آمریکایی ها در برخی مسائل تجدید نظر کردند

به گزارش مستقل آنلاین؛ سید محمد مرندی کارشناس ارشد هسته ای شنبه شب در گفت و گو با شبکه المیادین گفت: در مذاکرات وین پیشرفت هایی حاصل شده است اما باید احتیاط کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از المیادین، مرندی افزود: پیشرفت کلی وجود دارد، اما برخی مشکلات هنوز باید حل شود. نمی دانم به توافق می رسیم یا نه و شانس توافق 50 درصد است.

این کارشناس ارشد هسته ای تاکید کرد: تمام خواسته های ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و خارج از آن نبوده است.

وی در ادامه گفت: آنچه باقی می ماند اختلافات ایران و آمریکا در برخی مسائل است و تفاوتی بین ایران، اروپایی ها و روسیه وجود ندارد.

مرندی افزود: برای ایران مهم است که شاهد پیشرفت باشیم و تا زمانی که پیشرفت ادامه داشته باشد، مذاکرات ادامه خواهد داشت و آنچه برای ما مهم است رسیدن به یک توافق عادلانه است.

وی با بیان اینکه اروپایی ها و آمریکایی ها نتوانسته اند خواسته ها و تصمیمات خود را در خصوص توافق هسته ای به ایران تحمیل کنند، گفت: موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شرط مذاکرات نبود، اما رسانه های غربی در آن بزرگنمایی کردند.

وی ادامه داد: آمریکا باید تصمیماتی بگیرد که نگرانی‌های ایران را برطرف کند.

مرندی در پایان گفت: از برخی منابع اروپایی شنیده ایم که آمریکایی ها در برخی مسائل مربوط به توافق تجدید نظر کرده اند.

دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم ها از پنجشنبه گذشته پس از نزدیک به پنج ماه وقفه در پایتخت اتریش آغاز شد. مذاکرات با رسیدن به خط پایان به مراحل حیاتی رسید و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف ناقض توافقنامه 1994 است.

  گسترش روابط ایران و ترکمنستان در دولت اصلی -

هیأت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که باید به توافق رسید تا به نحوی پایداری لغو تحریم ها تضمین شود و این موضوع نباید به عنوان اهرم فشاری برای استفاده در آینده علیه ایران باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید