آخرین تعیین دستمزد در سال 1402 / افزایش سن بازنشستگی کجا بوده است؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برگزاری جلسات کاری سال آینده گفت: این موضوع در مرحله کارشناسی است و منتظر اعلام نظر کارشناسان در این زمینه هستیم.

سید سلطان مرتضوی گفت: از چه زمانی جلسات شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده آغاز می شود. در این زمینه سازوکار قانونی مشخص است و باید در همین چارچوب به نتیجه رسید.

به گزارش ایرنا، حداقل دستمزد کارگران در سال آینده در ماه های پایانی هر سال با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی در شورای عالی کار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. اولین جلسه شورای عالی کار با حضور مرتضوی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در آبان ماه برگزار شد و دومین جلسه نیز در هفته جاری برگزار می شود. قبل از طرح موضوع تعیین دستمزد کارگران در این شورا، موضوع باید در کارگروه تخصصی مزد مطرح شود. عواملی مانند تورم در تعیین میزان دستمزد کارگران موثر است.

شورای عالی کار دارای 10 عضو، سه نماینده کارگران، سه نماینده از کارفرمایان و 4 نفر از اعضای دولت است. وزیر کار به عنوان رئیس شورا در جلسات شرکت می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از برنامه دولت برای افزایش سن بازنشستگی گفت: هر چه قانون شود، معیار عمل خواهد بود.

افزایش سن و سنوات بازنشستگی که زمستان سال گذشته در لایحه بودجه 1401 به منظور بهبود وضعیت صندوق های بازنشستگی درج شده بود، توسط نمایندگان مجلس حذف شد اما به گفته نعمت الله ترکی، رئیس صندوق بازنشستگی کشوری این صندوق وی پیشنهاد کرد متن برنامه ساختاری هفتم درج شود تا میانگین سن بازنشستگی از 50 سال فعلی به 60 سال برسد.

  غذاهای چرب باعث سرطان می شوند

دیدگاهتان را بنویسید