آمریکا می خواهد اقتصاد ایران را مشروط نگه دارد/ هدف غرب از تحریم های هسته ای

539769 خبر ناگهانی

ابوالفضل زهره‌چوند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، با اشاره به تحریم‌های آمریکا که در آستانه از سرگیری مذاکرات در وین اعلام شد، گفت: این استثنائات در حوزه اشاعه و امنیت هسته‌ای است که ربطی به آن ندارد. با مذاکرات برای احیای مجدد.”

وی افزود: موضوع مطرح شده مستقل از مذاکرات وین است، یعنی اینکه مذاکرات ایران و 1+4 به نتیجه می رسد یا خیر، این استثنائات ملاحظاتی را در اختیار آمریکا قرار می دهد که هیچ تاثیری بر مسائل اقتصادی ایران ندارد.

این دیپلمات سابق با اشاره به اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین اقتصادی و تحریمی است، گفت: هدف آمریکا تمرکز بر عدم اشاعه و موضوع NPT است و با این استثنا می خواهند بر تاسیسات هسته ای ایران نظارت کنند. و قصد دارند از این طریق زمان انتشار برنامه هسته ای ایران را محدود کنند.

وی گفت: این فقط برای پاسخگویی به ملاحظات و نیازهای غرب و آمریکا برای بازرسی از فعالیت های هسته ای ایران است و تمام اتفاقی که می افتد این است که آنها تلاش می کنند تحریم ها را لغو کنند. رفتار هسته ای ایران به طور فزاینده ای مسلط می شود و دسترسی آن به مراکز نظارت و بازرسی هسته ای در حال افزایش است.

سفیر سابق ایران در ایتالیا افزود: آمریکایی ها به بهانه خرید آب سنگین و مواد غنی شده از ایران می خواهند زمان فرار هسته ای ما را محدود کنند و مانع از رسیدن این غنی سازی به حد آستانه شوند.

وی تاکید کرد که تصمیم آمریکا برای تعلیق برنامه هسته ای تاثیری بر اقتصاد این کشور نداشته است. آنها در وین در حال مذاکره هستند و می توانند تصمیم سیاسی برای دستیابی به توافق با ایران بگیرند.

  توانایی ایران برای تبدیل شدن به پایتخت غرب آسیا برای تولید پوشاک

زهره وند گفت: آمریکایی ها در وین از یک توافق محدود دو ساله صحبت می کنند و در حال مذاکره برای تضمین و سایر موضوعات هستند تا ببینند چه ضمانتی می تواند زمینه را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کند که دیگر آسیبی مانند برجام نبیند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اظهارات ند پرایس درباره نتیجه نهایی مذاکرات در این دور گفت: برای اینکه نشان دهند آماده توافق هستند، گفت: و اگر توافقی حاصل نشد، مسئولیت آن بر عهده ایران است. تیم مذاکره کننده

وی افزود: نکته دیگر این است که آمریکایی ها می دانند اقتصاد ایران مشروط است و با استثناء تحریم ها می توان این موضوع را حفظ کرد. بنابراین معافیت از تحریم ها تاثیری بر مطالبات اقتصادی ایران در وین ندارد. همانطور که مشاهده می کنید با انتشار خبر معافیت، قیمت دلار 2000 تن کاهش یافته است، بنابراین افزایش و کاهش قیمت دلار و سکه ربطی به ماهیت اقتصادی ایران ندارد.

زهره وند ادامه داد: گشایش اقتصادی برای ایران موضوعات دیگری را به دنبال دارد و آمریکایی ها تنها می خواهند از ظرفیت مشروط اقتصاد ایران در پای میز مذاکره به نفع خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید