آخرین توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا/ مذاکرات 7500 ماده ای تجارت آزاد نهایی شد

636252737871969099 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، میرهادی سیدی رئیس تیم مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در خصوص توافقنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا گفت: حدود 30 دور مذاکره با اتحادیه اقتصادی اوراسیا انجام شد که نمایندگان پنج کشور در این مذاکرات حضور داشتند. علاوه بر خود اتحادیه اقتصادی اوراسیا. در این 30 دور که برخی به صورت آنلاین و حدود 7 دور به صورت حضوری و دو سال به طول انجامید، ابعاد توافقنامه تجارت آزاد را در چارچوبی که در اکثر این قراردادها در دنیا مشترک است، مورد بحث و بررسی قرار دادیم. توافقی که حدود 150 صفحه است و مفصل ترین توافق تجاری است که به دست آورده ایم.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: از نظر پوشش محصول، این قرارداد بیشترین پوشش محصول را دارد. به زودی رئیس محترم سازمان توسعه تجارت و وزیر تجارت اوراسیا با امضای تفاهم نامه ای در تهران نتیجه مذاکرات را اعلام خواهند کرد.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران با اتحادیه اوراسیا در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده چه کالاهایی وارد یا صادر می شود و پس از امضای توافق چه اقداماتی انجام می شود، گفت: ضمائم سندی امضا شامل لیستی از کالاها خواهد بود و این به هر دو طرف اجازه می دهد تا فرآیند بررسی داخلی خود را برای آماده سازی انجام دهند. پس از امضا، سند طی خواهد شد تا در مجامع ملی کشورها تصویب شود، در هر پنج کشور اتحادیه اوراسیا همین قاعده وجود دارد و ما باید این روند را طی کنیم و سپس اجرایی شود.

وی ادامه داد: کسب و کاری که اکنون داریم در حوزه کالاهای کشاورزی است. در حال حاضر واردات ما از کشورهای اتحادیه اوراسیا بیشتر غلات و دانه های روغنی است و سیب، مرکبات و محصولات گلخانه ای با عوارض صفر از ایران صادر می شود.

  رضا درویش به کیش نرفت

سیدی افزود: طرف اوراسیا حدود 95 درصد از اقلام مشمول توافق را پوشش داده است، وقتی می گوییم 95 درصد به این معنی است که از همه بخش های محصول هستند، به جز برخی از اقلامی که به دلایلی تمایلی به واردات آنها نداریم، از جمله. به عنوان ماشین آلات کشاورزی یا لبنیات که اگر به صفر هم نرسند تعرفه آنها افزایش نمی یابد.

وی در ادامه گفت: بیش از 7500 قلم کالا مشمول این تفاهم نامه است. هنگامی که شما 95 درصد از اقلام را در چنین توافقی پوشش می دهید، اجازه رقابت در آن موارد را می دهید و هر دو طرف از بازار طرف مقابل به بهترین نحو از توانایی های رقابتی خود استفاده می کنند. برخی از این موارد بلافاصله صفر و برخی به تدریج صفر می شوند.

سیدی در پاسخ به این سوال که آیا این کالاها باید در یک کشور تولید شود، گفت: طبق توافقنامه، فصلی در مورد قوانین مبدا کالا وجود دارد و اینکه چه کالاهایی متعلق به کدام کشور است در این فصل بحث می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید