آمریکا به عربستان سعودی پشت کرده است

553394 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، شاهزاده سعودی و رئیس سابق اطلاعات، ترکی الفیصل، گفت که سعودی ها از رفتار آمریکا عمیقا ناامید شده اند.

ادامه مطلب

الفیصل در مصاحبه با عرب نیوز گفت که سعودی ها معتقدند که ایالات متحده آنها را تنها گذاشته و واشنگتن باید با عربستان سعودی برای مقابله با آنچه تهدیدات در منطقه خلیج فارس می نامد همکاری کند.

وی با ادعای اینکه تهدید «نفوذ ایران در منطقه» است، گفت که ایران نه تنها از «هوتوس» (انصارالله) به عنوان ابزاری «برای بی‌ثبات کردن عربستان، بلکه برای تأثیرگذاری بر آنها» استفاده می‌کند. این کشور از امنیت و ثبات گذرگاه های دریایی بین المللی در دریای سرخ و خلیج فارس استفاده می کند.

در مقابل این ادعا، کارشناسان تاکید می کنند که آمریکایی ها با کمک سعودی ها به بهانه مبارزه با دزدی دریایی و قاچاق اسلحه، حضور خود را در دریای سرخ و تنگه باب المندب افزایش داده اند. اینگونه است که آمریکا به دنبال آتش بس در یمن است.

شاهزاده سعودی همچنین مدعی است که حذف انصارالله از فهرست گروه های به اصطلاح تروریستی، حملات این جنبش به عربستان و امارات را تشدید کرده است. مقامات یمنی بارها تاکید کرده اند که این حملات پاسخی به جنایات هشت ساله ائتلاف سعودی در این کشور است.

الفیصل ادامه داد:[جو بایدن] رئیس جمهور آمریکا در مبارزات انتخاباتی خود گفت که عربستان را ترک خواهد کرد و البته با توقف عملیات مشترک آمریکا و عربستان علیه حوثی ها در یمن به وعده خود عمل کرد.

وی با بیان اینکه بایدن همچنین گفته بود با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار نخواهد کرد، افزود که عربستان سعودی از مدت ها پیش خواستار راه حل مسالمت آمیز برای جنگ یمن شده بود، اما انصارالله مخالفت کرد.

  عکس بدون روسری هنگام عکاسی هنگامه غازیانی

این ادعا در حالی مطرح می شود که ائتلاف سعودی با وجود چندین روز اطفای حریق، اجازه ورود حامل های سوخت را به یمن نمی دهد و پروازهای فرودگاه صنعا را مسدود می کند. در همین راستا جنبش انصارالله یمن از تشدید تنش ها در دریای سرخ از سوی آمریکا در 16 آوریل همزمان با اجرای آتش بس سازمان ملل در این کشور انتقاد کرد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی جنبش گفت: تحرکات آمریکا در دریای سرخ، در سایه آتش انسانی و نظامی در یمن، با ادعای واشنگتن مبنی بر آتش تناقض دارد. زیرا این جنبش ها به دنبال تقویت وضعیت جنگ و محاصره علیه یمن هستند.

در اوایل آوریل، فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، هانس گراندبرگ، آتش بس و آتش بس در این کشور را اعلام کرد. اطفاء حریق که شامل کلیه عملیات هوایی، زمینی و دریایی می باشد [چه در داخل یمن و چه در مرزهای خارجی آن] اتفاق می افتد.

برخلاف ادعای ائتلاف متجاوز سعودی – اماراتی، به هیچ وجه متعهد به آتش بس نیست. حتی شب گذشته عبدالسلام اعلام کرد که پس از آتش بس، ائتلاف متجاوزان به هیچ هواپیمای اجازه ورود به صنعا را نداد و از ورود کشتی های حامل سوخت به بندر الحدیده جلوگیری کرد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید