آموزش علمی محور اصلی اسلامی سازی دانشگاه ها / دانشگاه آزاد اسلامی مرد عمل در عرصه اسلامی سازی

565615 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، اسلامی شدن دانشگاه همواره کلیدواژه ای پرکاربرد در ادبیات نظام آموزش عالی کشور بوده است. پس از انقلاب اسلامی، جریان تحول در فضای فرهنگی کشور به سمت نظام آموزشی سرازیر شد. امام خمینی (ره) برای اولین بار عنوان دانشگاه اسلامی را معرفی کرد و در تعریف آن دو مؤلفه تمدنی و التزام به تعلیم و تربیت رایج در جهان را اضافه کرد. همین طور مقام معظم رهبری توجه به فرهنگ، اخلاق و معنویت را در کنار تربیت علمی ضروری می دانند.

برای اولین بار در دهه 1970 چارچوب دولتی برای تنظیم وضعیت دانشگاه های کشور تحت عنوان اسلامی شدن دانشگاه ها در وزارت علوم ایجاد شد. این ستاد بعدها به شورای اسلامی دانشگاه ها و مراکز آموزش و پرورش تغییر نام داد و از وزارت علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی منتقل شد. شاید بتوان مهمترین نتیجه این توصیه را سند دانشگاه اسلامی دانست; سندی که مبتنی بر چندین محور فرهنگی، پژوهشی و اجرایی است و نقش استاد و دانشجو را مشخص می کند.

به نظر می رسد اجرای سند دانشگاه اسلامی در دولت های مختلف تابع سلیقه گروه های سیاسی باشد. حکومتی به بهانه احیای حق مردم در آزادی آن را محدود کرد و حکومتی دیگر اندیشه خود را در پوشش اسلامی خلاصه کرد و تمام تلاش مسئولین در جهت اصلاح حجاب دانشجویان دختر و بالا بردن آستین دانشجویان پسر بود. . رهبر معظم انقلاب تاکنون در سخنانی انتقادی با اشاره به صفر بودن اجرای دانشگاه اسلامی فرموده اند: این به معنای دانشگاه اسلامی نیست. دانشگاه اسلامي از نظر ايمان، انگيزه، شور مقدس، رفتار اسلامي و تعليم حقيقي، اينها شرايط يك دانشگاه اسلامي است.

  سفر مشکوک دیپلمات انگلیسی به ایران

محمدحسن قدیری ابیانه، کارشناس مسائل سیاسی و اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره اسلامی شدن دانشگاه گفت: مهم ترین جنبه دانشگاه اسلامی، یادگیری صحیح و کسب مهارت است. همانطور که در بیمارستان مریض و بیماری در مرکز عمل پرسنل و کادر درمانی قرار دارد، در دانشگاه نیز همه چیز باید حول محور دانش بچرخد. اگر جنبه علمی را در ارتباط با اسلامی شدن دانشگاه در نظر نگیریم، هدف اصلی دانشگاه را از بین برده ایم. بنابراین دانشجو می تواند به جای دانشگاه به مسجد برود.

وی افزود: علم بدون اخلاق کافی نیست. ما در تاریخ علمای زیادی داشته ایم که با علم خود جنایات بزرگی انجام داده اند. کسانی که بمب اتم و سلاح های بیولوژیکی را ساختند از این دست دانشمندان بودند. از این رو اسلام به تمدن در کنار علم آموزی می نگرد و تزکیه و علم را دو بال در حال پرواز می داند که بدون هر یک اصلاً صعود غیرممکن است.

به گفته قدیری ابیانه، دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که با رفتن یک ملحد تبدیل به دانشجو و عالم دینی می شود.

سید رضا کریمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان در خصوص نقش دانشجویان در اجرای دانشگاه اسلامی به ایسکانیوز گفت: مهمترین خواسته رهبر معظم انقلاب از دانشجویان امروز علم آموزی است. اما لحظه مهم علم آموزی نگاه انقلابی و اسلامی است، اگر دانشجو با نگاه انقلابی که آموزش و پرورش جزئی از آن است زندگی کند، می توان از او و دانشگاهش نتایجی مانند چمرانه و احمدی روشنه انتظار داشت. به دانشگاه و جامعه جان بده. در تهاجم فرهنگی دشمن که قلب و ذهن ملت ما را هدف قرار می دهد، دانشجو می تواند محیط خود را مانند فانوس دریایی واقع بینانه روشن کند.

  درخواست محاسبه بیمه دانشجویی در پرونده های بازنشستگی

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین شبکه دانشگاهی کشور که نیمی از سهم آموزش عالی را به خود اختصاص داده می تواند نقش مهم و موثری در گسترش فرهنگ علم جویی داشته باشد. شاید انتخاب عنوان «اسلامی» نیز حساسیت هایی را در این زمینه برای دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده و همواره آن را زیر نظر داشته است.

همانطور که گفته شد، به گفته کارشناسان این حوزه، در بررسی ابعاد مختلف دانشگاه اسلامی، آموزش علمی بالاترین جایگاه را در کنار معنویت به خود اختصاص داده است. دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس خود، با رونمایی از سند 5 ساله تحول و تعالی، عملا از نقشه راه علمی اسلامی خود رونمایی کرد. در این سند، دانشگاه نه تنها به‌عنوان مکانی برای آموزش و یادگیری، بلکه به‌عنوان مرکز اجتماعی مهارت‌ها، آموزش و اشتغال‌زایی برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی شناخته شده است. بنابراین دانشگاه آزاد را می توان دانشگاهی پیشرو در این زمینه نامید.

از سوی دیگر پس از شروع مجدد آموزش عالی که تعدادی از دانشگاه های کشور با چالش های مربوط به رعایت شئونات اسلامی در فضای دانشگاه توجیه شدند، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه اسلامی در دیدار با مقام معظم رهبری تاکید کرد. نماز جمعه تبریز: وضعیت حجاب دختران. ما متوجه شدیم که بیش از 80 درصد آنها رفتار و لباس غیرعادی ندارند. این عدد برای پسران 90 درصد بود.

همچنین ویرایش شده است بیانیه نقش دانشگاه در تربیت اجتماعی از دیگر اقدامات عملی مثبت دانشگاه آزاد برای تأسیس دانشگاه اسلامی است. دانشگاه آزاد با چنین سندی موضوع عفاف و حجاب را از یک پدیده حفاظتی به موضوعی فرهنگی و آموزشی تبدیل می کند. بنابراین یادگیری در کلاس درس جایگزین جلسات امنیتی در دانشگاه می شود. بدرفتاری در کلاس به عنوان یک اختلال خوردن شناخته می شود که حواس دانش آموزان را پرت می کند و کیفیت یادگیری را کاهش می دهد. نقش استاد در برخورد خردمندانه با این ناهنجاری ارزشمند مورد توجه قرار گرفته است.

  مسئولان باید به اعتراضات مشروع گوش دهند و به آنها پاسخ دهند

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید