آغاز کاهش قیمت مسکن

آغاز کاهش قیمت مسکن

عضو شورای عالی مسکن گفت: با اقدامات بعدی مجلس در سال جاری وام مسکن اعطا می شود و مبلغ آن افزایش می یابد.

احمد دنیامالی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت بازار اجاره بها و اقدامات دولت برای مهار تورم اجاره بها گفت: نرخ اجاره بها تابعی از شرایط اقتصادی و عرضه و تقاضا و همچنین عرضه مسکن به ویژه مسکن ارزان قیمت است. از دهک های پایین تر».

وی گفت: مشکل بزرگ در حوزه مسکن اعم از خرید و اجاره این است که با کاهش ارزش پول ملی، توان خرید مسکن در دهک های پایین به شدت کاهش یافته است و بنابراین رویکرد اصلی خانوارها این است که واحدهایی را اجاره و اجاره می دهد که سبد خانه بتواند هزینه های آن را پوشش دهد.

عضو شورای عالی مسکن با بیان اینکه مسکن دهک های پایین بیشترین سهم را در سبد هزینه خانوار دارد، ادامه داد: سهم مسکن در سبد خانوار دهک پایین به حدی است که به عنوان خوراکی، تفریحی آموزشی و پس انداز تقسیم می شود. تاثیر هزینه های مسکن کاهش یافته و توزیع هزینه های مسکن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دنیامالی افزود: در این شرایط تقاضا برای اجاره افزایش یافته و بر همین اساس توانایی خرید و فروش کاهش می یابد.

عضو کمیسیون اتباع مجلس گفت: اجرای طرح جهش مسکن مورد تاکید مجلس و دولت بوده است بنابراین با اجرای این طرح و ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال می توان مسکن ارزان تری را برای افراد بیشتر تامین کرد.دهک های پایین .

  وضعیت صندوق عدلیه روز یکشنبه 21 خرداد 1401

وی ادامه داد: زمین آزاد و افزایش سقف تسهیلات ارزان قیمت از عوامل موثر برای محقق و اجرای این طرح است و تا زمانی که عرضه موثر مسکن با تقاضا بین پایین‌تر همخوانی نداشته باشد مشکل بازار اجاره حل نخواهد شد. و دهک های متوسط.»

یکی از اعضای شورای عالی مسکن با تاکید بر کوتاهی دولت در کنترل بازار اجاره بها با تعیین سقف اجاره، تصریح کرد: علاوه بر این، البته دولت باید تلاش کند تا این رشد لجام گسیخته در بازار مسکن را مدیریت کند. دولت باید بداند که نمی تواند قیمت های بازار اجاره را به صورت اجباری تنظیم کند.

هر بار که دولت کنترل بازار را در دست گرفت، آشکارا به ضرر مردم بود.

وی افزود: عامل موثر در کنترل بازار اجاره بها افزایش عرضه مسکن متناسب با دهک های پایین است. خوشبختانه به گفته وزیر راه و شهرسازی 2 درصد از زمین مورد نیاز برای ساخت 4 میلیون پروژه مسکن مهر تامین شده است.

یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز این طرح برای جهش صنعت مسکن تامین شده است، گفت: امیدوارم تسهیلات مورد نیاز این طرح از سوی بانک ها تامین شود و مجلس نیز 2 هزار میلیارد تن بودجه برای آن در نظر گرفته است. صندوق ملی مسکن

این رقم صرفاً برای پوشش مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات ارائه شده توسط بانک ها به مشمولان طرح جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده است.

وی از آغاز کاهش قیمت مسکن خبر داد و گفت: خوشبختانه روند کاهش قیمت مسکن آغاز شده که با توجه به اینکه قدرت خرید این دهک ها بسیار پایین است، این روند برای تامین مسکن دهک های پایین کارساز نیست. به همین دلیل باید برای افزایش قدرت خرید مردم و در عین حال افزایش عرضه مسکن تلاش کنیم.

  ارتباط بین ریزش مو و ویتامین هایی که مصرف می کنید

دنیامالی در خصوص تمدید وام سپرده ادامه داد: با اقدامات بعدی مجلس در سال جاری، وام مسکن تامین و تعداد آن افزایش می یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس کوتاهی دولت در لیزینگ حرفه ای را برشمرد و افزود: دولت هنوز نتوانسته طرح لیزینگ حرفه ای را اجرا کند. در حالی که لیزینگ حرفه ای راهی برای کنترل بازار اجاره بود، دولت تاکنون نتوانسته آن را اجرا کند.

وی گفت: با توجه به اینکه عمده مشکلات در بحث مسکن مربوط به دهک های پایین شهرها است، مقرر شد ابتدا طرح اجاره حرفه ای در شهرستان ها اجرا شود که بر اساس گزارش ها همچنان اقداماتی در حال اجراست که به این موضوع رسیدگی می شود. رانت دهک های پایین «نرسید.

دیدگاهتان را بنویسید