آمریکا به پرداخت بیش از 4 میلیارد دلار در پرونده خانواده شهدای هسته ای محکوم شده است

516586 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، در چارچوب انتقام جویی قضایی از دولت آمریکا، در رابطه با شکایت برخی خانواده های شهدای هسته ای کشورمان از دولت، نهادها و مسئولان این کشور در شعبه 55 حقوقی تهران به منظور مخالفت و پیشگیری از تخلفات تخلفات بین‌المللی از طریق حمایت و کمک رژیم صهیونیستی در ارتکاب اقدامات تروریستی منجر به شهادت دانشمندان هسته‌ای و خسارت جسمی، روحی و مالی به خانواده‌های آنان، پس از طرح دعوا و رسیدگی، دادگاه، دولت و مقامات آمریکایی مبلغ 4 دلار را ارسال کردند. 3 میلیارد خسارت مادی، معنوی و کیفری.

بر اساس رای دادگاه مبلغ 2 میلیارد و یکصد و پنجاه میلیون دلار به دلیل خسارات مادی و معنوی وارده به شاکیان در نظر گرفته شد و به همین میزان به عنوان غرامت کیفری محکوم شد.

متقاضیان این پرونده خانواده سه دانشمند شهید هسته ای کشورمان و یک دانشمند پیشکسوت هسته ای و سه همسر شهید هسته ای هستند که در این پرونده جانباز و قربانی تروریسم هستند.

متهمان این پرونده 37 شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی از جمله دولت آمریکا، باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزارت خارجه آمریکا، برایان هوک، مایک پمپئو، اشتون کارتر، وزارت دفاع آمریکا، آژانس امنیت ملی آمریکا، و غیره

مبنای قانونی صلاحیت این دادگاه قانون صلاحیت قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی و مقررات اجرایی آن است.

لازم به ذکر است دادگاه بدوی پس از وصول و تشکیل پرونده، درخواست و ضمائم را با ترجمه رسمی برای متهمان ارسال و با وجود اینکه از طریق دفتر نگهبان جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به آنها اطلاع داده است. متهمان در دادگاه حاضر نشدند لایحه حمایت را ارسال کردند.

  ساعت پیری چیست؟ / آیا زمان مرگ را نشان می دهد؟

دلایل انتساب این جنایات به آمریکا نیز از سوی شعبه بازپرسی اعلام شد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 بر اساس شاکیان و انگیزه های پرونده های جنایی و اظهارات کارکنان رژیم صهیونیستی، جنایات ارتکابی علیه قربانیان تروریسم توسط رژیم صهیونیستی ثابت می شود.
2. آمریکا نقش موثری در استقرار، تقویت و حمایت از رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم تروریستی داشته است.
3- آمریکا سالانه صدها میلیون دلار کمک مستقیم مالی، اقتصادی، پشتیبانی، آمادگی و نظامی به رژیم صهیونیستی ارائه می کند.
4. کنگره آمریکا قوانین متعددی در حمایت از این رژیم تصویب کرده است.
5- به طور کلی رژیم صهیونیستی تحت حمایت مستقیم و غیرمستقیم آمریکا قرار دارد و آمریکا مسئولیت کلیه اقدامات اعم از کمک، مشارکت و ارتکاب اقدامات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی را بر اساس اصول کلی حقوق بین الملل بر عهده دارد.
6. از آنجایی که کشتار دانشمندان هسته‌ای و خانواده‌های آنها نتیجه حمایت همه جانبه و فوری خوانندگان اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه دانشمندان ایرانی است، دادگاه تشخیص داد که خسارت وارده به قربانیان وارد شده است.

لازم به ذکر است که دادگاه های آمریکا به بهانه های مختلف احکامی علیه ایران صادر کرده و دولت ایران و تعدادی از سازمان ها و سازمان های دولتی را به پرداخت غرامت غرامت یا خسارات جزایی محکوم کرده اند. بنابراین به دلیل نقض مصونیت دولت ایران، دادگاه های ایران نیز به پرونده های مختلف علیه دولت و مقامات آمریکا رسیدگی و تصمیمات قانونی صادر می کنند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه گفت: محاکمه این پرونده ها جدا از اقدامات مجرمانه و متقابلی است که ایران در مواجهه با این جنایات به آن متوسل شده یا به آن متوسل شده است.

  پایان 64 سال حسرت؛ ولز رقیب ایران در جام جهانی 2022 شد

انتخاب پیام /

دیدگاهتان را بنویسید