهگاه های حیوانات و احتمال آسیب رساندن به درخت خودداری کنید.

همچنین از رشد در خاک های شور یا مکان هایی که آلودگی فلزات سنگین وجود دارد خودداری کنید. زمین مناسب برای احداث باغ باید آزادانه زهکشی کند و در مسیر سیل قرار نگیرد.

تمر هندی را می توان در کنار جاده ها، زمین های کشاورزی، مراتع و مناطق مسکونی کاشت.

آماده سازی زمین

اطراف تمر هندی باید حداقل یک متر وجین شود. در صورت وجود علف های هرز و شاخه های هرز در اطراف درختان باید مساحت بیشتری به مساحت 4 تا 4 متر مربع پاکسازی شود، زیرا علف های هرز می توانند بر نهال های جوان غالب شوند. و درخت را خفه کنم.

اگر می خواهید زعفران را در چمنزار بکارید، باید برگ های باریک آن را به شعاع یک متر از چاله کاشت جدا کنید. حذف درختچه های چوبی و کاملاً رشد یافته از فضای اختصاص داده شده برای کشت تمر هندی یکی از عملیات های مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

واضح است که بریدن این گیاهان از فضای کوچک اطراف هر نهال کافی نیست، زیرا در نتیجه رشد گیاه مزاحم تحریک می شود و بوته بریده شده از طریق بقایای رشد کرده به رشد و نمو ادامه می دهد. برای تهویه بهتر خاک، شخم سبک و سطحی در آماده سازی برای کشت توصیه می شود.

روش های کاشت تمبر هندی

کاشت فوک هندی به دو صورت انجام می شود یکی کاشت بذر تمر هندی که روشی مناسب است و دیگری عمل پیوند زدن قلمه.

  آغاز کاهش قیمت مسکن

کاشت توسط بذر

اولین مورد تهیه بذر تمر هندی برای کاشت است. زمانی که میوه های درخت تمر هندی کاملاً رسیده باشند، دانه ها از غلاف ها خارج می شوند.
برای اینکه دانه ها خوب بشکنند باید آن ها را خوب تمیز کنید تا تمر هندی مانند یک لوبیای کوچک و تمیز شود.
بعد از تمیز کردن دانه ها آن ها را در آب گرم قرار دهید تا لایه ضخیم روی دانه ها نرم شود، این کار را چندین بار تکرار کنید.
در حالی که احساس می کنید به راحتی می توانید پوست دانه را با انگشت خود جدا کنید، سپس می توانید آن را از آب جدا کنید.
پس از جدا کردن کامل پوست دانه ها، باید دانه ها را یک شب در آب گرم قرار دهید.

آموزش کاشت تمبر هندی

خاک مناسب و با کیفیت برای کاشت تمر هندی بسیار مهم است.
بذرهای کاشته شده در خاک باید حدود 2 میلی متر زیر خاک کاشته شوند، یعنی. بذرها را عمیق نکارید
دمای مطلوب برای بذرهای کاشته شده باید ۲۳۱ درجه سانتی گراد باشد.
خاک باید مرطوب باشد تا زمانی که بذرها شروع به رشد و جوانه زدن کنند.
آبیاری باید یک بار در هفته انجام شود تا زمانی که بذرها بعد از 4 تا 6 هفته شروع به جوانه زدن کنند.
از سرما و یخبندان باید محافظت شود زیرا جوانه ها شروع به رشد و رشد آهسته می کنند. در زمستان بهتر است نهال ها را در خانه نگهداری کنید.
برای تقویت نهال تمر هندی در فصل رشد بهتر است از کود استفاده شود و زمانی که نهال ها به درخت تبدیل شوند دیگر نیازی به کود ندارند.

کاشت با پیوند

روش دیگر کاشت درخت زعفران استفاده از قلمه درختان است. برای این کار ابتدا باید یک شاخه کاملا جوان و سالم در حدود 25 سانتی متر از گیاه اصلی جدا کنید. قلمه ها باید حداقل چند گره داشته باشند.

تمام برگ هایی که به قلمه ها چسبیده اند باید از قلمه ها جدا شوند و سپس قلمه ها را در بستری با مخلوط خاک برگ و ماسه قرار دهید تا کم کم ریشه دار شود، باید خاک را تا زمان ریشه زایی مرطوب نگه دارید.

بهترین دما برای ریشه زایی 2 تا 2 درجه سانتیگراد می باشد که در صورت انجام کلیه اقدامات لازم بعد از 3 تا 4 ماه قلمه ها ریشه دار می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید