آخرین نکات افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران / پرداخت یک میلیونی به حقوق کارمندان / میزان حقوق عائله مندی و حق اولاد تعیین شد.

به گزارش مستقل آنلاین؛ با تصویب لایحه تناسب حقوق کارکنان و مستمری بگیران کشوری و لشکری ​​توسط شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اجرا می شود. سخنگوی شورای نگهبان 23 آبان ماه این خبر را اعلام کرد و گفت: این اجرا از آذرماه اجرایی می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پرداخت حقوق و معوقات کارکنان و مستمری بگیران در مهر و آبان و حدود یک میلیون تومان برای طبقه بندی معلمان توضیحاتی ارائه کرد.

سیدمسعود میرکاظمی با اشاره به تشکیل جلسات مشترک دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه گفت: و مجلس برنامه ای برای اصلاح ساختار بودجه دارد و ما در دولت در حال کار روی این موضوع هستیم تا گزارشی به آن بدهیم. روسای قوا زیرا یکی از رسالت های رهبر انقلاب به شورای اقتصادی سران قوا اصلاح ساختار بودجه است. کارشناسی در حال انجام است و به موازات آن با مجلس روی طرح آنها کار می کنیم تا انشاالله به یک نظر واحد برسیم.

وی با تمرکز بر اصلاحات صورت گرفته در بودجه تصریح کرد: بخشی از اصلاحات در حال انجام است. به عنوان مثال قبلاً سالانه تعداد زیادی از قوانین دائمی در بودجه تغییر می کرد و ما در قالب الحاقی این مشکل را حل می کنیم تا بودجه سبک شود و از تغییر قوانین دائمی در قانون بودجه یکساله جلوگیری شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره آخرین وضعیت لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: تبصره های بودجه 1402 را به دولت ارسال کرده ایم. البته برخی از اعتبارات هنوز قطعی نشده است و امیدواریم ظرف یک هفته آینده این موارد برطرف شود و اعتبارات و هزینه ها را به دولت ارسال کنیم.

میرکاظمی درباره آخرین وضعیت تدوین برنامه هفتم توسعه کشور و علت تاخیر در تهیه این لایحه نیز گفت: بررسی سیاست های برنامه هفتم در مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه رسید. مدت هاست و دیر اعلام شده است، همزمان با ارسال بودجه به دولت، برنامه هفتم توسعه نیز در حال تدوین است و امیدواریم بتوانیم تا پایان آذرماه برنامه هفتم را به دولت تحویل دهیم.

وی یادآور شد: نظر رئیس شورای اسلامی بر این است که لایحه برنامه هفتم زودتر از بودجه در مجلس ارائه شود. به همین دلیل با تمام سرعت روی برنامه کار می کنیم تا بتوانیم آن را در اسرع وقت در اختیار دولت قرار دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه درباره کسری بودجه سال 1401 اظهار داشت: به این معنا که نمی توانیم هزینه های جاری و غیرقابل اجتناب را پرداخت کنیم، کسری بودجه نداریم، اما منابع حدود 1390 هزار میلیارد تومان از بودجه می تواند باشد. متوجه نشده است.

  خط تولید واکسن کرونا در ایران متوقف شد

میرکاظمی ادامه داد: در حال حاضر 40 درصد از درآمد نفتی را در صندوق توسعه ملی واریز می کنیم و با مجوزی که از رهبر انقلاب دریافت شده، دولت می تواند 10 درصد آن را برای ساخت و ساز استفاده کند. با احتساب توزیع هایی که تهیه شده یا در حال ارسال است، تاکنون بیش از 80 هزار میلیارد تومان هزینه ساخت پرداخت شده است.

وی همچنین به ادامه پرداخت هزینه های جاری اشاره کرد و گفت: در این ماه هم بازپرداخت حقوق مهر و هم آبان ماه را پرداخت می کنیم و یک میلیون تومان هم برای رتبه معلمی تا تصمیم گیری می پردازیم.

میرکاظمی در پاسخ به این سوال که آیا باز هم استقراض بانک مرکزی خط قرمز دولت است، تصریح کرد: دولت برای تامین هزینه های خود وام نمی گیرد. البته از ماده 125 قانون محاسبات عمومی کشور استفاده شد; اما ما بلافاصله آن را تغییر دادیم.

وی خاطرنشان کرد: همیشه بیش از 200 هزار میلیون تومان از ماده 125 مربوط به موجودی شرکت هایی است که بانک مرکزی می تواند برداشت کند و در اختیار دولت قرار دهد و با اولین قبض دوباره تسویه کند.

لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی کشور، خزانه‌داری حق دارد برای رفع نیازهای خود از مانده حساب‌های خاص از جمله حساب تمرکز درآمد شرکت‌های دولتی و سپرده‌ها استفاده موقت کند. ، مشروط بر اینکه وجوه پرداخت شده را بلافاصله پس از درخواست سازمان مربوطه عودت دهد. / شهر آرانف

زمان اجرای افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی گفت: اجرای قانون افزایش حقوق کارکنان دولت و مستمری بگیران از مهرماه آغاز می شود و به احتمال زیاد این قانون از اواخر آبان ماه اجرایی می شود و دولت هم همچنین معوقات مهر را پرداخت کنید.

اما اسماعیلی درباره اجرای قانون افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران گفت: اجرای قانون افزایش حقوق کارکنان و مستمری بگیران از مهرماه خواهد بود و بر این اساس معوقات مهرماه نیز باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: اجرای این قانون بر عهده دولت است بنابراین به احتمال زیاد این قانون از آبان ماه اجرایی می شود و دولت نیز معوقات مهر را پرداخت خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین به مصوبه مجلس برای اختصاص 7 هزار میلیارد تومان برای اجرای مشاغل فوق العاده ویژه کارکنان دولت اشاره و تصریح کرد: در اختیار دولت و بدیهی است متولی این امر است. سازمانی که کدام سازمان ها و با چه درصدی مشمول مشاغل ویژه اضطراری کارکنان دولت می شوند. مجلس به دولت اجازه اجرای «تا 50 درصد» مشاغل موقت را داد.

  مراکز تایید شده برای آزمون زبان روسی و چینی اعلام شد

اسماعیلی همچنین تصویب کلیات طرح مدیریت تعارض منافع در مجلس را یادآور شد و گفت: پس از تصویب کلیات، جزئیات این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد. بررسی جزئیات این کمیته به پایان رسید و برای درج در دستور دادگاه به هیات مدیره ارجاع شد./ایسنا

همه چیز در مورد یکسان سازی حقوق کارمندان و مستمری بگیران

به این ترتیب احیای حقوق کارکنان که تایید قضایی آن به سرعت انجام شد و حدود 32 روز به طول انجامید طی روزهای آینده اعلام و سپس عملیاتی می شود.

21 مهرماه امسال سخنگوی دولت از ارسال لایحه توزیع متناسب حقوق کارکنان کشوری و لشکری ​​و مستمری بگیران به شورای اسلامی خبر داد و چند روز بعد نمایندگان مجلس با یک فوریت این لایحه موافقت کردند. در مورد توزیع تناسبی حقوق کارکنان کشوری و نظامیان و مستمری بگیران کشوری و بخش های مشترک آن در تاریخ 3 مهرماه به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر، زمان اجرای افزایش های پیش بینی شده در قانون فوق از اول مهرماه سال جاری خواهد بود. اما چه سازوکاری برای افزایش حقوق بازنشستگان در کشور و ارتش در نظر گرفته شده است؟

5 درصد نسبت به مصوبه قانونی شهریور

بر اساس مصوبه فوق حقوق مشمولین جزء (2) بند «الف» تبصره (12) ماده 1 قانون بودجه سال 1401 کل کشور اعم از مستمری بگیران، نظامیان و مستمری بگیران کشوری. و صندوق های بازنشستگی ارتش و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی 900 هزار تومان افزایش می یابد.

افرادی که پس از اجرای این قانون بازنشسته می شوند در صورتی که در احتساب مستمری آنان اثر ریالی افزایش مندرج در بند (1) این قانون (افزایش امتیاز حقوق کارمندان کشور) کمتر باشد. افزایش ناشی از این مولفه برای مستمری بگیران هم پایه و یک دستگاه به اضافه افزایش سنواتی، تا سقف مذکور مبلغ تعمیر را دریافت خواهند کرد.

علاوه بر میزان افزایش مقرر در بند 1-2 این قانون (900 هزار تومان افزایش حقوق بازنشستگان)، حقوق بازنشستگان، نظامیان و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط. به دستگاه های اجرایی افزایش پنج درصدی نسبت به مصوبه قانونی 1401 شهریور یافته است.

از این پس همه کسانی که بازنشسته می شوند مشمول این 900 هزار تومان می شوند

عبدالله میرزایی رئیس اداره جبران خسارات سازمان اداری استخدامی در تشریح افزایش حقوق بازنشستگان گفت: بر اساس این قانون حقوق بازنشستگان 900 هزار تومان افزایش می یابد و از این پس هر فردی که بازنشسته شود مشمول مالیات می شود. با این 900 هزار تومان نیز در سال های بعد بر اساس میانگین ارزش دو ساله برای او محاسبه می شود.

  20 تا 30 میلیارد از دلال گرفتیم -

به گفته وی، علاوه بر افزایش فوق، حقوق بازنشستگان، کارکنان فعال و بازنشستگان صندوق های بازنشستگی لشکری ​​و کشوری و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی نسبت به مصوبه قانونی شهریورماه امسال پنج درصد افزایش می یابد. سال که در واقع بر اساس این مصوبه افزایش حقوق مستمری بگیران بالاتر از حقوق کارمندان در نظر گرفته شده است، زیرا نه تنها این پنج درصد در قانون لحاظ شده است، بلکه مستمری بگیران نیز مانند کارمندان مشمول کسور نمی شوند.

پیش از این مصوبه فوق با توجه به تصویب بودجه 9000 میلیاردی به تناسب حقوق مستمری بگیران در قانون بودجه سال جاری موجب گلایه این قشر شده بود.

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بازنشستگان باید بدانند غیر از آنچه به کمیسیون برنامه و بودجه آوردیم، پیشنهاد دیگری در مجلس وجود نداشت. نمی توانستیم یک ریال اضافه کنیم مگر با موافقت دولت. دست ما بیشتر از آن باز نبود.»

به گفته وی، کسانی که از ابتدای سال تاکنون 57 و 38 درصد افزایش حقوق نداشته اند، این افزایش حقوق شامل حال آنها نیز می شود. مثلا فردی قرارداد کار مشخصی دارد و تحت نظارت تامین اجتماعی است اما در شهرداری کار می کرد و 38 درصد افزایش حقوق دریافت نکرد که شامل افزایش حقوق فعلی می شود و صندوق های خاصی مانند صداوسیما خواهد شد. این افزایش حقوق را نیز شامل می شود.

افزایش حق خانواده و فرزند

بر اساس مصوبه مذکور، در اعمال ماده (16) قانون حمایت از خانواده و جوانان مصوب 1400، حق حمایت از خانواده و فرزندان برای همه گروه‌های مختلف افراد حقوق بگیر در سازمان‌های موضوع ماده (29) تعیین شده است. قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین بازنشستگان، شاغلین فعال و بازنشستگان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی. به ترتیب 50 و 100 درصد افزایش خواهد یافت.

میرزایی رئیس امور جبرانی سازمان اداری استخدامی در این خصوص اعلام کرد: بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانان مصوب 1400 حق خانواده و فرزند به ترتیب 50 و 100 درصد افزایش می یابد. به گونه ای که حق عائله مندی از 400 هزار تومان به 611 هزار تومان و حق فرزند از 105 هزار و 500 تومان به 211 هزار تومان افزایش می یابد.

همچنین بر اساس مصوبه امروز مجلس، مبلغ ریالی حقوق خانواده و اولاد مشمولان قانون نظام هماهنگ پرداخت با مشمولان قانون خدمات کشوری یکسان شد.

روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید