آغاز توزیع کالا از این روز! نقشه ناظران کالابرگ در حال پر شدن از پول است! باخمن یارانه نقدی 2 مرحله ای شد؟!

به گزارش مستقل آنلاین؛ سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: بر اساس اعلام وزارت رفاه اجتماعی، توزیع کالابرگ به سایر استان ها تنها منوط به موفقیت در اجرای طرح پایلوت است.

چندی پیش خبری مبنی بر تغییر قیمت کمک نقدی یا جایگزینی کالابرگ به جای کمک نقدی منتشر شد. هنوز تصمیمی برای تغییر یارانه نقدی گرفته نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا دی ماه خبری از تغییر یارانه نقدی نیست. یارانه نقدی دی ماه به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. مشخص نیست چه زمانی موضوع یارانه نقدی حل می شود.

برخی از اعضای اقتصادی دولت پس از واریز دو مرحله یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار احتمال الکترونیکی شدن آن را مطرح کردند. با این حال ابراهیم رئیسی اعلام کرد که بحث قبض کالا در حال حاضر از روی میز خارج شده و تا زمانی که وضعیت قبض کالا تضمین نشود، پرداخت یارانه معیشتی ادامه خواهد داشت.

پیش از این حمید فرداد، مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با اشاره به اجرای طرح بارنامه الکترونیکی مبتنی بر شبکه ملی اعتبار (شما) گفت: دولت این تصمیم را برای حمایت از معیشت خانوارها اتخاذ کرد. سبد غذایی.”

وی درباره نحوه خرید کالا در قالب این طرح گفت: در طرح کاتالوگ محصولات الکترونیکی امکان خرید اعتباری 10 کالای اساسی تا سقف یارانه خانوار یک ماه زودتر از موعد واریز نقدی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان افزود: در حال حاضر بر اساس سبد کالاهای اساسی مصوب و مصرف سرانه هر یک، سهم خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه التفاوت با اعتبار یارانه ای تامین می شود، در حالی که در هنگامی که قیمت کالاهای مشخص شده از سبد تغییر می کند، سهم پرداخت شده توسط خانوار بدون تغییر باقی می ماند.

فرداد افزود: این تسهیلات برای تمامی مشمولان یارانه ای که حساب یارانه آنها در استان هرمزگان افتتاح شده است به صورت خودکار فعال می شود.

وی ادامه داد: مردم در سراسر استان هرمزگان می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز متصل به شبکه از این اعتبار برای خرید اقلام ضروری استفاده کنند.

مدیرعامل فرا خاطرنشان کرد: در این طرح خرید اقلام اساسی به این صورت است که سهم خریدار از قیمت کالا توسط آنها با کارت ملی یا نقدی و مابه التفاوت با قیمت روز پرداخت می شود. اقلام موجود در سبد مرجع کارت اعتباری آنها.

وی ادامه داد: در صورت بهره مندی از اعتبار، مبلغ آن اعتبار از یارانه خانوار کسر و موجودی در زمان پرداخت نقدی یارانه به حساب آنها واریز می شود.

فرداد با تاکید بر اینکه استفاده از اعتبار کاملا اختیاری و از طریق تمامی کارت های بانکی به نام سرپرست خانوار امکان پذیر است، تصریح کرد: در مورد کالاهای مشمول طرح، نیازی به خرید برند و افراد خاص نیست. می توانید از گروه محدوده کالای اعلام شده هر برندی که می خواهید خرید کنید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان شرکت در این طرح را برای فروشندگان نیز اختیاری دانست و گفت: فروشندگان چهار دسته خواربارفروشی، لبنیات، پروتئین ها و زنجیره ای و تعاونی های مصرف می توانند به بازار و مایکت مراجعه کنند. یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir برای نصب اپلیکیشن «شام» و ثبت نام از پنل فروشنده به سامانه متصل شوید.

وی تصریح کرد: پرداخت و واریز خریدهای اعتباری (تفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالا) مشابه پرداخت با تجار از طریق کارتخوان است و اتصال به این طرح کاملا رایگان است.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان خاطرنشان کرد: دولت برای اجرای سیاست های حمایتی نیازمند بستر فنی مطمئن و جامعی است که برای رفع این نیاز، تشکیل شبکه اعتباری ملی در دستور کار دولت قرار گرفت.

فرداد تاکید کرد: سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) بستر مناسبی برای مدیریت و تخصیص تمامی اعتبارات جانبی بر اساس هر کد ملی است و در این مرحله یکی از کاربردهای این سامانه اجرای طرح فاکتور الکترونیکی است. وی گفت: هفته گذشته وزارت رفاه اجتماعی استان هرمزگان توزیع کالابرگ را برای تمامی یارانه بگیرانی که شماره شبای یارانه آنها به استان هرمزگان مرتبط است را آغاز کرد.

به گفته وی، یارانه بگیران از مغازه های شرکت کننده در این طرح می توانند 10 قلم کالای اساسی را خریداری کنند، در غیر این صورت مانند سایر یارانه بگیران، یارانه فاز 144 در 20 باخمن به حساب آنها واریز می شود.

حسینی می گوید: بر اساس اعلام وزارت رفاه اجتماعی، ادامه راه اندازی کالابرگ به سایر استان ها منوط به موفقیت طرح پایلوت در استان هرمزگان است.

افزایش کمک هزینه از 10 به 15 درصد.

یارانه نقدی

دولت و مجلس در بودجه سال 1401 مستمری مشمولان کمیته مزایا و رفاه را حدود 22 درصد افزایش دادند. اتفاقی که قابل تقدیر بود و حالا قرار است در لایحه باشد

فوریتی که کلیات آن در جلسه دیروز کمیته برنامه و بودجه تصویب شد، افزایش جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود. بر اساس این لایحه مستمری این خانوارهای تحت پوشش 10 درصد افزایش می یابد و برای خانوارهایی که جزو سه دهک (1)، (2) و (3) درآمدی هستند، این افزایش 15 درصد خواهد بود.

یارانه معیشتی تا سقف یک میلیون و 500 هزار تومان برای 5 نفر

یارانه نقدی

افزایش 10 تا 15 درصدی مستمری این مددجویان در کنار افزایش 20 درصدی ابتدای سال، 30 تا 35 درصد افزایش مستمری آنها را نسبت به سال گذشته افزایش می دهد که افزایش قابل توجهی را نشان می دهد، اما وقتی نگاه می کنیم مبلغ ریالی آن می بینیم که مستمری یک خانواده پنج نفره با وجود این افزایش حداکثر به یک میلیون و 518 هزار تومان می رسد. عددی که نیازی به دو برابر شدن به 4 نیست تا مطمئن شویم که نمی تواند مشکلات این خانواده های نیازمند را حل کند. نگاهی به میزان درآمد خانواده های یک تا چهار نفره هم این اطمینان و هم البته نگرانی را افزایش می دهد (جدول شماره یک – به نقل از ایسنا و بازنشر شده در پورتال کمیته امداد).

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

2.2 میلیون خانوار تحت پوشش کمیته امداد

به گزارش معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد (ایرنا-فروردین 1401)، دو میلیون و 250 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد هستند که حدود پنج میلیون نفر را شامل می شود. رئیس مرکز برنامه ریزی و تحقیقات کمیته امداد آمار این خانواده ها را یک میلیون و 700 هزار سالمند، 51 هزار دانش آموز، 81 هزار بیمار خاص و صعب العلاج، 402 هزار یتیم و بی سرپرست، یک میلیون و 119 هزار کودک، هزار فرزند زن، 6 هزار نفر سرپرست خانوار اعلام کرد. در سنین زیر پنج سال و … هر چند سالانه تعدادی از این خانواده ها با حمایت کمیته امداد و در قالب اجرای طرح هایی مانند اشتغال زایی توانمند شده و از چرخه حمایت خارج می شوند اما به دلیل مشکلات اقتصادی همیشه تعداد قابل توجهی از کاندیداها در صف حمایت هستند و جایگزین آنها می شوند.

یارانه معیشتی و امید 7 میلیون نفر برای مستمری اجتماعی

سازمان اجتماعی هشت درصد جمعیت کشور را حمایت می کند. اینها آماری است که رئیس سازمان فروردین ماه امسال به ایرنا اعلام کرد و اظهار داشت: هفت میلیون نفر معادل هشت درصد جمعیت کشور تحت پوشش خدمات سازمان اجتماعی هستند.

وی افزود: افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی شامل معلولان، زنان سرپرست خانوار، نابینایان، ناشنوایان، بیماران روانی مزمن، بیماران روانی، بی سرپرست و بی سرپرستی که در مراکز نگهداری می شوند و برخی افراد آسیب دیده از آسیب های اخیر هستند.

کمک هزینه معیشت و شکاف قابل توجه با حداقل دستمزد

می دانیم که پرداخت مستمری به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی تنها حمایتی برای تامین نیازهای اولیه است و نباید تمام هزینه های این خانواده ها را تامین کند. علاوه بر این، در مقاطع مختلف، کمک های دیگری در زمینه مسکن، اشتغال، توانمندسازی و بسته های معیشتی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است، اما این را هم فرض کنیم که بسیاری از این خانواده ها با این حقوق بازنشستگی زنده می مانند. آنها آن را انجام می دهند.

حال وقتی برخی کارشناسان اقتصادی خط فقر را 10 میلیون تومان اعلام می کنند، تورم بالای 40 درصد است و حداقل دستمزد یک خانواده سه نفره کارگری به 6.4 میلیون تومان رسیده است، باید فرض کرد که یک میلیون تومان مستمری برای خانواده سه نفره تحت پوشش کمیسیون مددکاری یا بهزیستی با حداقل ها فاصله دارد و با بررسی لایحه جدید باید این تعداد افزایش یابد.

  سومین محموله میعانات گازی ایران در ونزوئلا تخلیه شد

تشکیل کمیته بازنگری در کمیته برنامه و بودجه

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به خراسان گفت: روز دوشنبه (دیروز) دو فوریت لایحه دولت در این کمیته به تصویب رسید و سه کمیته برای بررسی جزئیات آن تعیین شدند.

مهرداد گودرزوند چگینی افزود: موضوع افزایش میزان مستمری مشمولان کمیته مددکاری و سازمان بهزیستی نیز در یکی از این کمیسیون ها بررسی و پس از جمع بندی کمیسیون، تریبون به مردم ارائه می شود. برای اجرای نظرات سایر نمایندگان.»

ساعتی پیش وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از توزیع کالابرگ در استان هرمزگان خبر داد و گفت: 10 قلم کالا در قالب کالابرگ به مردم پرداخت می شود.

این خبر می تواند به معنای پایان پرداخت یارانه نقدی باشد. اما چندی پیش سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد که کمک های نقدی به هیچ وجه لغو نمی شود و مردم حق انتخاب بین کمک های نقدی و نقدی دارند.

البته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این موضوع را برجسته کرد و گفت: طرح کالابرگ در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا می شود و در صورت استقبال گسترده مردم از این طرح، این طرح جایگزین یارانه نقدی می شود. به گفته صولت مرتضوی، 10 قلم خوراکی که ارز 4200 تومانی را شامل می شد باید در این سبد کالا تعیین و ارزش گذاری شود و بر اساس قیمت شهریور 1400 بین مردم توزیع شود.

البته این بستگی به این دارد که افراد بخواهند کمک های نقدی 300 و 400 هزار تومانی خود را به صورت کوپن دریافت کنند. اما اگر خانواده ای تمایلی به دریافت کوپن نداشته باشد، می تواند در پایان ماه یارانه نقدی دریافت کند.

به گفته مرتضوی، مردم یک ماه فرصت دارند به اندازه نیاز خود از این 10 قلم کالا را خریداری کنند و در صورت عدم تمایل به خرید، می توانند به سبک ماه های گذشته یارانه نقدی پایان ماه را دریافت کنند.

به عبارت دیگر، به نظر می رسد که تفاوت بین حامیان کالابرگ و حامیان یارانه نقدی را اینگونه تعیین کرده اند. اینکه دولت ماهانه 300 و 400 هزار تومان یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز می کند. مردم یک ماه فرصت دارند که کل مبلغ این اعتبار را برای خرید کالا خرج کنند یا کل مبلغ را روی کارت نگه دارند و در پایان ماه آن را برداشت کنند. راه سوم این است که مردم بخشی از این اعتبار را صرف خرید کالا می کنند و بخشی دیگر را نقد دریافت می کنند.

به گفته وزیر تعاون سامانه ای تعریف شده که سرپرست خانوار با کد دستوری اعلام شده می تواند میزان اعتبار خود را مشاهده کند.

بیانیه وزیر در مورد تخصیص کالابرگ شامل چند نکته مهم بود. ابتدا، کوپن الکترونیکی شامل 10 مورد از جمله مرغ، برنج، ماکارونی، روغن و هرگونه لبنیات است.

دیدگاهتان را بنویسید