آبله، بحران جدید در جهان

خبر شیوع جدید بیماری ویروسی آفریقایی در بریتانیا و اسپانیا موجی از ترس و نگرانی را در جهان به وجود آورده و به تیتر یک خبرهای سلامت جهان تبدیل شده است.

آبله میمون

شیوع آبله میمون در چین و بریتانیا خبرساز شده است. عامل این بیماری مسری، ویروس «میمون B» است که از خانواده ویروس های تبخال (مانند ویروس هرپس) است.

علائم اولیه شامل تب، سردرد، درد عضلانی، لرز و خستگی و بثورات پوستی است. در موارد پیشرفته، نخاع و مغز درگیر شده و خطر مرگ وجود دارد.

با کمال تعجب، این ویروس که در کشورهای آفریقایی متولد شده است، اخیراً در بریتانیا (5 مورد)، اسپانیا (2 مورد و 4 مورد در دست بررسی) و پرتغال (2 مورد امروز) کشف شده است.

از زمان افتتاح آن در سال 1995، هرگز به این میزان گزارش نشده است، به استثنای یک مورد در ایالات متحده در سال 1995 و سه مسافر اروپایی که از نیجریه بازگشته بودند.

عامل این بیماری ویروسی از خانواده ویروس های آبله است که قبلاً ریشه کن شده است!

راه های انتقال چیست؟

تماس با ترشحات ریشه های آبدار پوست، تماس با حیواناتی مانند سنجاب زمینی و درختان

این ویروس از طریق تماس تنفسی و جنسی نیز منتقل می شود.

علائم این بیماری چیست؟

دوره کمون ویروس 2-3 روز است. با ترکیبی از تب، لرز، سردرد، دردهای عضلانی شروع می شود.

بثورات آبدار پوست سه روز پس از تب ظاهر می شود. ابتدا صورت و سپس کل بدن را درگیر می کند. برخلاف سرخک انسانی، این ویروس باعث تورم غدد لنفاوی می شود.

  پرسپولیس باید بازیکنان بهتری جذب می کرد

خوشبختانه تاکنون انتقال سریع نبوده است، اما شیوع ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی در اروپا (یک مکان غیر بومی) راه جدیدی برای انتقال ویروس را نشان می‌دهد.

میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری چقدر است؟

٪ ٪ در کنگو 1970

در افراد با ایمنی ضعیف، کودکان و مادران باردار مشکل ساز هستند.

اکثر افراد ظرف یک ماه بهبود می یابند، اما هیچ درمانی ندارند

واکسن سرخک انسانی نیز می تواند از برخی عفونت های این ویروس پیشگیری کند، اما به دلیل از بین رفتن سرخک انسانی در این واکسن، در دسترس نیست.

سالم و سلامت باشید

دیدگاهتان را بنویسید